Az Orbán elleni gyűlölet fűtötte a baloldali felszólalókat
2014. március 30. 13:56
Kevesebb, mint egy óra múlva kezdődik a kormányváltó erők tüntetése, amellyel a március 15-én elmaradt demonstrációt pótolják. A rendezvényen felszólal a pártszövetség öt listavezetője, sorrendben: Gyurcsány Ferenc, Fodor Gábor, Szabó Tímea, Bajnai Gordon, majd utolsóként Mesterházy Attila miniszterelnöké-jelölt. Ő a szervezők tájékoztatása szerint 15 óra 41 perckor beszél.
Már egy órával a kezdés előtt százak érkeznek a helyszínre, az operához. Az Oktogonnál is rengetegen gyülekeznek, sokan DK-s MSZP-s magyar és uniós zászlókkal.
Az operánál felállítottak egy kisebb színpadot, az előtte lévő helyeket, illetve az Operaház lépcsőjét, ahol le lehet ülni, már réges-rég elfoglalták a DK-s zászlót tartó nyugdíjasok. Az Origo érdeklődésére azt mondák fél egyre mentek oda, „De jó pénzért eladom az ülőhelyet” - tette hozzá nevetve az egyik férfi
A szervezőktől azt is megtudtuk, hogy a beszédeket videóbejátszások választják majd el. A rendezvény végre, négy óra körül egy performanszot ígérnek a kormányváltók egyéni jelöltjeinek részvételével.
Az Andrássy úton egymás mellett MSZP-s Együtt PM-es standokat lehet látni, és megjelent egy darab liberális stand is. Itt a zászlók mellett a Talpra Magyar című újságot osztogatják. Az Oktogonra viszont az LMP települt ki, igaz, ők nem tagjai a kormányváltó szövetségnek.
Megérkezett a Szolidaritás többszáz fős küldöttsége, a színpad előtti rész ezzel meg is telt. A szervezők megkérték a szimpatizánsokat, hogy a zászlóikkal menjenek ki az Andrássy út két szélére, hogy azok ne lógjanak be a tv-közvetítésbe. A résztvevők csak lassacskán tesznek eleget a kérésnek.
Elmondása szerint Hiszékeny Dezső 13. kerületi jelölt sem tudja, mit várhatunk a rendezvényt záró performansztól. Tudósítónknak annyit árult el, hogy minden jelöltnek gyülekeznie kell majd a színpad mögött.
A Bajcsy-Zsilinszky út felől a Székely Mihály utcánál keresztbe le van zárva az Andrássy, a tüntetésre igyekvőknek és a turistáknak is nagyot kell kerülniük, hogy az oktogon fele továbbjussanak. Többen hangosan méltatlankodnak. A Paulay Ede utca tele van gyalogossal. Mint a birkákat terelgetnek, mondja egy hölgy. Miért kell lezárni, kérdezi egy férfi.
A DK rendkívül erős hurkapálcás kis papírzászló fronton, szinte mindenkinél van egy.
Mivel a zászlók továbbra is útban vannak, az egyik szervező mikrofont ragadott, és kijelentette, hogy akkor most név szerint fogja felszólítani, azokat akiknek odébb kell menniük. „Te itt az MSZP-zászlóval menj arrébb! Még egy lépést! Még egyet!„ – vezényelt, majd amiatt méltatlankodott, hogy szerinte ez a kérés az előbb is teljesen egyértelmű volt, és ha azt akarják, hogy korrekt tudósítások szülessenek, akkor biztosítani kell a zavartalan tv-közvetítést. „Mindenki szóljon a mellette lévőnek, hogy útban vagy babám, menj arrébb!”
A problémát az okozza, hogy a színpad elég alacsonyan van, tőle pedig alig 30 méterre áll a sajtó pódiuma, így könnyű belelógni a képbe.
Egy MSZP-s dzsekis férfi egy gagyi bronztányért lobogtat és azt mondja, a Seuso kincset hozta.
