A kis Bottyán összehozta a Házat - parlament percről percre
2013. augusztus 26. 16:45
Az ülés előtt Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció alelnöke tartott sajtótájékoztatót. A politikus elmondta, hogy a DK nem fogja megszavazni a törvényt, mert az szerintük valójában óraszámemelésről és így bércsökkenésről szól.
Közben befutottak a napirend előtti felszólalások címei is. Harrach Péter a KDNP tiszteletbeli elnökéről, Keresztes Sándorról emlékezik meg, Hiller István Vakáció végén címmel valószínűleg oktatási kérdésekről beszél, a jobbikos Szávay István a magyar diplomácia erdélyi politikájáról szól, míg Rogán Antal a visszafizetett IMF-hitel eredményét dícséri majd.
Az interpellációk között csak a jobbikos Dúró Dóra tesz fel a közoktatással kapcsolatos kérdést. Lényegre törő kérdésének címe: "Miért hazudtak a pedagógusoknak?". Az MSZP-ből Nemény András a fejlesztési minisztertől érdeklődik valószínűleg a GDP adatokról, míg a szintén MSZP-s Tóth Csaba a Nemzeti Kaszinókról kérdezi Németh Lászlónét.
Öt perccel a meghirdetett 13 órai kezdés után még sehol nincsenek a kormánypárti képviselők. Az MSZP-s, a DK-s és a LMP-s/PM-s képviselők többen vannak.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes befordította a miniszteri bársonyszéket, és a bent ülő két KDNP-s politikus, Rubovszky György és Latorcai János felé fordította. Így beszélgetnek. Néha odasomfordált egy fideszes képviselő, és ő is bekapcsolódott a beszélgetésbe.
Szépen lassan töltődnek fel a fideszes padsorok. A miniszterek közül Semjén Zsolton kívül eddig Hende Csabát látni a parlamenti patkóban.
Fónagy János, a fejlesztési minisztérium államtitkára nagyon magányosnak tűnik. Már percek óta egyedül üldögél, és csak néz busongva maga elé. A merengést Balog Zoltán, Fónagy padszomszédja szakította meg, amikor kezet fogtak.
Jutott eszünkbe az egyik OVTV-s orbáni szólás, amikor a házelnök több mint húszperces késéssel megérkezett a pulpitusra. Mindjárt kezdődik a rendkívüli ülés.
Kövér László az ülést a rendkívüli üléssel összefüggő technikai adatok ismertetésével nyitja, majd Gyarmati Dezső ötszörös olimpiai bajnok, MDF-s, valamint Keresztes Sándor KDNP-s képviselőkről emlékezik meg. A parlament egyperces néma vigyázállással tiszteleg az egyikori képviselők emléke előtt.
A család és a közélet volt életének középpontjában - mondta Harrach Péter Keresztes Sándorról, akinek nyolc gyermeke volt. Három korszaka volt Harrach szerint Keresztes életének. Az első az egyetemi évek voltak, amikor különböző keresztény mozgalmakban dolgozott a reformokért. A második korszakában a Demokrata Néppártot alapította meg a háború utáni Magyarországon, de ez a Rákosi diktatúra miatt nem volt hosszú életű, míg a harmadik korszakában a KDNP-t szervezete újjá. "Egyéni életében a családszeretet, míg közéletében a társadalmi igazságosság állt a középpontban" - zárta felszólalását Harrach.
A PSZ szerint ez a tanév még a korábbiakhoz képest is kevésbé van előidézve, ami a működést veszélyezteti - idézte Hiller a Pedagógusok Szakszervezetének véleményét a tanévnyitóról. A volt oktatási miniszter az igazgatóválasztások körüli kálváriát is megemlíti: 95 helyen nincs igazgató, ott csak az igazgató-helyettes vezeti az iskolát. "Nem világos, hogy egy budapesti irodából bárki jobban el tudja dönteni, hogy 300 kilométerre innen ki legyen az igazgazó, mint a helyiek" - mondta Hiller, aki a központosítást, az államosítást szidja, mert erre nincsen szakmai magyarázat.
