Csekkek és csillagok - parlament percről percre
2012. december 03. 17:19
Sok szó lesz hétfőn történelmi kérdésekről a parlamentben, ugyanis előkerül a magyarországi németek elhurcolásának emléknapjáról szóló törvény, és határoznak a Felvidékről kitelepítettek emléknapjáról is. A képviselőknek szavazniuk kell a vízgazdálkodási törvényről, és várhatóan elfogadják a képviselők a befektetői letelepedés intézményét megteremtő törvényt is (az erről szóló cikkünket itt olvashatják).
Hétfőn a képviselők elfogadhatják a trafiktörvény módosítását is, amely meghatározza, hogyan nézzen ki januártól a nemzeti dohánybolt. Hétfőn szavaznak a többi között a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2013-as költségvetéséről, illetve a 2012-es költségvetés módosításáról szóló javaslatról is, amely például a Kossuth tér rekonstrukciójának költségvetési forrásait is módosítja. A határozathozatalokat követően még hétfőn 4 óra 20 perces időkeretben folytatja le a parlament az új polgári törvénykönyv részletes vitáját, de vitatkoznak a Magyar Művészeti Akadémia új szerepéről szóló törvényről is.
Orbán Viktornak több ellenzéki képviselő kérdésére is kell válaszolnia hétfőn, bár egyelőre nem világos, mikre, mert az MSZP-s Lukács Zoltán a rejtélyes "Jó tanács" címmel tesz fel neki kérdést. A jobbikos Volner János a gazdaságról akar szócsatát vívni Orbánnal, ezt kérdezi: "Nem gondolja, Miniszterelnök Úr, hogy megszorítások helyett növekednie kellene a magyar gazdaságnak?" Vágó Gábor pedig azt szeretné megtudni a miniszterelnöktől, hogy "Ki irányít a háttérből?". Orbánt a dohányzással és a miskolci távfűtéssel kapcsolatban is interpellálják majd a képviselők.
A parlament hétfői üléséről szóló előzetesünket itt olvashatja.
Az ülés előtt érkezett módosító indítvány értelmében kizárással vagy pénzbírsággal büntetné Rogán Antal és Gulyás Gergely a sértő módon beszélő képviselőket. A javaslat szerint, ha egy képviselő a felszólalása során kirívóan sértő kifejezést használ, vagy a sértő kifejezés súlyos rendzavaráshoz vezet, akkor az ülést vezető elnök rendreutasítás és figyelmeztetés nélkül javasolhatja a képviselő kizárását az ülésnap hátralévő részéből, vagy kezdeményezheti a pénzbírság kiszabását. A kezdeményezést az MSZP-s képviselők is támogatták, a Jobbik szerint a javaslat korlátozza a szólásszabadságot.
Tízperces csúszással kezdődik a parlament mai ülése. A levezető elnök Kövér László lesz. Egyetlen MSZP-s képviselő sincsen az ülésteremben.
Vona Gábor, a Jobbik frakcióvezetője kezdi a napirend előtti felszólalásokat. Vona az Fidesz-MSZP antirasszista kiállását ostorozza. A frakcióvezető szerint Gyöngyösi félreérthetően fogalmazott, de később pontosított: "hivatalos rettegők" duzzasztották fel a botrányt, amit le kellett volna már zárni. A Jobbik frakcióvezetője elmondta, hogy nem titkos ügy a többes állampolgárság kérdése, és felemlegette a Jobbik szokásos Izraellel kapcsolatos paneljeit. Vona szerint a Fidesz és az MSZP számos nemzetstratégiai kérdésben ugyanazt az álláspontot képviseli, az elmúlt hét csak nyilvánvalóvá tette a két párt nagykoalícióját. A valódi probléma pedig nem a sárga csillag, hanem a sárga csekk, amitől tízmillióan szenvednek. "Sem magyarnak, sem cigánynak nem kell félnie, ha a Jobbik kerül hatalomra" - zárta felszólalását Vona.