A színpad mögött gyülekeznek az egyéni jelöltek. Kerék-Bárczy Szabolcs, Kiss Péter, Szabó Rebeka, Helmeczy László tűnik fel, Vadai Ágnes egy pillanatra a színpadra is fellép, ezt kitörő ujjongás fogadta, de a DK alelnöke csak int egyet a közönségnek, majd vissza is megy a kulisszák mögé.
Talpra magyar cimű újságot osztogatnak aktivisták. Egy hölgy megijedt, hogy a jobbik gerillaakciója, de megnyugtatták, hogy a baloldal kampánykiadvanya.
Hét emberrel készült, nem reprezentatív villámkutatásunk szerint a válaszadók többsége minden szónokot egyformán vár, de nem gondolja, hogy bármi újat hall majd tőlük. Nevet egyetlen ember említett, azt mondta, Gyurcsány a legjobb szónok.
Kiss Pétert kérdezzük, mit tud a műsor végi performanszról. Az újpesti jelölttől megtudjuk, ha viccesen akarna válaszolni, akkor elmondaná, hogy a jelöltek majd kézen állva fognak bemutatni valami előadást. Aztán nevetve hozzáteszi, hogy ő sem tud semmit a dologról.
Az Együtt-PM határozottan gyenge a márkamegjelenésben. Még uniós zaszlóból is többet látni.
Egy szervezőtől aztán csak megtudjuk, hogy a performansz arról szól majd, hogy a jelöltek levonulnak a színpadról, elvegyülnek a szimpatizánsok között, és szórólapokat osztanak nekik.
Kerék-Bárczy Szabolcs 5. kerületi jelölt kérdésünkre elmondja: azt nem tudja, hányan jönnek el ma délután, de azt biztosra veszi, hogy a közmédia és a Hír Tv kevesebb résztvevőről számol majd be, mint ami a valóság. Szerinte ugyanakkor a baloldalnak most azzal kell törődnie, hogy szívéből- lelkéből kampányoljon, és azzal a tudattal ébredjen április 7-én, hogy mindent kiadott magából.
A kereskedők is kihasználják a rendezvényt. Sajtos rolóval, pereccel, meggyes rétesekkel települtek ki, illetve egy fiú hátizsákból árulja Ferenczi Krisztina Narancsbőr című könyvét, amely Orbán Viktor vagyonosodást kutatja. A fiú szomorkodva vallotta be tudósítónknak, hogy még egy kötetet sem sikerült eladnia.
A színpadra ugyan nem mehetnek fel újságírók, de egy segítőkész Együtt-PM-es sajtós készített nekünk egy képet, amiből láthatjuk, mivel nézhetnek szembe a szónokok.
Az LMP a Liszt Ferenc téren alma- es újságosztással hekkeli az összefogást. Az aktivisták azt mondják, mindig itt vannak az Oktogonon, vagyis nem a nagygyűlésre szerveztek rá.
Megérkezett Gyurcsány Ferenc, aki – mint a Napi Feri applikációjából tudni lehet – habcsóksütéssel töltötte a délelőttöt a kötcsei telkén. A kordonnál álló néhány DK-s lelkesen integetett neki, de ő inkább Molnár Csaba DK-s alelnökhöz ment oda beszélgetni és ásványvizezni.
A kulisszák mögött üdvözölte a technikai személyzetet, majd elmerültek az eszmecserében.
400 forint a perec, 300 a rétes. Az Andrássy majdnem az Oktogonig megtelt.
A Baloldali Szabadság kórus Verdi Nabucco című operáját dalolja, playbackről. Elég feltűnő, hogy playbackről megy a dal, mert olykor megakad a lemez
A rendezvény előtt kultúrprogrammal hangolódhatott a közönség, volt Lesz még magyar köztársaság!, Bye, bye Szása a Pa Dö Dőtől, majd Galkó Balázs lépett színpadra, aki a versmondás és az éneklés közötti produkcióval rukkolt elő.
