A Nagyatádi Kórház ötvöskónyi pszichiátriai rehabilitációs részlegén kezelt beteget az úgynevezett "beteg önkormányzat fegyelmi tanácsa" 2002 februárjában 10 hét pizsamaviselésre, a zsebpénzéből 300 forint pénzbírság megfizetésére, valamint az esti órákban takarítására büntette amiatt, mert ittasan tért vissza szabadságáról az intézetbe. A 49 éves férfi személyiségi jogainak megsértése miatt indított pert, és kérte, hogy a bíróság állapítsa meg: jogellenesen működik a betegekből álló "tanács".
A férfit 1999 novemberétől 3 és fél évig kezelték előbb a nagyatádi kórház pszichiátriai osztályán, majd a kórház ötvöskónyi rehabilitációs részlegében. A kórházban ítélkező testületet szerveztek ápoltakból, és ez a "testület" a főorvosok tudtával és jóváhagyásával az emberi méltóságot sértő, megalázó szankciókkal büntette a szabályszegőnek tartott betegeket. Írásos, a főorvos által ellenjegyzett papír szólt arról, hogy a beteg mit tett, milyen büntetést kapott. Általában pénzbüntetés, kötelező munkavégzés, kötelező pizsamaviselés, látogatók eltiltása voltak a szankciók, ha a betegek társukat bűnösnek találták - mondta korábban a páciens ügyvédje.
Már az elsőfokú bíróság is kimondta ítéletében, hogy az intézetben működő, betegekből álló fegyelmi tanács jogellenes intézmény és a működését be kell szüntetni. Ugyanakkor elutasította a férfi személyiségi jogainak megsértése miatt benyújtott 300 ezer forint nem vagyoni kártérítés iránti igényét. A felperes ez utóbbi megítéléséért fellebbezett, az alperes tudomásul vette a bíróság döntését.
Másodfokon a bírói tanács helybenhagyta az elsőfokú bíróság határozatának azt a részét, amely kimondta, hogy a betegekből létrehozott fegyelmi tanács jogellenesen intézmény. Ezen kívül megítélte a férfinak a 100 ezer forint nem vagyoni kártérítést is, amelyet a nagyatádi kórháznak kell megfizetnie. "Nagyon korrekt, precedens értékű ítélet született, amely az emberi jogi ítélkezésben mérföldkő" - mondta a férfi ügyvédje. "Azért is példaértékű az eset, mert tudomásom szerint ilyen ügyben még senki sem fordult a bírósághoz" - tette hozzá.
Az ügyvéd az elsőfokú ítélet után azt mondta, szerencséjük volt, hogy bizonyítani tudták a jogsérelmet. Mint közölte, pszichiátriai kezeltek egész sora kerül hasonlóan megalázó helyzetekbe, de sem lehetőségük, sem bátorságuk nincs ahhoz, hogy segítséget kérjenek, esetleg pert indítsanak. Ez lehet az oka, hogy a hazai joggyakorlatban ez az első ilyen per.