Fónagy János reagál a Jobbik-frakcióvezetőjének felszólalására. Az NFM államtitkára a kormány rezsiköltségeket alacsony szinten tartó politikáját védi, majd Gyöngyösire térve Fónagy azt mondja, hogy nem elég csak bocsánatot kérni egy ilyen elszólásért, mert ez a történet már 1920-ban elkezdődött, és több millió áldozata lett. Fónagy János vastapsot kap a Fidesz-frakciótól.
"A tegnapi nap a remény napja volt" - mondta Szabó Tímea LMP-s képviselő az emberi jogok világnapja alkalmából, majd hozzátette, hogy gazdasági, szociális és alapjogi intézkedésekkel kellett volna elejét venni az ilyen kijelentéseknek. A világnap apropóján megemlíti a kormány munkaügyi perekkel kapcsolatos EU-s elmarasztálást, a hajléktalanok vegzálását, a választójogi törvény visszásságait és más szokásos LMP-s kritikákat. Szabó Tímea szerint azonnal lépni kell az alapjogok helyreállítása érdekében, akkor szűnik csak meg az ilyen gyalázatos beszéd, mint amit Gyöngyösi mondott a múlt héten.
Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára válaszolt az LMP-nek. "Magyarország jól halad az emberi jogok tekintetében" - foglalja össze a kormány intézkedéseit, majd elmondja, hogy szerinte az új alkotmány alapjogi chartája európai szintű, az emberi jogi munkacsoport tevékenysége pedig különösen fontos, amit most indított a kormány. Rétvári szerint mindenkinek egyenlő választójoga van, és az USA-ban is működik a regisztráció rendszere, tehát itt nem sérül az egyenlőség elve. Az államtitkár megvédte az egyházügyi rendelkezéseket is, majd kifutott az időből.
Harangozó Tamás, MSZP-s képviselő a Nagyváradi Naplóból vett Ady-idézettel indította felszólalását. Szerinte tettekre van szükség a kormánypártok részéről a fasizmus ellen, majd hosszan sorolja a Jobbik és a Fidesz különböző helyi politikai együttműködéseit. "Itt nincs helye mellébeszélésnek" - mondta Harangozó, majd felszólította a Fideszt és Orbán Viktort, hogy határolódjon el minden szinten a Jobbiktól.
Ismét Rétvári Bence válaszol a kormány részéről, aki a Gyurcsány-Bajnai kormányokat hibáztatja a Jobbik és a szélsőséges nézetek előretöréséért. "Bajnai Gordonban és Gyurcsány Ferencben keressék a hibát" - mondja Rétvári, aki szerint, ha nem lett volna gumilövedék a nemzeti ünnepen, és nem lett volna az őszödi beszéd, akkor ma nem lenne Jobbik. Az államtitkár ezután a kormány jogi lépéseit méltatja: betiltották a Magyar Gárdát, szigorúbb a Btk., és legújabban a házszabály módosítását is kezdeményezték. Szerinte a kormány eredményeket ért el a kirekesztés elleni küzdelemben, míg az ellenzék a gyűlölet szításában jeleskedik.
Varga László, a KDNP egyik nem sűrűn szereplő idősebb képviselője szerint Gyöngyösi felszólalása a Jobbik belső konfliktusainak elfedésére és a politikai baloldalnak volt jó. Szerinte Gyöngyösi szavai a határon túli magyarságnak ártottak a leginkább, mert az ottani szélsőségesek ugyanilyen érvekkel támadják a magyarokat. A képviselő a kereszténységet ajánlja a rasszizmus ellen.
Úgy látszik, Rétvári Bence a kormány ügyeletes antifasisztája, ugyanis ismét ő válaszol a KDNP-s napirend előtti felszólalására is. Az államtitkár egyetért a KDNP-s Varga Lászlóval abban, hogy ez a kijelentés a határon túl élő magyaroknak árt a legjobban. Rétvári szerint nem összeegyeztethető a kettőskereszt-állítás és a listázás - utal a Jobbik ellentmondásos politikájára.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője az E.ON gázüzletágának államosításáról beszél. Szerinte erre azért van szükség, mert elszabadultak a rezsiköltségek, és így jobban kordában lehet tartani az árakat. Gyöngyösi felszólalására utalva Rogán elmondta, hogy "tisztességtelen és aljas dolog összemosni a sárga csekket a sárga csillaggal". A frakcióvezető szerint nem az a baj, hogy kétértelműen fogalmazott Gyöngyösi és Jobbik, hanem az, hogy túl egyértelműen. Rogán a baloldalt is kritizálja az ügyben, majd felmutatja a Jobbik és az MSZP közös ellenzéki indítványait. "A kormány megvédi a cigányokat, zsidókat és minden más kisebbséget" - zárta a felszólalást a Fidesz frakcióvezetője.