Egy kisfilmet vetítenek Orbán Viktor kormányzásáról, ami heves érzelmi reakciókat vált ki a közönségből.
Kisfilmről lejátszották Máté Péter-féle Hazám című számot, amit egy férfi és egy nő énekelt. A közönségnek láthatóan nagyon tetszik, tudósítónk mellett többen is torkaszakadtukból éneklik.
Itt van Dobrev Klára is, aki leszedte férjéről a zakóját, és vigyáz rá. Gyurcsány ingben van.
A színpad előtti zászlóerdőtől semmit nem látni a műsorvezetőből. Sokan fel is adjak, és hátrébb mennek a kivetítőhöz.
Kónya Péter hivatalosan is megnyitja az eseményt, illetve a szónoklatok sorát. Az Együtt-PM társelnöke azzal kezd, hogy azért választották Operaházat helyszínül, mert egyszer már tüntettek itt a köztársaság lebontása ellen, bár akkor még sejtették, milyen is lehet az új birodalom, amelyben „nap mint nap az arcunkba csap az Orbán-Simicsak maffiabirodalom bűzös lehelete".
Kónya rövid volt, mindenkit felszólított, hogy menjen el szavazni, majd szintén a szavazásra buzdító bejátszások következnek, többek között a paksi szerződés és a tarfikmutyi felemlegetésével.
Megérkezett Mesterházy Attila MSZP-elnök, hatalmas mosollyal, először Bajnai Gordont üdvözölte, igaz Gyurcsány Ferenc ekkor már nem volt közöttük, mert már a színpad melletti lépcsőnél toporgott, mint a következő szónok. Tudósítónk annyit látott, hogy valakinek csókot küldött a távolba.
Három mentős vár készenlétben egy mentőautót támasztva a Nagymező utcánál. Azt mondják, eddig semmi dolguk nem volt.
A DK elnöke már a beszéde elején is be van rekedve. „Azért jöttünk össze, hogy erőt is hitet adunk minden magyarnak, hogy a magyar szabadság nem eladó. (…) Oda fogjuk küldeni Orbánt, ahova való, a politika és a történelem szemétdombjára” - mondja, majd megismétli korábbi beszédei gyakori fordulatát, hogy Orbán egy politikai szélhámos. Elmondja, hogy a miniszterelnök csak a sajátja érdekeit képviseli, és ha akar, mehet Keletre, de ők a Nyugathoz tartoznak. Mint mondja, mindenkinek el kell majd számolnia a lelkiismerétvel, mert útelágazáshoz érkeztük - ugorja meg könnyedén az akadályt, amely annak idején csúnyán kifogott Medgyessy Péteren.
Gyurcsány többniyre küzdelemről, erőről és szabadságról beszél, mert hinni kell benne, hogy jöhet egy jobb világ, Mesterházy Attila vezetésével. A DK elnökétől megszokott szenvedélyes beszédet hallhattunk, ám a humoros fordulatok ezúttal hiányoztak belőle.
A színpadról egy kifutó mélyen benyúlik a közönség körébe. Gyurcsány beszéde alatt kiment a kifutó végére, és a DK-s zászlók között fejezte be a beszédet. Eközben Fodor Gábor megjelent a lépcsőnél, ő a következő beszélő. Bajnai Gordon pedig maga is levette a zakóját, zsebre tett kézzel figyeli a beszédeket.
Újabb bejátszások után Fodor Gábor jön, aki szerint a szabadáság nem lehet ellenzékben. A Magyar Liberális Párt elnöke nem feledkezik meg arról, hogy ezzel rendezvénnyel az elmaradt március 15-eit pótolják, és a márciusi ifjakról beszél, majd rátér azokra az eszközökre, amelyekkel a kormány megnyirbálja szabadságjogokat, különös tekintettel a médiaviszonyokra. Fodor szerint Orbánék gyűlölik az emberek szabadságát, nekik katonák, rabszolgák és pénz kell, a magyar emberek pénzére vadásznak.
