Orbán: Nincs Európai Unió közös hadsereg nélkül
2016. július 23. 09:46
A nemzeti szuverenitás, a bevándorlók ügye és a terrorizmus kérdése is nagy teret kapott Orbán Viktor előadásában, amellyel a 26. tusnádfürdői nyári szabadegyetem zárult.
A miniszterelnök tavalyi beszédéről Heinz-Christian Strache, az osztrák szélsőjobboldal vezére azt mondta: teljes mértékben egyetért azon kijelentésével, miszerint azt szeretné, ha Európa az európaiaké maradna.
A román kormányfő sértőnek nevezte a magyar miniszterelnök Romániával szemben tanúsított magatartását. Victor Ponta Orbán Viktor tavalyi tusnádfürdői beszédét egy televíziós műsorban értékelte.
A miniszterelnök beszédének a kezdetére körülbelül 1500-2000 ember gyűlt össze a tusnádfürdői fesztivál helyszínén a nagyréten.
Megérkezett Orbán Viktor, kezdődik az idei beszéd.
Németh Zsolt köszöntötte a kárpát-medencei magyar közösség vezetőit, kiemelte Brenzovics Lászlót Kárpátaljáról, Pásztor Istvánt, Szilágyi Zsoltot, Bíró Zsoltot és a székelyföldi önkormányzat vezetőit.
Németh Zsolt szerint rengeteg politikai változás volt az elmúlt egy évben, amit a táborban próbáltak értékelni.
Orbán Viktor és Lévai Anikó nagyszülők lettek, ami egy nagyon fontos változás volt a miniszterelnök életében - mondta Németh Zsolt.
Tőkés László, a Fidesz európai parlamenti képviselője elsőként a magyar labdarúgó-válogatottnak gratulált az Eb-szereplésért.
Tőkés László a részvétét fejezte ki a nizzai terrorcselekmény áldozatainak, hozzátartozóinak és a müncheni merénylet áldozatainak, hozzátartozóinak. A politikus szerint mindezek a cselekmények veszélyeztetik az európai kultúrát.
Tőkés László szerint
a romániai magyarság esetében Magyarországnak védhatalmi státuszt kellene vállalnia, hasonlóan Ausztriához,
ahol a dél-tiroli osztrákok esetében Ausztria vállalt védhatalmi státuszt. Az 1956-os forradalom és szabadságharc idei jubileuma mutatja, hogy a magyar nép szabadságharcos nemzet.
Tőkés László szerint azért fontos a védhatalmi státusz, mert hetven évvel ezelőtt Márton Áron kiállt az erdélyi magyar önrendelkezésért. Nem hiába Márton Áron-emlékév az idei esztendő.
A püspök védelmére kelt az üldözött zsidóknak, a németeknek és a betiltott román ortodox egyház híveinek. Hetven esztendeje, hogy fellépett saját hívei és a magyarság érdekében – tette hozzá.
A fideszes EP-képviselő szerint hetven évvel ezelőtt az akkori magyar politikai vezetés elárulta az erdélyi magyarságot azzal, hogy támogatták a Romániához való csatlakozását. Tőkés László úgy látja, akkor meghazudtolták a népakarat nemes eszméjét.
Az 1946. június 11-i csíksomlyói búcsú közel állt ahhoz, hogy spontán népgyűléssé alakuljon, de Márton Áron lecsillapította a háborgó kedélyeket – mondta Tőkés. A volt püspök szerint a mostani körülmények között nem határkérdésről, hanem autonómiáról beszélünk. Közösségi jogokat kérünk és követelünk, és nem területet – mondta Tőkés.
Tőkés László elmondta, hogy Erdély nem politikai, hanem erkölcsi kérdés. Tőkés László azt mondta, a vezetőknek addig van tekintélyük, amíg hivatalukat küldetésnek tekintik az Isten által meghatározott rend és célok szolgálatában. A volt püspök szerint van helye a jogos önvédelemnek.
Tőkés László szerint a politizálás mellett következetesen ki kell állni közösségeink védelmében és érdekében. Nem szabad, hogy a migránsok sorsára jussunk – tette hozzá. Súlyos veszélyben forog Európa, egyszerre kell harcba szállni a nyugati világért és saját magunk védelmében – mondta Tőkés.
