Milyen a luxuslakás, és mennyiért adják?

Vágólapra másolva!
Ha valaki luxuslakásról beszél, a legtöbb embernek óhatatlanul a budai hegyek jutnak az eszébe - pedig efféle ingatlanok nem csak ott vannak. Noha egyelőre ez a piaci szegmens még viszonylag szűk vásárlóréteget érint, érdemes tudni, hogy a főváros egyes részein, mennyire és miben térnek el egymástól az úgynevezett luxuslakások árai. A Duna House elemzése.
Vágólapra másolva!

Az ingatlanpiacon luxus alatt általában olyan tulajdonságok együttesét értik, amelyek mindegyike az átlag feletti nivójúvá teszi az adott ingatlant. Ilyen tulajdonság lehet a kivitelezéshez használt anyagok minősége - ebben a kategóriában ma már szinte kizárólag prémium anyagokat használnak, az "átlagos" építőanyagokból készült ingatlanok iránt, ennyi pénzért nincs kereslet. Fontosak mindazok, az átlaglakásban nem elérhető szolgáltatások, amelyek az ilyen típusú ingatlanok jellemző tartozékai: dupla vagy még nagyobb garázs, bel- illetve kültéri úszómedence, szauna, szolárium, automatizált berendezések (távvezérelhető fűtés, világítás stb.). A lista természetesen igény szerint bővíthető.

Talán mégis az egyik legfontosabb az ingatlan elhelyezkedése és az ezzel kapcsolatos adottságai: a városra vagy a Dunára nyíló panoráma, a csendes, zöld környezet, a nagyméretű teraszok, a jó levegő - ezek szintén mind olyan tulajdonságok, melyek rendszerint hozzátartoznak a "luxuslakás" fogalmához. De mégis, mennyibe kerül mindez?

Budai árak

A 100 millió forintnál drágább ingatlanok kínálatában körülnézve szembetűnő, hogy - igazolva a prekoncepciókat - nagyobb részük a II., a III. és a XII. kerületben helyezkedik el, itt sem mindegy azonban, hogy hol és milyen minőségben épültek fel ezek az ingatlanok. Pontosan 100 millió forintért például választhatjuk a Máriaremetén található, nemrég felújított, gondozott, szép kerttel rendelkező, 200 négyzetméter alapterületű családi házat, vagy a XII. kerületi Mártonhegyen, a 167 négyzetméteres luxuslakást, amelynek teraszáról gyakorlatilag az egész várost látni. Ez utóbbi ingatlannak három fürdőszobája is van, négyzetméterára közel 600 ezer forint. Ebben a kategóriában még nincs úszómedence és szauna.

Egy árkategóriával feljebb, 150 millió forintért a XI. kerületi Kelenvölgyben például egy 7 szobás, 350 négyzetméter alapterületű ikerházfelet kínálnak, szintén kellemes környezetben. Ugyanezért az összegért Csillaghegyen egy teljes családi házat lehet vásárolni, 6 szobával és szintén gondozott, teljesen automata öntőzrendszerrel ellátott kerttel. Némivel több pénzért a II/a kerületben egy teljes villaház kínálja magát - 300 négyzetméter alapterülettel, márvány burkolatokkal, kilátással a budai hegyekre - mindezt három szinten, 7 szobában. Közel ennyiért kapható a Várban is belső kétszintes, tetőtéri luxuslakás - ezen a környéken, egy új építésű lakás négyzetméteréért akár 1.000.000 forintot is elkérhetnek.

Nem lehet probléma az sem, ha valaki teljesen új építésű luxuslakást keres, mondjuk, a Városmajorban. A belső kétszintes, hatszobás lakás négyzetméteréért majdnem 800 ezer forintot kérnek, a 290 négyzetméter alapterületű lakás induló ára így 230 millió forint.

Azoknak, akik ennél is igényesebbet, exkluzívabbat keresnek, szintén van miből válogatni. A II. kerületben, a Gugger-hegyen, egy minden extrával (úszómedence, szauna, őrház, fűthető terasz, kameraszoba, stb.) ellátott, lélegzetelállító kilátással bíró épület ára 450 millió forint, vagyis egy négyzetméteréért 750 ezer forintot kell fizetni. Pasaréten egy 800 négyzetméteres, több generáció számára is alkalmas, szintén minden igényt kielégítő, 14 szobás luxusvilléárt 660 millió forintot kérnek.