Hozzáteszi, ők azokat sem rekesztik ki a nemzetből, akik tegnap a Hősök terén voltak, de a békéhez előbb le kell győzni Orbánt. „Orbán Viktor harcban lehet győztes, békében nem, a magyar nemzet pedig békét akar.”
"Rabok legyünk vagy szabadok, ez a kérdés, válasszatok" - zárja beszédét Fodor.
A zászlóktól továbbra sem látni a szónokokat, a hangerő fülsértő, a nap viszont a tömeggel szembe tűz. Szervezésből nem jeles.
Túllógunk az Oktogonon - jelenti be a műsorvezető, aki szeretettel üdvözli az ATV nézőit is.
Ahol egyik tudósítónk áll, ott Fodor jobban fellelkesítette a tömeget, mint Gyurcsány. Sok a bekiabálás, az ’így van’, a dudálás.
Fodor a beszédét a pulpituson mondta el csak az utolsó mondatán lépett előrébb, de a kifutóra, ahol Gyurcsány beszélt, oda már nem merészkedett. Szabó Tímea is ugyanott kezdi, ahol Fodor.
Az agysejtpusztító plakátok versenyében jelen állás szerint dobogósok: 1. "Kiskertemben kinyílott a stadion, CÖF CÖF CÖF", 2. "Nemzeti focializmus", 3. "Baku legyen nuku".
Szabó Tímea, az Együt-PM társelnöke próbálja az eddigieknél jobban bevonni a közönséget, olyan kérdéseket dobva be, mint hogy szabadságot akarnak, vagy zsarnokságot, és hogy tudják-e, ki az az ember, aki a szabadság útjában áll? Miután megjön a válasz, biztosítja a híveket arról, hogy el fogják venni Orbán kedvenc játékszerét, a kormányrudat.
Aztán apokaliptikus képet fest arról, mi történik, ha Orbán hatalmon marad (például ő sem mondhatja majd jó szívvel a kisfiának, hogy maradjon itthon). Beszéde nagy hatással van a közönségre, egyszer meg is kell szakítania az Orbán takarodj! kórus miatt.
A közvélemény-kutatásoknak a baloldal számára nem túl kedvező eredményeiről azt mondja, hogyha Petőfiék idejében lettek volna ilyenek, a márciusi ifjak sem álltak volna jobban, mégis mellettük állt az ország.
"Győzni fogunk április 6-án" - ígéri meg Szabó Tímea, mert mint mondja, nekik nem Putyin és Chuck Norris a szövetségesük, hanem a magyar emberek.
Megjelent a Szavazz a Jobbik ellen mozgalom. A Nagymező utcánál az Andrássy utat teljes szélességben elfoglalják a feltartott tábláik.
Az eddigi felszólalók közül az egyik tudósítónk körül állókat Szabó Tímea szónoklata dobta fel a legkevésbé. Pár perc után az egyik tüntető meg is jegyezte, hogy „Dobjuk fel ezt a beszédet egy kis ’Orbán takarodjjal!’”, és el is kezdtek nagy hangon kiabálni.
Összegyűjtöttük a gyűlésen készült videókat egy helyre. Kattintson ide, ha mozgóképeket nézegetne!
Bajnai Gordon először a dühét osztja meg a szimpatizánsokkal, amiért Orbán Viktor holnap az ő szülővárosában, Baján kampányol Zsigó Róberttel, aki költségtérítésből négyszer kerülte meg a Földet, majd rátér Rogán Antal ingatlanvagyonára, amit politikusként nehezen halmozhatott volna fel.
„Ez az erkölcsi magaslat? Ehhez kéri a folytatást? Ne folytassa, miniszterelnök úr!” - kéri Bajnai, aki szerint nincs megnyerve, de nincs is veszve semmi, mert a közvéleméy-kutatásokat a demokráciára találták ki, ez pedig nem az.