Tőkés szerint, ha a létünkről van szó, akkor vállalnunk kell a konfliktust is. A gonosszal szemben nem gyakorolhatunk konfliktuskerülő magatartást. Távozz tőlem, sátán – mondta az EP-képviselő.
Orbán Viktor miniszterelnök beszédének az elején azt mondta, hogy a szabadegyetem hosszú évek óta betölt egy másik funkciót is, miszerint itt másképpen lehet politikáról beszélni, mint más keretek között. Ebből adódnak a bajok is, mivel az európai politika rég kijárta azokat a kereteket, hogy a beszéd nem hoz bajt a politikusok fejére.
El fogom mondani azt, amit a mai európai helyzetről gondolok, mindezt olyan módon teszem meg, hogy mindenki megértse – mondta Orbán. A miniszterelnök szerint, ha valaki ilyen módon beszél, azt száműzik a fősodorból. Ha a fősodor bajba jut, akkor a száműzetés előnyös – mondta a miniszterelnök. Amit ma látunk Európában, az könnyen lehet, hogy a korábbi fősodor háttérbe szorul.
Az európai élet ígérete megrendült, gazdasági válság van Európában. Ennek magyarázata, hogy a világgazdaságot uraló Nyugat mellé mások is beléptek - mondta Orbán.
A mindennapi életünket egy ki nem mondott európai elitválság is jellemzi - folytatta a gondolatmenetet a kormányfő. Orbán szerint Európa vezetői 50-60 éven keresztül ugyanabból a gondolkodói körből érkeztek. De ezt a gazdasági válság megkérdőjelezte, és ebből lett az elitválság - magyarázta a kormányfő.
Orbán Viktor szerint, ami megtörtént Nizzában vagy Münchenben, az Európa bármely országában megtörténhet. A bizonytalanság és a félelem megöli a lelket, ha fél az ember, akkor nem vállalkozik nagy dolgokra – mondta a miniszterelnök.
A félelem sündisznóállásra kényszerít mindenkit, ebből nem lesz Európa – tette hozzá.
A németek gyakran jelentettek komoly veszélyt a magyarságra az elmúlt ezer évben, de mindig biztonságot jelentettek. Biztonságunk nyugati garanciája volt Németország – mondta Orbán. A probléma, hogy ez a merénylet a németeknél történt, ezért mindennél többet kell foglakoznunk a biztonság kérdésével. El kell tűnnie a bizonytalanság érzésének az európai politikából.
Abba kell hagyni néhány rossz dolgot, így a nemzeti szuverenitás visszaszorítását le kell állítani. Be kell fejezni az önáltató beszédet az unió részéről. Korábban úgy tűnt, globális szereplő az EU, de a britek kilépésével ez a képesség megszűnt. Az EU regionális szereplő, de lassan már a környékén lévő dolgokat sem tudja befolyásolni – mondta a miniszterelnök.
Európa idealizálását is be kell fejezni – mondta Orbán. Szerinte folyamatosan ideológiát gyártanak Európából, egy zárt eszmerendszer lett, így ha egyre több jogkört magához szív, akkor az egy jó folyamat, ha pedig a nemzeti szuverenitás bővül, akkor az egy rossz folyamat.
A miniszterelnök szerint a határok megvédése esetében kiderült, hogy a nemzeti út jobb, mint az európai ideologikus gondolkodás.
Az európai parlament szerepének a megnövekedése rossz döntés volt, mivel így lassult a döntéshozatal – mondta Orbán. Az Európai Bizottság politikai bizottságnak tekinti magát, és nem a miniszterelnökök tanácsának a döntéseit veszik figyelembe. Egy senki által nem választott európai szervezet önmagát felemeli, így jelentős demokratikus deficit keletkezik – mondta Orbán, aki szerint hibás döntés volt a tanácson belüli szavazati rendszer átalakítása is.
Miközben javítani akartuk az EU hatékonyságát, akkor olyan döntéseket hoztunk, ami aláássa a szervezet legitimitását. Orbán szerint a leglehangolóbb, amikor tényekről szólnak a viták, és nem a következtetésekről.
