Kevés a minősített lakásépítő cég

Vágólapra másolva!
Egyelőre nem mutatkozik kiugró érdeklődés az Építésügyi Minőség-ellenőrző Innovációs Kht.-nél megszerezhető minőségigazoló tanúsítvány iránt - egyebek mellett vélhetően annak borsos költsége miatt.
Vágólapra másolva!

Mindössze négy lakásépítő cég minősíttette magát az elmúlt egy év során, de további negyven társaság regisztráltatta magát a minősítést végző ÉMI Kht.-nál - tudta meg az ÉMI illetékesétől az MTI.

Egy éve minősíttethetik magukat a lakásépítő cégek, az Építési Vállalkozások Minősítési Rendszerében. Akkor az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal (OLÉH) úgy gondolta, hogy a vásárlóknak garanciát jelent, ha tudják, minősített cég építette a lakásukat. Azóta az OLÉH megszűnt, de a minősítéseket folytatja az ÉMI Kht.

A minősítés a cég komplex átvizsgálása után kapható meg. A műszaki és személyi felkészültség, a pénzügyi helyzet és a referenciák vizsgálata egyaránt része a minősítési folyamatnak. Az egészen kicsi cégektől a milliárdos árbevételű társaságokig bárki megkaphatja a minősítést.

Az ÉMI honlapján jelenleg egy budapesti és három vidéki cég szerepel a minősített társaságok listáján. Varjasné Székely Éva, a Malosz elnöke az MTI-nek elmondta, hogy az önkéntesség nem kedvez a minősítésnek. A cégek úgy gondolják, hogy nem adnak ki pénzt arra, ami számukra nem előny. A vevő ugyanis a fejlesztőtől veszi a lakást, a kivitelező neve pedig nem jelenik meg sehol.

Hornok Antal, az ÉMI minősítő irodájának vezetője arról számolt be, hogy kész az ötödik cég minősítése is, további 40 társaság pedig - a díj kifizetésével - regisztráltatta magát a minősítőnél. Az irodavezető úgy vélte, hogy a cégek nyáron építkeznek, és majd télen adják be a minősítéshez szükséges dokumentumokat (cégkivonat, nullás adóigazolás, mérleg stb.).

Egy kicsi (10-15 alkalmazottal dolgozó) lakásépítő cég minősítése mintegy 300 ezer forintba, míg egy nagy társaságé 1,5-2 millió forintba kerül. Ez utóbbiak helyszíni vizsgálata több időt vesz igénybe, ebből adódik a különbség.