A képviselők minden ellenzéki kezdeményezést leszavaztak. Nem tárgyalják az MSZP Fagyhalál Elleni Alapról szóló törvénymódosítását, sem Karácsony Gergely LMP-s képviselő kampányfinanszírozásról szóló törvényjavaslatát. Az indítványok felolvasása közben Kövér László értelmetlen mondatokat olvasott, ezért a házelnök elnézést kért, majd a parlament elfogadta a módosított napirendet.
Schiffer András, az LMP frakcióvezetője a polgári törvénykönyvről szóló törvény részletes vitájának időkeretét kevesli. Szerinte annyira komplex ez a jogszabály, hogy lehetetlen ilyen kevés idő alatt ennyi és ekkora horderejű indítványt megtárgyalni. A Jobbik részéről Gaudi-Nagy Tamás kritizálja a Ptk.-ra szánt időt, és egyetért Schiffer Andrással abban, hogy ezzel a Fidesz nevetségessé teszi az egész törvényt. Gaudi-Nagy szerint a kormánypártok nem is akarnak vitatkozni a törvényről.
Balla György, a Fidesz képviselője szerint elég idő volt az általános vita keretében arra, hogy tárgyalják a polgári törvénykönyvről szóló törvényt. Az MSZP-s Bárándy Gergely viszont a többi ellenzéki képviselőkhöz hasonlóan több időt szeretne a "legjelentősebb kódex" megvitatására. A parlament végül elfogadja a 4 óra 20 perces időkeretet.
Ujhelyi István, az MSZP képviselője Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettest szeretné kérdezni az erdélyi magyarságról, de helyette csak az államtitkár fog válaszolni. A képviselő a Fidesz megosztó erdélyi, vajdasági és felvidéki stratégiáját ostorozza, majd elmondja, hogy álságos a kormány Nyirő Józsefet kánonba emelő kultúrpolitikája, mert ezzel Orbán pávatáncot járt a szélsőjobbal. Ujhelyi nem tudta befejezni a felszólalást, mert Kövér László megvonta tőle a szót. "Nem kellett volna ennyi improvizáció a leírt szöveghez képest" - mondta Kövér.
Rétvári Bence a nap sztárja, ismét ő válaszol az ellenzéki felszólalásokra. Az államtitkár szerint az erdélyi politikát nem Budapestről kell irányítani, hanem az ottani embereknek kell meghatározni saját életük, politikájuk irányát.
Kövér László Rétvári Bencének megkongatja figyelmeztetésül a harangot, amire az ellenzék hőbörgéssel válaszol, mert Ujhelyitől a házelnök rögtön megvonta a szót.
Ujhelyi szerint a fideszes határon túli politika és a leveles szavazás lehetősége nem más, mint egy választási csalás előkészítése. Ujhelyi nem, a parlament viszont elfogadta az államtitkár válaszát.
A Jobbikos Magyar Zoltán a kajászói földosztások körüli törvénytelenségekről kérdezi a vidékfejlesztési minisztert. Budai Gyula vidékfejlesztési államtitkár a bíróságokhoz irányítja a képviselőt és az elégedetlenkedő gazdákat, majd beszól a jobbikos képviselőnek, aki szerinte semmilyen szakmai fórumon nem vett részt. Magyar Zoltán viszontválaszában elmondja, hogy számtalan feljelentést tettek az ügyben, Budai Gyulát pedig a kajászói gazdákhoz hívja. A jobbikos képviselő nem fogadja el az államtitkár válaszát, a parlament viszont igen.
