Az összes képviselő vagyoni helyzetét vizsgáló bizottság már januárban el akarja kezdeni munkáját - tudtuk meg Répássy Róberttől, a Torgyán József által javasolt bizottság fideszes elnökétől. Először az ügyrendről döntenek, majd levélben kérik a képviselőket, hogy február végéig küldjék el titkos vagyonnyilatkozatuk másolatát, illetve nyilatkozzanak jelenlegi vagyonukról. Géczi József Alajos (MSZP) elmondta, pártja nem ért egyet a bizottság felállításával, ezért nem is vesz részt benne, sőt az Alkotmánybírósághoz fordul az ügyben. A szocialista képviselők nem mutatják meg vagyonnyilatkozatuk másolatát sem a bizottságnak.
Répássy Róbert megdöbbentőnek tartja az MSZP döntését. Úgy véli, alkotmányos pártok nem szoktak politikai engedetlenséget indítani egy parlamenti határozattal szemben. Répássy szerint a bizottságnak kötelező lesz - akár egy sajtótájékoztató keretében - nyilvánosságra hozni azt a tényt, hogy valaki nem mutatta be vagyonnyilatkozatának másolatát. A dokumentum hiányában "egyéb rendelkezésre álló adatok" alapján vizsgálódhatnak.
Répássy elképzelhetőnek tartja, hogy az ellenőrzésnél a nyilvános vagyonnyilatkozatot felhasználják. Arra a kérdésre, hogy még milyen adatot vizsgálnak meg, egyelőre nem tudja a választ. Erről majd a bizottságnak kell döntenie. A testület ábécésorrendben vizsgálja meg a képviselőket, de bárki soronkívüliséget kérhet. Torgyán József már bejelentette, hogy igényli ezt.
Répássy szerint a testület várhatóan márciusban kezd el a kisgazda elnök vagyoni helyzetével foglalkozni. A bizottság már ügyrendje megalkotásakor dönt arról, hogy az eredményeket egyenként hozza-e nyilvánosságra.
(Népszava)
Korábban:
( 2000. december 19.)