A Honvédelmi Minisztérium azért perelte be a lapot, mert a tárca szerint a cikkek azt sugallták, hogy a lista a tisztek politikai múltja alapján készült. A tárgyalásra a Népszava több tanút is hozott, köztük a humán főcsoportfőnökség vezetőjét. Sásik László ezredes elmondta:
"Tekintettel arra, hogy az adatgyűjtés szempontjai közt a korábbi politikai munkás beosztás is szerepelt, ezért nyilvánvaló, hogy politikai szempontú az adatgyűjtés."
A bíróságon megjelent Szabó János honvédelmi miniszter is, aki még a tárgyalás vége előtt sietősen távozott:
"Nincs lista, nem is kell, hogy legyen. Mindenkinek van személyi anyaga, elég, ha abba beletekintünk, az híven tükrözi mindazt, amire kíváncsiak lehetnek valakik. Én olyan nagyon kíváncsi nem vagyok."
A bíróság tanúként meghallgatta a honvédelmi bizottság szocialista alelnökét, aki szerint igaz, hogy a személyi anyagban minden benne van, de ha kigyűjtenek belőle adatokat, az már lista. Juhász Ferenc elmondta:
"Láttam a listát, amely egyértelműen arról tanúskodik, hogy politikai célzattal írták össze azokat, akik az elmúlt időszakban, tehát a rendszerváltás előtt valamilyen politikai jellegű, típusú tisztséget töltöttek be a honvédségnél."
A perben június 5-én hirdetnek ítéletet, de előtte a lap kérésére a bíróság meghallgatja Fodor Lajos vezérezredest, a honvédség parancsnokát.
(RTL KLUB)
Korábban:
(2000. május 25.)