Osztolykán Ágnes LMP-s képviselő a vidéki főiskolákról szól. Szerinte a felsőoktatási intézményeknek óriási jelentőségük van egy város életében, most viszont megszorítás várható, amely elsősorban a vidéki intézményeket sújtja. Osztolykán reméli, hogy a kormány nem fogja támogatni a vidéki főiskolák ellehetetlenítését. Halász János, az Emmi államtitkára nem válaszol az LMP-s képviselő kérdésére, ellenben a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányok liberális intézkedéseire fogja a csökkenő hallgatószámot, majd az LMP elképzeléseivel riogatja a vidéki főiskolákat. Halász szerint a minőségre kell helyezni a hangsúlyt, és azt mondja, hogy nem akarnak adminisztratív eszközökkel főiskolákat megszüntetni. A képviselő asszony nem, a parlament viszont elfogadja az államtitkár válaszát.
Jakab István vette át az elnöklést, de kicsit bizonytalankodik, hogy ki következik.
Simon Gábor MSZP-s képviselő a magas miskolci távhődíjak csökkentéséről interpellálja Orbánt, de mivel még nincs bent, ezért az NGM államtitkára, Fónagy János válaszol. Az államtitkár a díjak kormányzati befagyasztásáról beszél, és biztosítja a képviselőt arról, hogy ha befejeződik az ott épülő, zöldenergiát használó erőmű, akkor csökkenteni fogják az árat. A képviselő nem fogadta el az államtitkár válaszát, a parlament viszont igen.
A kackiás bajszú, jobbikos Vágó Sebestyén a fogyatékos emberekről kérdezi az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkárát arról, hogy mi a helyzet az akadálymentesítéssel. Halász János államtitkár szerint már eddig is nagyon sok pénzt fordított a kormány az akadálymentesítésre, az Új Széchenyi-terv keretében pedig még több pénzt fognak kapni az intézmények erre a célra. Az érintett szervezetekkel felülvizsgálják a gyógyászati segédeszközök rendszerét is - mondta az államtitkár. A képviselő nem fogadta el az államtitkár válaszát, a parlament viszont igen.
Az MSZP-s Tóth Csaba "Füstöl a dohány!" címmel a trafiktörvényről kérdezi a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkárát. A képviselő szerint még mindig nem világos, milyen feltételekkel lehet pályázni az állami koncessziókra. Azt kérdezi a minisztériumtól, hogy hány pályázat érkezett be, és miért a Széchenyi-programiroda koordinálja a projektet a 450 millióból létrehozott állami cég helyett. Fónagy János NFM-államtitkár a pályázati kiírások dátumait pontosítja, a pályázati kiírás pedig már készül - mondja. Az államtitkár szerint a képviselő rosszul tudja, hogy a programiroda jelöli ki az állami trafikokat, mert annak csak nagyon kis feladata van a pályázati eljárások során. A képviselő nem fogadta el az államtitkár válaszát, a parlament viszont igen.
Mátrai Márta rögtön leült mellé az ülésterembe
Lukács Zoltán "Jó tanács" című felszólalással vág bele az azonnali kérdések órájába. A képviselő szerint visszaélések vannak Orbán környezetében. Lukács szerint a kormány titokban tartja a Századvég által írt tanulmányokat. Szerinte Orbánnak saját magának kellene nyilvánosságra hozni a tanulmányokat, ha az átláthatóság élharcosa.
Orbán szerint kell a kormányzaton kívüli tanács. A miniszterelnök elmondta, hogy az MSZP 18 milliárdot, míg a Fidesz csak 3 milliárdot költött külső tanácsadókra. Mindent nyilvánosságra fognak hozni, amit megfogadtak, de a belső viták árán végül nem elfogadott tanácsadói anyagokat nem.
Lukács Zoltán vegytiszta demagógiával összeveti a századvéges 3 milliárd forintot, és felsorolja, hány mentőautót vagy tűzoltó bérét lehet ennyiből kifizetni.
A jobbikos Volner János aggódik a megszorítások miatt, mert miközben nőtt az államadósság, a kormány felélte a magánnyugdíj-pénztárakból befolyó pénzeket. Volner sorolja a rossz gazdasági adatokat: magas infláció, rossz állapotban levő építőipar. A képviselő elismeri a költségvetési hiány alacsony szintjét, de szerinte ezt csak megszorítások árán tudta elérni a kormány.