„Még a szabad a választás, de nem tisztességes” – mondja az Együtt-PM vezetője, felhozva a választókerületek átszabását és a bizniszpártokat.
Szerinte, aki otthon marad, vagy a 17 másik pártra szavaz, az a Fideszre szavaz, és ha másért nem, azért kell a kormányváltásra szavazni, hogy kijavíthassák ezt az aljas választórendszert.
Azokhoz is szólt, akit ez az egész már nem érdekel, inkább kimegy a telekre vagy csókolózni a Margitszigetre, nekik is el kell menniük szavazni, mert lehet, hogy "holnap már nem lesz az országban, akit csókolnál a szigeten." Aztán rátért a félelemre, ami sokakat távol tart ma a politizálástól, de van egy hely, a szavazófülke, ahol még demokrácia van, és ahol nem nekik, hanem Orbánnak kell félnie - jelentette ki.
Gyurcsány Bajnai beszédét találta a legmegfelelőbb időpontnak, hogy kijöjjön a színpad elé elhelyezkedő kordonhoz megpuszilni egy idős rajongója kezét. Természetesen a színpadnál álló nyugdíjasok ezután már alig törődtek Bajnaival, hanem mindenki közelebb próbált jutni hozzá, ott tolakodtak az újságírók és az operatősök is, de Gyurcsány nem nyilatkozott, csak kezet csókolt.
Szanyi Tibor MSZP-s képviselő pont Bajnai beszéde alatt ért a színpadhoz. Azt mondta, akkora a tömeg, hogy nagyon sokáig tartott, amíg átjutott rajta. Azt mondta „Csak én legalább 50-60 ezer emberen hatoltam át”.
"Hú de jó, nagyon szépen köszönöm!" - tekint végig az egybegyűlteken a miniszterelnök-jelölt, Mesterházy Attila.
Hát eléggé ellenszélben telt ez a kampány, nem? – kezdi egy szónoki kérdéssel Mesterházy. Mint mondja, a Fidesz két helyre kiszervezte a mindennapos negatív kampányát, az egyik a köztévé, a másik a CÖF, "a civilbe öltözött fideszesek", mindkettő az emberek pénzéből mocskolja őket rendületlenül.
Aztán az elmaradt vitáról beszél, Orbán Viktor szerinte gyáva, akinek már óvodában is nyúl lehetett a jele, és újra felszólította a miniszterelnököt, hogy üljön le vele vitatkozni az ATV és a Népszabadság szervezésében. Ami pedig a hatalomgyakorlást illeti, Orbán egy bolsevik.
Egy néni rosszul lett Mesterházy beszéde alatt, a rendőrök és a mentőszolgálat munkatársai kísérték a színpad mögé.
Mesterházy beszéde alatt Dopeman jelent meg a színpad tövében, egy fotót csináltatott magáról háttérben az MSZP-elnökkel, illetve kijött a tüntetőkhöz beszélgetni, akik nagy örömmel fogadták.
Felidézi, hogy Orbán tegnap azt mondta, a kormány versenyautót épített. Mesterházy is szereti az autóversenyt, különösen a Forma-1-et, „mert az kormányváltós.”
Mesterházy az eltorzított foglalkoztatottsági adatokról és a fiatalok elvándorlásáról beszél, majd megkérdezi, kinek van itt olyan ismerőse, aki külföldre ment. „Ezt a kézerdőt nézze meg Orbán Viktor!” – mutat a közönségre a baloldal vezére.
Mesterházy szerint Orbán Viktor Putyin pincsije lett, aki parancsra ül, fekszik, és még a farkát is csóválja. Mint mondja, az IMF ellen szabadságharcot folytattunk, most viszont az oroszoktól veszünk fel hitelt, de a különbség az, hogy az IMF-nek nincsenek tankjai. Aztán rátér arra, hogy a kormány szabadságharca mekkora szegénységhez vezetett az országban, a gyerekek és a szülők is éheznek, a rezsicsökkentés igazságtalan, a szegényeknek kellene többet adni.
