Szórványos összecsapások és bombázások Bagdadban

Vágólapra másolva!
Egy amerikai tengerészgyalogos meghalt csütörtök hajnalban egy tűzpárbajban Bagdad északi részén. A tengerészgyalogosok egy mecsetet vizsgáltak át Szaddám Huszein után kutatva, amikor - a jelentések szerint - rajtuk ütött a Köztársasági Gárda egyik egysége. Csütörtökön újabb fosztogatások is voltak az iraki fővárosban. Viszonylag nyugodt éjszaka után csütörtök reggel a szövetséges légierő folytatta az iraki főváros bombázását is.
Vágólapra másolva!

Csütörtök reggel ismét bombázták Bagdad külső kerületeit a szövetséges légierő harci gépei. Az AFP francia hírügynökség helyszíni tudósítása szerint harci gépek szálltak az iraki főváros felett. A robbanásokat Bagdad központjában is hallani lehetett, de pontos helyüket nem tudták megállapítani az újságírók. A bombázások nyugodt éjszaka után kezdődtek újra. A szerdai bagdadi ünnepléseket követően az emberek többsége visszavonult otthonába, és elbarikádozta magát a fosztogatóktól tartva.

Irak-oldalhttp://www.origo.hu/irakBagdad-térképjavascript:open_doc('http://www.origo.hu/adsminisites/kepgaleria/irak/terkep_bagdad/terkep.html', 530, 510)Friss hírek az iraki válságról SMS-ben/o-mobil/hirek/20030319friss.html

Csütörtökön reggel egy amerikai tengerészgyalogos meghalt és többen megsebesültek, amikor tűzharc robbant ki Bagdad északi részén, feltehetően a Köztársasági Gárda egységeivel - jelentette a BBC. A hírügynökségek eltérő adatokat közöltek az összecsapásban megsebesült amerikai tengerészgyalogosok számáról: az AFP 13-ról, az AP 15-20-ról tud. Az összecsapásban elhunyt tengerészgyalogos halálát repeszgránát okozta - jelentette a brit hírtelevízió riportere.

A BBC helyszíni tudósítója szerint a tűzharc akkor robbant ki, amikor a tengerészgyalogosok egy mecsetet kutattak át, ahol feltételezések szerint Szaddám Huszein rejtőzködhetett. Ahmed Csalabi, az Iraki Nemzeti Kongresszus (INC) vezetője szerint ugyanakkor Szaddám Huszein Bakubában rejtőzködik, és vele van Vegyész Ali is, aki a jelentésekkel ellentétben nem halt meg, hanem csak megsebesült. Az iraki ellenzéki csoport szóvivője korábban azt állította, hogy Szaddám az iraki felsővezetéssel az észak-iraki Tikrít városában, az iraki elnök szülőhelyén rejtőzködik.

Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter korábban kijelentette, hogy nem tudja, hol lehet az iraki elnök. "Szaddám Huszein nem csinál semmit, így vagy halott, vagy cselekvésképtelenné vált, vagy pedig egészséges és meglapul egy alagútban, nehogy elfogják" - mondta. Rumsfeld arra figyelmeztetett, hogy még nem értek véget a harcok Bagdadért és Irakért.

Csapdák várják a szövetségeseket Bagdadban/irak/20030409csapdak.html

Az éjszaka amerikai tengerészgyalogosok tüzérségi párbajt vívtak a Szaddám Huszein elnökhöz hű iraki erőkkel Bagdad egyik északkeleti negyedében is. A Reuters jelentéséből nem derül ki, hogy az amerikaiak mekkora ellenállásba ütköztek, de mire felkelt a nap, már csak szórványos lövöldözés hallatszott. Katonai források szerint a tengerészgyalogos akció célja az volt, hogy biztosítsák a főleg a síita közösség által lakott, mintegy kétmilliós Szaddámvárost és környékét. A brit hírügynökség beszámolt arról is, hogy tűz ütött ki egy, a Tigris folyó közelében lévő minisztérium épületében.

Csütörtök reggel Bagdadból még elszigetelt tűzharcokról érkeztek jelentések. Egészében véve azonban a helyzet viszonylag nyugodt - jelentette a CNN. Az adó egyik riportere az ötmilliós lélekszámú város déli elővárosain átutazva szörnyű rombolások nyomait látta.

Csütörtök délelőtt folytatódtak a bagdadi fosztogatások is. A bagdadiak a Szaddám-rendszer vezetőinek villáit dúlták fel. Az iraki főváros lakossága az amerikai katonák szeme láttára rohanta meg Szaddám Huszein iraki elnök legidősebb fia, Udaj, lánya, Hala, féltestvérük, Vatban, valamint Tárik Aziz miniszterelnök-helyettes villáit. Ugyancsak feldúlták Dzsadria és Felső-Bábel negyedben több tábornok rezidenciáját - jelentette az AFP.

A fosztogatások kiterjedtek a különböző bagdadi áruházakra is. Az AP amerikai hírügynökség szerint több ezer fiatal indult meg talicskákkal a szegény külvárosokból a városközpont felé. Folytatódott a kormányhivatalok épületeinek kirámolása is: asztalokat, ventilátorokat, szőnyegeket, díványokat vittek el válogatás nélkül.

Az AFP jelentése szerint kifosztották a német nagykövetséget és a francia kulturális központot is.