"Nem vagyunk hajlandóak megszorítani" - kezdte felszólalását Orbán Viktor, majd elmondta, hogy jó lenne, ha méltányolnák az ellenzéki képviselők a kormány erőfeszítéseit az ilyen súlyos európai gazdasági környezetben. A miniszterelnök szerint ömlött a külföldi tőke az országba, különösen a német.
Volner szerint Orbán nem válaszolt a kérdésre, mert semmilyen beruházást élénkítő intézkedést nem tudott felsorolni. A miniszterelnök viszontválaszában elmondta, az adósságból kell kiszabadítani az ország minden szereplőjét: az önkormányzatokat, az államot, a sportszervezeteket és a lakosságot.
Vágó Gábor és Dorosz Dávid is megvárja Matolcsyt, akinek halaszthatatlan közfeladata van.
Szabó Tímea LMP-s képviselő a hajléktalanokról beszél, és Orbán ezzel kapcsolatos pénteki nyilatkozatát kritizálja. Ott a miniszterelnök azt, mondta, hogy életszerűtlen az AB határozata, amelyik kimondta: lehet az utcán élni. Szabó reméli, hogy a miniszterelnök nem veszi semmibe az Alkotmánybíróságot és Szabó Máté ombudsman véleményét.
"Ne zsibbasszák nemzeti konzultációval az embereket" - mondta az LMP-s Szabó Tímea, aki szerint a szegényekkel kell foglalkozni, annak érdekében, hogy ne váljanak hajléktalanná.
"Az ország felkészült a télre" - kezdte felszólalását a miniszterelnök, aki elmondta, hogy meghozták a szükséges intézkedéseket ahhoz, hogy ne fagyjon meg senki. Orbán nemzeti konzultációt szeretne indítani a hajléktalanság problémájáról, és megismétli, hogy szerinte életszerűtlen az AB-döntés, amely kimondta, hogy lehet az utcán élni. "Ha kell, módosítjuk az alkotmányt" - tette hozzá Orbán.
Hirt Ferenc, kerekesszékes fideszes képviselő az emberi erőforrások államtitkárától a Fogyatékkal Élők Világnapja alkalmából kérdez az akadálymentesítésről. Soltész Miklós Emmi-államtitkár válaszában biztosítja a képviselőt arról, hogy sok milliárdért lesz hagyományos és infokommunikációs akadálymentesítés.
Steiner Pál MSZP-s képviselő a tegnapi tüntetéssel és Gyöngyösi zsidózásával kapcsolatban kérdezi a miniszterelnököt. A képviselő kifogásolja Németh Zsolt múlt hétfői passzivitását, és azt kéri Orbántól, hogy menessze a külügyi államtitkárt.
Orbán visszautasítja Steiner vádjait, mert Németh Zsolt mindig kiállt a kisebbségekért, és régóta ismeri. A miniszterelnök megköszöni Rogánnak a tegnapi rendezvényen való felszólalást, és biztosít mindenkit arról, hogy amíg ő a miniszterelnök, addig a kormány megvédi a zsidó polgárokat. A miniszterelnök többször is nagy tapsot kapott.
"Bármi is történik, rám számíthat" - utalt Orbán Viktor a korábbi esetre, amikor Steiner Pált korábbi a származása miatt bántalmazták.
Z. Kárpát Dániel Orbánt kérdezi az Európai Unió túlterjeszkedésétől kezdve a bevándorlásig szinte minden EU-s kérdésről. A miniszterelnök válaszában elismeri az ügy jelentőségét, de szerinte ezek megvitatására sokkal több időre volna szükség. Orbán szerint az unió folyamatos alakulásban van, és nyitottságot ígér a frakciók számára minden Magyarországot érintő kérdésben. "Alkotmányba írtuk a forintot, ezért alkotmánymódosítás kell ahhoz, hogy csatlakozzunk az eurózónához " - zárta felszólalását a miniszterelnök.
Az LMP-s Szabó Rebeka a kajászói gazdákról kérdezi a vidékfejlesztési államtitkárt, a képviselő felsorolja a földpályázatok körüli összes visszásságot. "Ami összetartozik, az összenő" - utal válaszában Budai Gyula arra, hogy az LMP és a Jobbik együtt szerepel egy kajászói fórumon. Az államtitkár megdöbbent azon, hogy a két párt törvénytelen földfoglalásra buzdítja az elégedetlenkedő gazdákat.
