Közutálatnak örvend a brit által megvert iraki

Vágólapra másolva!
A brit Times újságírójának sikerült megtalálnia azt a férfit, akinek állítólagos bántalmazása miatt eljárás indult a brit hadsereg egyik legismertebb tisztje ellen. A férfi állítja: Collins alezredes megverte, majd őt és fiát falhoz állította, és pusztán kegyetlenségből álparancsot adott a kivégzésükre. A tisztet vádoló iraki férfi mellett senki nem áll ki falujában: az 57 éves Ayoub Yousif Naser az előző rezsim idején tagja volt a hatalmon lévő Baath pártnak, és iskolaigazgatóként állítólag meglopta diákjait is.
Vágólapra másolva!
Háborús bűnökkel gyanúsítanak egy brit tisztet/irak/20030521haborus.htmlAz [origo] Irak-oldalahttp://origo.hu/irak

A Királyi Ír Ezred tisztjét, az iraki háború egyik legismertebb és legnépszerűbb brit katonáját, Tim Collinsot azt követően gyanúsították meg háborús bűnökkel, hogy a brit védelmi tárcához feljelentés érkezett: a katonatiszt egy vezető iraki civil személyiséget pisztolyának agyával megsebesített, az iraki hadifoglyokból pedig tettlegességgel próbált információt kicsikarni. A feljelentő szerint az is előfordult, hogy Collins polgári lakosok lába elé lőtt, hogy így félemlítse meg őket. Miután a gyanúsítás nyilvánosságra került, az alezredes csak annyit közölt, hogy sajnálja ugyan, de nem nyilatkozhat az ügyről.

A Times című brit napilap újságírójának sikerült azt a férfit megtalálnia, akit a feljelentő iraki civil személyiségnek nevezett. A férfit Ayoub Yousif Nasernek hívják, a Bászrától 30 kilométerre lévő Ramaila nevű faluban él. Az 57 éves Naser az előző rezsim idején befolyásos embernek számított a településen: tagja volt a Szaddám Huszein volt iraki elnök által irányított Baath pártnak, és ő volt az igazgatója a helyi általános iskolának.

Miután híre kelt, hogy Collins alezredest többek között az ő bántalmazásával gyanúsítják, Nasert beidézték a falu közigazgatási központjába, ahol a mutatott fényképek alapján megerősítette: a brit tiszt verte meg. A férfi részletesen elmesélte azt is, hogyan történt az incidens.

Naser elmondása szerint Collins alezredes egy egyiptomi tolmács és tíz másik brit katona társaságában kereste fel a lakását. A látogatás még a háborúnak abban a szakaszában zajlott le, amikor a Szaddám Huszeinhoz hű irakiak tartották magukat, és időnként rajtaütöttek a szövetségeseken. Collinsék este tíz óra után érkeztek meg Naser házához, akit fia ébresztett fel. Az alezredes azt kérdezte az ágyból kikászálódó férfitől, hogy vannak-e fegyverei, mire ő azt válaszolta, hogy nincsenek.

Ekkor - Naser elmondása szerint - a tiszt elővette pisztolyát, és kétszer fejen ütötte. A férfi összeesett, a feje vérezni kezdett. Naser ezután elismerte, hogy van két Kalasnyikov géppisztolya: egyikre az iskola őrzése miatt volt szükség, a másik pedig párttagként volt a birtokában. A tiszt ezt követően felszólította Naser fiát, hogy ássa ki a kertben eldugott fegyvereket. Naser állítása szerint Collins úgy próbálta siettetni a fiát, hogy belelőtt a padlóba. Az iraki férfi állítja, a brit katona többször is belerúgott, amíg a fia kint volt a kertben.

Miután a fiú visszatért a fegyverekkel, őt és apját a helyi közigazgatási központ épületéhez vitték, és azt mondták nekik, forduljanak a fal felé. Naser elmondása szerint ekkor Collins azt a parancsot adta az egyik katonának, hogy végezzen velük. A férfi azt is hallotta, hogy a katona kibiztosítja fegyverét, a lövés azonban már nem dördült el. A kivégzés helyett újabb katonák érkeztek, akik kötszerekkel csillapítani próbálták a férfi vérzését, majd Nasert orvosok vették kezelésbe.

Ezután a férfit átvitték egy másik szobába, ahol Collins bocsánatot kért tőle a bántalmazásért. Naser beszámolója szerint a tiszt közölte: sajnálja, hogy idős iskolaigazgató létére megütötte őt. A tiszt állítólag azzal indokolta a bántalmazást, hogy Naser hazudott a fegyverekről. A férfi azonban utólag azt mondja, azért nem árulta el, hogy géppisztolyai vannak, mert félt attól, ha bevallja, akkor megverik.

A brit katonai rendőrség már felkereste Naser házát, hogy bizonyítékokat gyűjtsön a vizsgálathoz. Az iraki férfi állításait ugyanakkor fián, feleségén és lányán kívül mások nem támasztották eddig alá. Igaz, a helyi lakosok közül nem sokan kedvelik őt. A Baath párt helyi képviselőjeként egyszerre volt rettegett és megvetett személy.

A falu jelenlegi vezetője a Times újságírójának azt mondta: "Az eset Naser házában történt, senki más nem látta rajta és a csládján kívül." Abu Mohaned szerint a brit tiszt azért üthette meg Nasert, mert ideges lett a férfi hazudozása miatt. A falu elöljárója hozzátette azt is: "Ez volt az egyetlen incidens a faluban. A brit katonák egyébként mindenkivel nagyon barátságosak és udvariasak voltak."

Egy másik helyi lakos szintén azt mondta, hogy a falu lakóinak nyolcvan százaléka egyetért abban: Naser megérdemelte azt, ami vele történt. A 29 éves Mawood Jabar hozzátette azt is: a férfit mindenki csak "tolvaj Ayoubnak" hívta, az iskolaigazgató ugyanis állítólag meglopta a diákjait.