Szávay István a kormány román-magyar politikáját ekézi. Szerinte a magyar diplomácia a román kormány oldalára állt, amikor Vona Gábor erdélyi nyilatkozatára reagált, vagy amikor Tőkés Lászlót "megtámadták a románok". "Ön minden alkalommal úgy hunyászkodik meg a környező országokban, mint egy kommunista pártfőtitkár" - címezte a kritikát Martonyinak János külügyminiszternek címezve a jobbikos képviselő.
A magyar külpolitika alapját az alaptörvény D cikke adja - reagált Martonyi, majd parafrazeálta a szólást: "Ne bántsd a magyart és ne árts a magyarnak". A külügyminiszter ezután a Jobbik nemzetpolitikáját kritizálta, mert szerinte nem biztos, hogy a szélsőséges hangnem és a magyarellenes érzelmek szítása a magyarok érdeke. Martonyi szerint akkor sikeres egy ország nemzetpolitikája, ha egység van mögötte.
Varga Mihály reagál Rogán felszólalására, aki csak tovább meséli a 2008-tól kezdődő IMF-es történtetet. Varga szerint ez egy fontos gazdaságpolitikai lépés volt, mert míg Görögország az IMF-útját követve a csőd felé száguld, addig Magyarország stabil növekedési pályára állhat.
Kövér László Karas Monika, az NMHH-elnöki kinevezéséhez, majd Nagy Andor tel-avivi nagyköveti kinevezéséhez gratuál. A házelnök ezután a parlament gyorsíróinak genti gyorsírási versenyen való jó szerepléséhez gratulál, amit a parlamenti képviselők is megtapsolnak.
Az MSZP-s Nemény András az elrugaszkodás évét kéri számon Semjén Zsolton, ugyanis szerinte az NFÜ-t és a fejesztési minisztériumot elfoglalta a Közgép, miközben a becsületes magyar vállalkozóknak lehetetlen pályázati pénzhez jutni. "Ön szerint ki terhel a jogi és politikai felelősség a fejlesztések kudarcáért?" - kérdezte Nemény Semjéntől.
Semjén szerint 2010-ben volt fejetlenség és pazarlás, mert 40 centis kilátót építettek és teniszpályát a munkanélküliséggel sújtott térségbe. A miniszterelnök-helyettes ezután számokat sorolt, hogy mennyivel jobb az Orbán-kormány pénzfelhasználása. Semjén szerint a közbeszerzési törvényt is jó irányba módosították, mert például a pályázó cégek tulajdonosi háttere is átláthatóvá vált. Az államtitkár válaszát Nemény András nem fogadta el, a parlament viszont igen.
"Bizonytalanságban tartják a pedagógusokat, mert egy héttel a tanévkezdés előtt derül ki, hogy mi is lesz velük" - mondta Dúró Dóra, aki szerint többen járnak rosszul, mint jól. A jobbikos képviselő szerint a Fidesz és a kormány nem tartotta be a választási igéreteit. "A hazugság egyértelmű, becsapták az érintetteket, mert a pénz helyett a pluszmunkát viszont behajtják" - mondta Dúró.
"Körülbelül négyzren járnak rosszabbul, viszont a többi pedagógus ötszámjegyű emelésben részesül" - reagált Hoffmann, aki nagyon durvának tartja, hogy hazugnak nevezik. Szertine a tájékoztatás is megfelelő volt, mert már több mint egy hónapja tárgyaltak az érintettekkel. Az államtitkár a felszólalása végén azért gratulál a jobbikos képviselőnő babájának. Dúró Dóra nem, a parlament viszont elfogadta az államtitkári választ.
A fideszes Hirt Ferenc és Soltész Miklós szociális államtitkár szópárbaját a gyermekétkeztetésről nem közvetítjük.
"Elmaradt a játékadó-bevételek, mivel megszüntették a nyerőgépeket, plusz az adóbevételek is eltűntek a munkahelyek megszűnésével" - kezdte felszólalását az MSZP-s Tóth Csaba, aki a Nemzeti Kaszinókról kérdezi a gazdasági tárca képviselőjét. Tóth szerint ennek a politikának a három kiváltságos kaszinó lett a nyertese, és most újabb 10 vidéki kaszinónak terveznek tíz évre koncessziós jogot adni zárt körű pályázat keretében.
