Csináljon pénzt a lakáshitelből!

Vágólapra másolva!
Annak a fiatalnak, aki már rendelkezik néhány millió forint megtakarítással és azon töri a fejét, hogy hitelt felvéve immár saját lakásba költözzön, érdemes lehet megfontolnia egy másik lehetőséget is. Jobban járhat, ha először egy könnyen kiadható lakást vásárol, és mellette egy olcsóbb lakást bérel - írja a Napi Gazdaság.
Vágólapra másolva!

Már ötmillió forintos megtakarításnál el lehet gondolkodni azon, hogy ingatlanpiaci befektetéssel fialtassuk pénzünket - véli Bartucz Tamás, az Ingatlanbank franchise-igazgatója. A szakember szerint a fenti összegből és persze hitelből megvásárolt lakás bérbeadásával gazdálkodva jó hozamú megtakarítást lehet elérni.

Mint minden üzleti döntés, természetesen ez sem kockázat nélküli. A kiadásra vásárolt ingatlanok esetében tíz évvel ezelőtt még akkor is kereshetett évi 10-15 százalékot a tulajdonos, ha nem számolt jól - miközben az ügyesebbek 25-30 százalékot zsebeltek be. Mára megváltozott a helyzet, simán lehet bukni is, megfelelő döntéssel és odafigyeléssel azonban elérhető a 15 százalékos eredmény - véli Bartucz.

Egyszerűbb, de jó megoldás lehet az ingatlanalapba történő befektetés. A másik lehetőséghez, az ingatlanvásárláshoz azonban kevés az elhatározás, képben kell lenni az ingatlanpiac sajátosságaival (vagy önképzéssel, vagy szakértő segítségül hívásával), időt kell szánni a befektetéssel való foglalkozásra, valamint fontos a megfelelő szintű matematikai affinitás is. Az említett ötmilliós összeggel plusz a hozzá felvett hitellel megvásárolt lakás bérbeadása - a megtérülést az ingatlan várható értéknövekedésével együtt számítva - jó megtakarítási formának bizonyulhat.

Alapvető, hogy tisztában legyünk a költségekkel. Az ingatlan megvételén, vagyis az említett ötmillió forint kiadásán és a felvett hitel törlesztőrészleteinek kifizetésén túl költséggel jár az üzemeltetés is, nem beszélve az amortizációról vagy a karbantartási költségekről.

Egy lakás után akkor is ki kell fizetni a közös költséget, a biztosítási díjat vagy távfűtés esetén a távhő díját, ha épp nem sikerült kiadni. Ha érkezik a bérleti díj, annak adóvonzata is van - ez is a költségeket növeli. Az ingatlan "piacra helyezése" sincs ingyen: pénzbe kerül a hirdetés és a közvetítők igénybevétele is.

Több forgatókönyvet kell készíteni, amelyekből az egyiknek a legrosszabb lehetőségről kell szólnia: mi lesz, ha nem találunk bérlőt, ha valami miatt megugranak a költségek, ha a jövedelmünk akár jelentősen csökken, például azért, mert elveszítjük munkánkat. (Igaz, ezeket azoknak is célszerű figyelembe venniük, akik saját célra vásárolnak hitelből, akár egy autót.)

A lakáskiadást tervezők számára jó megoldás lehet egy kis vagy közepes méretű, jó közlekedésnél fekvő panellakás megvétele. A panelek mellett szól, hogy egy esetleges felújítás olcsóbban megúszható, az épületben és a lakásban futó vezetékek kevesebb meglepetést tartogatnak és könnyebben cserélhetők, mint egy századfordulós bérházban, ha pedig a házban szükségessé válik valamilyen beruházás, annak közösköltség-vonzata sok lakó között oszlik meg, szemben például egy hatlakásos társasházzal. Csak minimális amortizációval kell számolni, de ez igaz a "rendesen megcsinált" új építésű lakásokra is, az első öt évben.

A befektetés helyszínének kiválasztásakor - csakúgy, mint a saját célra történő vásárláskor - a legfőbb szempont az ingatlan elhelyezkedése. Tudni kell, mit keresnek a piacon. Ha kis lakást adnánk ki, valószínűleg egyetemista, illetve fiatal pályakezdő lehet a reménybeli bérlő, aki még nem rendelkezik autóval, és általában reggel jár iskolába, munkahelyre - logikus tehát, hogy a jó közlekedési lehetőséggel ellátott terület a helyes választás. Bartucz példaként említette 3-as metró vonalától néhány utcára lévő XIII. kerületi, új építésű házakat - ezekben sok lakást sikerült kiadniuk a tulajdonosoknak.

A vásárláshoz szükséges hitelt úgy célszerű kiválasztani, hogy a futamidő elején alacsony legyen a törlesztőrészlet, minél hosszabb lejárat mellett érdemes tehát dönteni. Ez persze csak akkor előnyös, ha van mód az előtörlesztésre, ráadásul úgy, hogy azt nem bünteti a bank plusz díj felszámításával. A hosszú futamidő alatt később dönthet úgy a hitelfelvevő, hogy refinanszíroztatja egy rövidebb lejáratúval, de megeshet, hogy a lakás eladásáról határoz, például 10 év múlva.