Siklós Máriát kizárta a kamara<br/>

Vágólapra másolva!
A Budapesti Építész Kamara első fokon meghozott határozatában kedden kizárta tagjai sorából Siklós Mária építészt, az új Nemzeti Színház tervezőjét. A testület a vizsgálat során megismert tények alapján egyértelműen bizonyítottnak látta, hogy Siklós tevékenysége kezdettől fogva saját terveinek megvalósítására irányult. A határozat szerint Siklós jogszerűtlen és etikátlan volt. Az építész fellebbez a döntés ellen.
Vágólapra másolva!

A dokumentum szerint - amelyet Sylvester Ádám, a Budapesti Építész Kamara (BÉK) elnöke jegyez - a kamara etikai fegyelmi bizottsága a Magyar Építész Kamara elnökének bejelentése alapján folytatta le az eljárást.
A bizottság megállapította: Siklós Mária etikai vétséget követett el azzal, hogy - a két építész kamara elnökségének 1998. november 5-i közös állásfoglalásával ellentétes módon - közvetlen megbízásra vállalt és készített vázlatterveket az új Nemzeti Színház építéséhez.
"További etikai-fegyelmi vétséget követett el azzal, hogy vázlatterveit közvetlen megbízás elfogadásával építészeti koncepciótervvé továbbfejlesztette és az 1999. december 8-i Építészeti Központi Tervtanácsra benyújtotta, majd a Nemzeti Színház megvalósítására kiírt fővállalkozói verseny alapjául megbízójának átadta" - áll a határozatban.

Siklós Mária a dokumentum szerint további jogsértő és súlyos etikai vétséget követett el azzal, hogy a tervtanács állásfoglalása és az elutasító építészeti-szakmai bírálatok, valamint a Magyar Építész Kamara a Nemzeti Színház rendkívüli küldöttgyűlésének határozata ellenére tovább folytatta saját építészeti terveinek készítését.
A határozat szerint az építész további jogszerűtlen és etikátlan magatartást tanúsított azzal is, hogy az eredményes tervpályázatot követően is tovább folytatta saját építészeti terveinek készítését, súlyosan megsértve ezzel a pályázatnyertes építésznek, Vadász Györgynek és munkatársainak a pályázat megnyerésével szerzett jogait.

A bizottság azt is felrótta, hogy Siklós Mária a felmerült nézeteltérések tisztázása érdekében nem fordult a kamarához. A testület a vizsgálat során megismert tények alapján egyértelműen bizonyítottnak látta, hogy Siklós tevékenysége kezdettől fogva saját terveinek megvalósítására irányult.

Az etikai-fegyelmi bizottság elsőfokú határozatában felveti a Siklós tervei elkészítésében közreműködő mérnökök súlyos szakmai, etikai felelősségét is, ugyanis tevékenységük megsértette a pályázatokban részt vállaló mérnökkollektívát, és a nyertes pályamű szakági mérnökeinek érdekeit.
A bizottság megállapította, hogy a Nemzeti Színház megvalósítására kiírt - feltehetően mérnöki közreműködéssel bonyolított - fővállalkozói verseny alapjául a Siklós Mária és mérnök munkatársai által készített tervek szolgáltak.
Ezek alapján a bizottság azt javasolja a Magyar Építész Kamarának, hogy a Magyar Mérnöki Kamaránál közérdekből kezdeményezzen teljes körű etikai-fegyelmi vizsgálatot a Siklós Mária Nemzeti Színház terve megvalósításában vállalkozó, közreműködő, tervező, szakértő mérnök kamarai tagokkal szemben.

"A bizottság a vizsgálat során megismert köz- és kamarai érdekeket egyaránt sértő eljárások és körülmények miatt indokoltnak látja további illetékes külső jogfórumoknál indítható eljárások kezdeményezését az Új Nemzeti Kht. vélelmezett jogszabály-ellenes eljárásának kivizsgálása, a kormánybiztos, Schwajda György nyilvánosan kifejtett, a kamarát ért súlyos vádjainak tisztázása, valamint a meghívásos pályázat résztvevői és a nyertes pályázók szerzett jogainak helyreállítása érdekében - tartalmazza az építész kamara etikai fegyelmi bizottságának határozata.

Sylvester Ádám, a Budapesti Építész Kamara elnöke azt mondta a Népszabadságnak: az elsőfokú határozat alapján Siklós Mária még nem veszíti el tervezői jogosultságát. Ez a döntés nem teszi semmissé a Nemzeti kiadott építési engedélyét, és nem akasztja meg a folyamatban levő építési munkálatokat sem. A IX. kerületi polgármesteri hivatal egyik illetékesétől a Népszabadság úgy értesült: egy esetleges tervmódosítás esetén a hatóság már az elsőfokú kamarai határozat alapján is vizsgálhatná Siklós Mária jogát a tervezésre.

Siklós Mária fellebbezni kíván a szerinte igazságtalan döntés ellen, és a bírósági jogorvoslatot is igénybe veszi. Vadász György a hír hallatán azt mondta a Népszabadságnak: a most kizárt építészt nemcsak vétkesnek, hanem megbízója áldozatának is tekinti.

"Schwajda György kormánybiztos sajnálattal értesült arról, hogy a Budapesti Építész Kamara etikai-, fegyelmi bizottsága kizárta tagjai közül Siklós Máriát, az épülő Nemzeti Színház tervezésére általa felkért építészt" - közölte Márton Éva a Nemzeti Színház Rt. szóvivője. "Az új Nemzeti Színház építéséért felelős részvénytársaság megbízott igazgatója továbbra is támogatja Siklós Mária építész munkáját, és erkölcsi küzdelmében mellette áll" - tette hozzá.

(MTI)

Korábban:

(2000. július 4.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!