Egy 28 tagállamban végzett kutatás szerint kiderült, hogy az európai emberek úgy látják, összefüggés van a bevándorlás és a terrorizmus között. Az európai elitek mindezt tagadják – mondta Orbán. A migráció veszélyt jelent - tette hozzá. Ennek európai állásponttá kell válnia - mondta a miniszterelnök.
Orbán Viktor egyelőre nem tudja megmondani, hogy mi az uniós politika a migráció ügyében. Nem lehet tudni, hogy meg kell állítani, vagy lassítani akarják a migrációt uniós szinten – mondta a miniszterelnök. Nem vagyok Donald Trump kampányembere, de most úgy áll, hogy ő lenne a jobb Európa és Magyarország számára" - mondta.
Orbán szerint Európában a világ legjobb titkosszolgálatát kell létrehozni. A miniszterelnök egyetért a republikánus elnökjelölttel abban, hogy a demokráciaexportot be kell fejezni. Ha a stabilitás helyett a demokráciaépítést helyezzük előtérbe azokban a régiókban, ahol a stabilitás fontosabb, akkor csak bizonytalanságot gerjesztünk.
Ha Törökország instabillá válik, akkor sok tízmillió ember zuhanhat rá Európára – mondta Orbán.
Egyiptomban és Líbiában a kormány támogatása helyett demokráciakritikát folytatunk. Mindez a térségek destabilizálásához vezet majd – mondta a miniszterelnök. A demográfiai csökkenés nem a napi élet dimenziójában zajlik, hanem hosszabb távon lesz érezhető hatása.
Orbán Viktor szerint a következő 20-30 évben Egyiptom és Szíria népessége jelentősen nőni fog a közel-keleti térségben. A kormányfő több olyan országot sorolt föl, ahol a következő évtizedekben jelentősen nőni fog a lakosság.
Az igazi nagy nyomás Afrika felől fogja érinteni Európát – mondta Orbán. Meg kell acélozni az akaratunkat, így a határvédelmet virágokkal és plüssállatokkal nem lehet megtenni. Mindez persze nem jelenti azt, hogy szívtelenek vagyunk – tette hozzá. Sokan áldozatok a migráció folyamán, de maga a folyamat megöl minket – mondta a kormányfő. A kerítésünknél meg kell őket állítani.
Európa elvesztette a globális szerepét, nem képes egyben tartani a közösségét. Mi kell még ahhoz, hogy kimondjuk, az európai politikai vezetés megbukott – jelentette ki a miniszterelnök.
Orbán szerint világossá kell tenni, hogy a mi problémánk nem Mekkában, hanem Brüsszelben van.
Orbán Viktor azt mondta, hogy korábban sokan megsértődtek azon, hogy régi és új Európáról beszéltek a politikusok. Ma már nem vagyok biztos abban, hogy történelemfilozófia szinten válaszoljunk erre. A régi Európa ma válságban van, míg az új Európa életképes és keresi a válaszokat az új kihívásokra. Orbán szerint a gazdasági válságból elitválság lett. A V4-ek országaiban nincsen gazdasági válság.
Magyarországon október 2-án elmondhatják az emberek a véleményüket a bevándorlásról, miközben ezt a régi EU-tagállamokban nem tehetik meg. A folyamatos történések és a napi korrekciók politikáját képviseljük – mondta a miniszterelnök. Zárómondatként Orbán azt mondta, hogy az a politika, amit 2010 óta elkezdtek, annak az a lényege, hogy Magyarország egy biztos pont maradjon egy bizonytalan világban.
Németh Zsolt felolvasta a kárpát-medencei magyar szerveztek közös nyilatkozatát, amiben a nemzeti önrendelkezést az október 2-i népszavazáson való részvételre buzdítottak.
Jönnek a kérdések.
Tőkés László a székelyföldi erdőirtások kapcsán azt mondta, hogy ezt az ügyet napirenden tartja az európai parlamentben.
Tőkés László Európa válságáról azt mondta, hogy a felelősségnek vannak különféle szintjei, de a brüsszeli politikának alapvető szerepe van ebben. Az európai és a globális gazdasági válság esetében nagy szerepe van a posztkommunista elitnek.