Cséfalvay kerüli az érdemi választ, és a szerencsejátékra vonatkozó törvényeket sorolja. Az új kaszinókról szólva azt mondta, hogy minden játékost regisztrálnak, hogy ne tudjanak pénzt mosni. A kormány tervei szerint tíz új vidéki kaszinó nyílhat, ami 853 millió forint körüli bevételt jelenthet - mondta Cséfalvay, aki a kiválasztási elvekről még nem tudott semmit mondani, mert erről még nem döntött a kormány. Tóth Csaba nem, a parlament viszont elfogadta az államtitkári választ.
A fülledt nyári délutánban ásítozó képviselők arcára néha egy kis mosolyt csal az, amikor felsír Dúró Dóra kisgyereke. A tavasszal született gyerek ugyanis bent van az ülésteremben a jobbikos képviselő mellett. El is terelte a figyelmet Szilágyi György interpellációjáról, aki a Kincsem Parkról kérdezte a fejlesztési államtitkárt.
Novák Bottyán Jánosnak hívják Novák Előd és Dúró Dóra gyerekét. A Wikipedia szerint a Bottyán régi magyar személynév, az eredete bizonytalan, talán a buzogány jelentésű bot szó kicsinyítőképzős származéka.
"Aki magyar ember, annak örökké fáj Trianon" - mondta Lenhardt Balázs, a szakadár jobbikos, aki még további patetikus szélsőjobbos közhellyel tartkította felszólalását, amelynek a Barackfa című dalt szidása áll a középpontjában, mert szerinte az még viccnek is rossz. A képviselő ezután Fónagy Jánost is megszólítva azt mondja, hogy "nem tudom mit szólnának ahhoz zsidó honfitársaink ahhoz, ha a holokauszt megemlékezésen vidáman pöfögő vonatokról énekelnénk".
Rétvári Bence reagál a felszólalásra, aki izléstelennek nevezi a képviselő szövegét. "Ön emberek tucatjait sértette meg a felszólalásával" - mondta Rétvári, aki ezután a kormány határon túli magyarokat támogató politikáját dícséri. Lenhardt szerint Rétvári összevissza beszél, ezért nem fogadja el a választ, a parlament viszont igen.
Most szavazták meg Jávor Benedek és Szabó Tímea tiszteletdíj-csökkentését. Azért csökkentették a pénzüket, mert a Tavares-jelentés vitája alatt egy molinót feszítettek ki, amelyen a következő volt olvasható: "Nem akarunk olyan Magyarországot, ahol a nagyobb visszaél az erejével és a többség visszaél a hatalmával".
Az MSZP-s Gőgös Zoltán azonnali kérdésében arra kiváncsi, hogy mikor kártalanítják a dunai árvíz idején kárt szenvedett gazdákat. Gőgös szerint Bakondi György az OKF vezetője még válaszra sem méltatta a gazdákat, holott Orbán Viktor megígérte a kártalanítást. Navracsics Tibor válaszában egy kicsit még Medgyessy Péterbe is belerúg, mert szerinte ő nem szakította meg a nyaralást a 2002-es árvíz idején. A miniszterelnök-helyettes ezután számokat sorol a kárenyhítési-rendszerről, amit Gőgös félrebeszélésnek nevezett. "Óriási hiba a miniszterelnöknek kell homokot lapátolni" - kritiázlta az árvíz kormányzati kezelését, amiért Navracsics kikért magának, és bocsánatkérésre szólította fel Gőgöst.
A jobbikos Mirkóczki Ádám szerint káros döntést hozott a kormány azzal, hogy kárpótolni szeretné a cigánygyilkosságok áldozatainak rokonait. Mirkóczki szerint ez álságos, mert a kormány mindig azt mondja, hogy áldozat és áldozat között nincs különbség. Tállai András, a belügyminisztérium államtitkára viszont azt mondja, hogy azért kártalanítanak, mert az állam is hibázott, ezért felelőssége van. Mirkóczki erre azt kérdezi, hogy "hol vannak akkor a felelősök", és "hol van az állam felelőssége más gyilkosságoknál".