A nyugdíjasoknak Orbánnal szemben nyugdíjemelést ígér, akinek kevés a nyugdíja, annak többet, akinek magasabb, annak kicsit kevesebbet. Ezen kívül, ha kormányra jutnak, szeptembertől el fogják törölni a tandíjat, a minimábért pedig 100 ezer forintra emelik.
Egyre többen kezdenek beszélgetni a tömegben Mesterházy hosszúra nyúlt szónoklata alatt.
Mesterházy beszéde végén megismétli Bajnai szavait, a szavazófülkében még teljes a demokrácia, és mindenki egyenlő, a közmunkás szavazata ugyanannyit ér, mint Simicskáé. Ott kell törleszteni a sok aljasságért és megaláztatásért, ott kell visszavágni, viszont az kormányváltókon kívül minden más pártra leadott szavazat elvesztegetett - mondja.
"Ha ott leszünk, a köztársaság jön, az Orbán-kormány megy" - zárta szavait Mesterházy Attila, majd lement a színpadról, hogy kezet fogjon az első sorban álló szimpatizánsokkal.
A közönség közt vegyülő egyéni jelöltek adnak villáminterjúkat arról, mi a helyzet a körzetükben, mit ígérnek a választóiknak, milyen élményeik vannak a kampányról. A közönség végül a magyar zászlót megformálva a magasba tartja a kiosztott piros, fehér és zöld papírlapokat, miközben szól a Hazám című dal.
Meglepő gyorsasággal indultak el meglepően sokan az Oktogon fele Mesterházy beszéde után, pedig a rendezvény még tart – jelentette tudósítónk a tömegből.
Kunhalmi Ágnes ezzel az egy szóval foglalta össze tudósítónknak, milyen élményt adott neki ez a délután.
Bajnai Gordon tudósítónknak elmondta, hogy nagyon jól érezte magát, mert „ez a rendezvény visszaadta a hitet, hogy újra élhetünk a hazánkban”.
A beszédek után rövid értékelésre kérte helyszíni tudósítónk a hallgatóságot. Öten válaszoltak, ketten Bajnai, egy-egy pedig Mesterházy illetve Gyurcsány beszédét tartotta a legjobbnak. Az ötödik szerint az értékelésnél sokkal fontosabb, hogy sokan mentek el, és jókedvű volt a nagygyűlés. Akinek Mesterházy tetszett azért lelkendezett, mert szerinte jól összegezte és zárta le a többiek beszédeit. Bajnai egyik híve szerint „Bajnai egyszer már visszalépett, amikor vissza kellett lépni, most megint kiderült, ő az egyetlen államférfi a sok politikus között”. A másik bajnais szerint bizakodásra adhat okot, hogy Robert Fico szlovák kormányfő is úgy veszett az elnökválasztáson, hogy előtte nagy előnyt mértek neki a kutatások.
Mostanra már majdnem üres az Andrássy út, csak a Szavazz a Jobbik ellen aktivistái tartanak ki, akik keresztben állnak az úton. Rajtuk kívül jóformán csak a pereces- és pártstandok maradtak a helyszínen.
Bár Szabó Tímeának a rendezvény előtt kételyei voltak, hogy elég nagy lesz-e a tömeg, végül minden várakozását felülmúlta az eredmény, és megerősödött abban a hitében, hogy győzni fognak jövő vasárnap. „Igazi győzelmi hangulatot éreztem” – mondta tudósítónknak.
Már szerelik szét a színpadot, a kiüresedett Andrássy utat pedig beterítik a kormányváltás szórólapjai. Lassan tényleg mindenki hazamegy, bár az Együtt-PM-esek még szerveznek egy kisebb after partyt. Ezzel mi is zárjuk a közvetítésünket.