"Élni vagy visszaélni?" - kérdezi az MSZP-s Harangozó Gábor a miniszterelnöktől. A képviselő szerint Orbán miatt van kevesebb EU-s pénzünk, de a felszólalásban szerepel kicsit összefüggéstelenül a Közgép is. A miniszterelnök válaszában elmondta, hogy belefáradt a fiatal képviselők ócsárolásába, akik nem tudják, "mi fán terem az Európai Unió". Harangozó Gábor lakásfelújítási programot szeretne a beragadt EU-s pénzekből, amire Orbán nem akar reagálni. Orbán lazaságát tapssal köszöni meg a Fidesz-frakció.
Az LMP-s Mile Lajos és Cséfalvay Zoltán külföldi befektetésekről szóló szópárbaja közben Orbán Viktor a női szerepek felülvizsgálatáért küzdő Varga Istvánnal beszélget. Varga István szeptemberben azt mondta, hogy "az anyáknak vissza kéne térniük a gyereknevelés mellé, szülni két-három vagy inkább négy-öt gyereket, és akkor lenne értelme annak, hogy jobban megbecsülnék egymást, és fel sem merülhetne a családon belüli erőszak". A képviselő a kijelentést követően bocsánatot kért.
A jobbikos Mirkóczki Ádám a cigányságról kérdezi a miniszterelnököt. A képviselő arra kíváncsi, hogy elegendő volt-e egy vitanap a probléma megoldására. Orbán Viktor elmondta, hogy "töredékes" a parlamenti vitanapok kultúrája, ezért azokat meg kell újítani. Például szerinte a parlament csinálhatna a vitanapok végén egy összefoglaló munkaanyagot, ami alapján folytathatnák a tervezést.
Az MSZP-s Ipkovich György az NFM államtitkárát a szombathelyi vonatjegyekről kérdezi. A képviselő szerint aránytalanul sokat kell fizetni a Budapest-Szombathely vonalon utazóknak, mert a MÁV és a GySEV közösen üzemelteti a vonalat. Fónagy János meg fogja vizsgálni a problémát.
Sneider Tamás, a Jobbik képviselője a gyereket vállalók jövedelméért aggódik, szerinte a családok hónapról hónapra élnek. Az NGM államtitkára, Cséfalvay Zoltán elmondta, hogy a kormány családbarát adórendszert vezetett be, ami különböző kedvezményekkel segíti a családokat.
Az újonc LMP-s képviselőnek, Lengyel Szilviának nem sikerül elkezdeni a felszólalást, mikrofonja nem szól, a teremszolga talpas mikrofonnal segít neki. A képviselő az idegenvezetéssel kapcsolatos visszaélésekről kérdezi Cséfalvay Zoltán államtitkárt. Az államtitkár válaszában elmondta, hogy az idegenvezetés piacát rendben tartja az állam, szerinte minden rendben van, ez nem szabályozási kérdés.
Sós Tamás, a Heves megyei közgyűlés volt MSZP-s elnöke az alternatív iskolák helyzetének bizonytalanságáról kérdezi a szaktárcát. A képviselő szerint nem világos, hogyan tudnak részt venni az átalakuló oktatási rendszer vitájában. Halász János, az Emmi államtitkára szerint az MSZP-s képviselő nem olvasta el a köznevelési törvényt, mert abban benne van, hogy az alternatív iskolákat a központi költségvetésből finanszírozzák.
A tiszaeszlározó Baráth Zsolt a cigánysággal kapcsolatban a bentlakásos iskolákat ajánlja a szaktárca figyelmébe. Szerinte ez megoldást jelentene a cigány gyerekek felemelkedésére. Halász János Emmi-államtitkár felsorolja a szokásos kormányzati szövegpaneleket a komplex felzárkóztatási programokról, és elutasítja a bentlakásos iskolák alkalmazását.
Az Országgyűlés 17 óra 10 perckor folytatja a munkát a határozathozatalokkal. Percről percre közvetítésünket ezzel befejezzük.