Lamperth Mónika az MSZP élelmiszerár-csökkentésére vonatkozó javaslatát promótálja. "Miért nem fogadják el az MSZP áfacsökkentési javaslatát? Mire várnak?" - kérdezi Lamperth Cséfalvayt, aki szerint olyan rendszert kell kitalálni, ami valóban a fogyasztóknál fog csökkenést okozni. Lamperth szerint már a kaposvári önkormányzat is az MSZP mellé állt, a kormány viszont nem reagált még Szita Károly, fideszes polgármester megkereséseire sem.
"A kormányzat elvacakolta a nyarat a devizakárosultak ügyében" - kezdte ismét a devizahitelekkel foglalkozó felszólalását a jobbikos Z. Kárpát Dániel, aki nem érti mit csinált mostanáig a kormány. Cséfalvay Zoltán szerint végleges megoldást szeretnének, de a technikáját még tárgyalják.
Az MSZP-s Nyakó István a Magyar Gárda hatodik évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésekről kérdezi a BM államtitkárát. Nyakó azt javasolja a strasbourgi bíróság határozata alapján, hogy a Gárda gazdaszervezetét, a Jobbikot is oszlassák fel. Tállai András, a belügyiminsztérium államtitkára szerint a rendezvény jogszerűen volt megtartva, és idézi a felszólalókat miszerint "az ünnepelt jelen van, de a szülők és a nagyszülők nincsenek" utalva arra, hogy jobbikos politikusok nem voltak jelen a Gárda születésnapján.
Vége van az azonnali kérdéseknek.
Az MSZP-s Varga László a kampány alatt ígérti miskolctapolcai fejlesztéseket kéri számon a kormányon. Semjén Zsolt szerint többszázmillió forintot kapott az Orbán-kormány alatt, ráadásul a híres strandot sem ápolták. Semjén Zsolt viszont elmondta, hogy hamarosan indul a strandfürdő fejlesztése, és pörög a belföldi turizmus is.
A jobbikos Bertha Szilvia a Dunaferr államosításáról kérdezi a kormány képviselőit. Cséfalvay Zoltán szerint a problémák nem most kezdődtek, ezért a kormány már korábban felvette a kapcsolatot a céggel, de a Dunaferr csak most mondta meg az elbocsátási szándékát. Az államtitkár szerint a munkaügyi hivatal felkészült a kiáramló munkások segítségére, de a vásárlásról még nem tud nyilatkozni, mert jelenleg is folynak a tárgyalások.
Sós Tamás az alapítványi és a magániskolák helyzetéről kérdezi a közoktatásért felelős államtitkárt, mert szerinte veszélyben van ezeknek az intézményeknek a finanszírozása. "Az alapítványi és magániskolák finanszírozása rendben van és rendben lesz" - mondta Hoffmann Rózsa, aki egyezetett a magániskolák szövetségének vezetőivel is erről.
A jobbikos Magyar Zoltán az aszálykárokról kérdezi a vidékfejlesztési tárcát. A képviselő szerint a kormányzatnak lehetősége lett volna arra, hogy mérsékelje az aszálykárokat, de ehelyett nem csinált semmit. Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár elmondta, hogy sokszázezer emberrel együtt imádkozott azért, hogy essen végre az eső, majd felsorolta, hogy a kormány mennyi mindent tett az aszálykárok enyhítéséért (pl.: biztosítások, támogatások előrehozása stb.).
A Jobbik rendszergazdája, Németh Zsolt a Microsoft nemzetbiztonsági kockázatáról kérdezi a fejlesztési minisztert, mert szerinte az Edward Snowden által kiszivárogtatott iratok röviden azt bizonyították, hogy az amerikai titkosszolgálatok bármibe beleláttak, amin Microsoft-fejlesztés futott. A jobbikos képviselő ezért azt kérdezi, hogy felülvizsgálják-e a Microsofttal kötött stratégiai megállapodást. Fónagy felsorolta, hogy mennyire rendben van a magyar szabályozás, és hogy milyen biztonságosak a magyar államigazgatás által használt rendszerek, ezért nem vizsgálják felül a stratégiai megállapodást.