Orbán Viktor Kárpátaljáról azt mondta, hogy Ukrajna korábban egy ütközőállam volt Oroszország és a Nyugat között. Három évvel ezelőtt a népakarat eredményeképpen változtatni akart, és a Nyugathoz akart csatlakozni. Az elmúlt három év mérlege nagyon kedvezőtlen. Ukrajna területének és lakosságának jelentős részét elvesztette, teljes a bizonytalanság – mondta Orbán.
Nem tartottuk be az Ukrajnának tett ígéretet, miszerint segítjük a gazdaság újjáépítését. Még a vízummentességet sem adtuk meg nekik, pedig az még pénzbe se kerül - mondta a miniszterelnök. Orbán szerint Hollandiában még olyan népszavazást is tartottak, amin az Ukrajnával való szabadkereskedelmi társulást elutasították az emberek. Az unió magára hagyta Ukrajnát – mondta Orbán. Ukrajnában elemi érdekünk, hogy az élet ne omoljon össze, mindenkit segítünk, aki ott él.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy
a magyar-szerb határon felépült kerítés beljebb van a határtól, így aki a kerítésen kívül van, az nem Szerbiában van,
és nincsen visszatoloncolva, és a legális pontokon beléphet.
Az amerikai elnökválasztás még nem dőlt el - állapította meg Orbán. Úgy látja, aki ellenzi a bevándorlást, az a mostani amerikai politika számára fekete bárány. Nem mindegy, hogy mit gondol a bevándorlásról a hivatalos amerikai politika. Mi vagyunk az indiánok - mondta a mostani magyar helyzetről a miniszterelnök.
Amíg a britek az unió tagjai voltak, addig nem volt szükséges egy európai hadsereg, de a britek távozása után szükség lehet egy európai seregre - mondta Orbán. Hadiipari fejlesztéseket kell létrehozni, mivel az jó a gazdaságnak is - tette hozzá. Olyan sereg kell, ami az angolszászok és az oroszok nélkül is képes megvédeni a kontinenst.
Egy szövetség, egy unió közös sereg nélkül nem is tud fennmaradni - mondta a miniszterelnök. A kormányfő szerint az EU-nak szüksége van egy önálló seregre, mivel a szellemi összetartó kapcsok mellé intézmények is kellenek.
A népszavazásról azt mondta Orbán, hogy aki nem megy el, az rábízza a döntést a többiekre, ezért az érvényességi küszöb nem játszik szerepet. A magyar kormánynak azonban egy bivalyerős mandátumra van szükség, így szükség van arra, hogy ne a jogszerűség szempontjából nézzük a referendumot, hanem abból a szemszögből, hogy a kormány erős felhatalmazással bírjon az uniós színpadon.
Orbán Viktor szerint nem időszerű kérdés a V4-ek bővítése, de szükség van olyan országokra, akik segíthetnek a V4-ek erősítésében. Az egyik olyan ország Ausztria lehet - tette hozzá. Az osztrákokra szükségünk van, mivel ha együttműködik velünk, akkor értékes dolgokat tudnak hozzátenni a V4-ek együttműködéséhez.
A miniszterelnök szerint a közép-európai unió esetében fölmerülhet egy V4-es közös hadsereg létrehozása is. A V4-eket nem szabad szembeállítani az EU-val, mivel amíg van unió, addig jobban tudjuk érvényesíteni az érdekeinket - hangoztatta a kormányfő.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a politikai korrektség a kisebbségek uralma. A szeptemberi pozsonyi uniós csúcs fontos lesz, de nem születnek majd olyan döntések, amik megváltoztatják az uniós politikát.
A problémákat csak a nemzeti választások oldhatják meg Franciaországban és Németországban. A változások a következő egy évben lévő nemzeti választások révén következhetnek be. Ha ezeken a polgárok kikövetelik a jogaikat, akkor meglesznek azok a vezetők, akik képesek kijavítani az unió hibáit - zárta Orbán.
A kormányfő beszédét követően a kérdések-válaszok ideje is véget ért. Ez a program befejeződött, de a 27. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor folytatódik Tusványoson.