Kevesebb külföldi vesz ingatlant

Vágólapra másolva!
Csökkent a külföldi ingatlanvásárlók száma Magyarországon. Kivétel ez alól Budapest, ahol az írek, britek és spanyolok szerezték a legtöbb ingatlant - írja a Világgazdaság.
Vágólapra másolva!

A tavalyi fellendüléshez képest, ebben az évben újra csökkent Magyarországon a külföldiek ingatlanvásárlási kedve, Budapest kivételével. Az évről évre jobban szereplő fővárosban a legtöbb ingatlant az írek veszik meg, akik 2006 első félévében 289 kérelmet adtak be az ügyletek engedélyezését intéző Budapesti Közigazgatási Hivatalhoz.

Az idei első félévben a hivatalhoz összesen 1243 kérelem érkezett, tavaly ez az adat 1120 volt. Az íreket a brit állampolgárok követték 108 darab benyújtott indítvánnyal, de erőre kapott az olaszok, a spanyolok, az izraeliek és a románok vásárlási kedve is. A fővárosban többnyire befektetési szándékkal vettek ingatlant, az árak rövid időn belüli emelkedését várva. A külföldiek ingatlanszerzési kérelméről még három évig dönthetnek a közigazgatási hivatalok, Magyarország a 2004-es EU-csatlakozást követően ugyanis öt év haladékot kapott arra, hogy lehetővé tegye a tőke szabad áramlását.

Pest megye a beadott kérelmek alapján az ország második legnépszerűbb területe. Itt a külföldiek vásárlásának fő mozgatórugója a családok újraegyesítése - mondta Végh Melitta, a helyi hivatal ügyintézője. Ebben a régióban a román állampolgárok vették az időszak alatt a legtöbb ingatlant. Másodikok a németek, akik közül főként az 1946 januárjában kitelepített sváb családok térnek vissza egykori lakóhelyükre.

A külföldiek legkedveltebb régiói közé tartozik Somogy, Veszprém és Zala megye, ahol leginkább nyaralókat, nagyobb telkeket vásárolnak. Vidéken ritka a tudatos ingatlanspekuláció céljából vásárolt földterület, bár a Balaton partján előfordul ilyen is - közölte Palka Sándor, a Somogy Megyei Közigazgatási Hivatal munkatársa. A termőföldnek nem minősülő területeket Somogyban legfőképpen a hollandok keresik, általában tízezer négyzetméter felett vásárolnak. Ennek oka feltehetően a hollandok évek alatt kialakult félelme, hogy országuk területe csökken. Utánuk a németek jönnek, döntően visszatelepülők, akik jellemzően gyógyforrásoknál és a Balatontól 20-30 kilométerre fekvő falvakban vesznek ingatlanokat.

Zala megyében a kilencvenes évek vége óta megcsappant a vásárlói kedv, az idei év első félévében csupán 142 kérelmet adtak be külföldiek a tavalyi 152-höz képest. A vevők állampolgárságát tekintve élenjárók a német nyelvterületről érkezők - mondta Pais József hatósági főosztályvezető.

Győr-Moson-Sopron megyében, a határ széli városokban lévő ingatlanok a legkelendőbbek, a vevők többnyire szintén németek és osztrákok, de növekvő tendenciát mutat a román állampolgárok száma is. A nyugat-európai államok közelsége és a munkalehetőség vonzza keleti szomszédainkat - nyilatkozta Nagyné Csapó Margit, a Győr-Moson-Sopron Megyei Közigazgatási Hivatal osztályvezetője.