Érdemes még idén felvenni a lakáshitelt

Vágólapra másolva!
Többféle spekuláció terjedt már el a megszorítások várható ingatlanpiaci következményei kapcsán. A legújabb szerint a lakáshitel adókedvezményének jövőre esedékes eltörlése miatt az előttünk álló hónapokban rohamra kell felkészülniük az értékesítőknek. Az [origo] által megkérdezett cégek tapasztalatai ezt nem támasztják alá, de ettől még igaz, hogy aki teheti, annak érdemes még idén felvennie a hitelt.
Vágólapra másolva!

A következő öt évben vehetik igénybe az adókedvezményt azok, akik még 2006-ban lakáshitelt vesznek fel, ez évente százezer forintos nagyságrendben jelentkezhet az adóbevallás elkészítésekor. Ezért elvileg elképzelhető, hogy a következő évekre vásárlást tervezők közül sokan előrehozzák az ügyletet, hogy ne essenek el a kedvezménytől. Ugyanakkor, mivel a hitelek kamatai hamarosan emelkednek, túl nagy boom valószínűleg nem lesz - hangzik az ellenvetés.

A magyar vásárló jellemzően forráshiányos, azaz vagy hitelből vesz lakást, vagy nem vesz sehogy. Ezért nem valószínű, hogy falrengető változásokkal jár az adókedvezmény eltörlése - mondta az [origo] kérdésére Murányi Ákos, a Duna House elemzője. Hozzátette, cégüknél egyelőre nem mutatható ki az érdeklődés élénkülése, idő kell, míg a reménybeli vevők megemésztik a fejleményeket, és egyébként is sok van még hátra az évből. Az árak mozgását sem lehet ennyi időt alatt megjósolni.

Egyelőre nem érzékelünk fellendülést és visszaesést sem, ugyanúgy a kivárás jellemző a piacra, mint a választások előtt - számolt be az Otthon Centrum tapasztalatairól Demetrovics Petra értékesítési vezető. Szerinte a vásárlók megnyeréséhez hamarosan mást kell majd nyújtani, mint korábban, de ez nem elsősorban direkt árcsökkentéssel lesz megoldható, hanem rugalmasabb ajánlatokkal, különféle kedvezményekkel.

A fejlesztés mellett a saját építésű lakások értékesítésével is foglalkozó OTP Ingatlan Rt.-nél megkeresésünkre szintén azt mondták, egyelőre nem tapasztalnak fokozott érdeklődést. A legtöbb közvetítő nem is tartja valószínűnek, hogy az év hátra lévő részében lényegesen többen döntenének a hitelfelvétel mellett, mint általában.

Érdekes, hogy még napokkal a csomag bejelentése után is meglehetősen nehéz eligazodni az ingatlanpiac szereplőinek általános várakozásai között. A sajtóban megjelent szakértői nyilatkozatok alapján megállapítható, az intézkedések egyesek szerint katasztrofális hatással lesznek az ágazatra, mások csupán az utóbbi időszakra jellemző stagnálás folytatódására számítanak.

Hallani olyan véleményt, mely szerint a fejlesztők költségeinek növekedése akár hónapokon belül megjelenhet az árakban, amit a magánszemélyeket érintő előnytelen változások által egyébként is "megsarcolt" potenciális vásárlók mindegyike aligha fog tudni követni. A kereslet tehát valószínűleg csökken majd, miközben a beruházóknak saját kiadásaik emelkedése miatt nemigen lesz mozgásterük az árpolitikában.

Az ingatlanadóval kapcsolatban is olvashattunk egymásnak részben ellentmondó vélekedéseket. Ez az adófajta természetesen csak hosszú távon befolyásolhatja a folyamatokat, hiszen még a kivetésének a módszertana sem ismert, megjelenésére legkorábban 2007-ben lehet számítani. Ezzel együtt az elemzők többsége abban egyetértett, hogy mindenképpen kedvezőtlenül hat majd a piacra. Ne feledjük ugyanakkor azt a megjegyzést, hogy ha az adó alapja az adásvétel összege lesz, a leendő értékhatárhoz közel lévő lakásárak várhatóan valamivel az alá fognak csökkenni.