Aggasztó ár- és belvízhelyzet

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!


Továbbra is megdöbbentő az ár- és belvízvédelmi helyzet Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. A Bodrogközben a hétfői esőzések hatására ugyancsak jelentősen nőtt a belvíz borította terület: keddre már 30 300 hektár mezőgazdasági művelésre használt föld állt víz alatt. Felkészült egy nagyobb tavaszi dunai árhullám fogadására a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság is.

Fotó: Reuters


Taktaközben 7900, Dél-Borsodban 9340, a hevesi részeken 3000 hektárt borít a belvíz. Az Évizig működési területén összesen 50 540 hektárnyi belvíz ellen védekeznek. A Bodrogközben a helyzet továbbra is kritikus. A mezőgazdasági területek mellett már csaknem valamennyi település szenved a belvíz pusztításaitól. A Bodrog- és Taktaközben a fő- és mellékcsatornák megteltek, a víz egyre több helyen lép ki a medrekből.
A belterületi házakban további veszélyt jelent a talajvíz emelkedése. Észak-Magyarországon már minden belvízi szivattyútelep teljesítőképessége kimerült, ezért egyre több kisegítő szivattyút állítanak munkába. Az elmúlt 24 órában több mint 4 millió köbméter belvizet emeltek át a befogadókba.
A Szerencs patak kényszerű megnyitása miatt a vizet a 37-es út koronája tartja, itt mintegy 400 hektárnyi az elöntött terület. Mezőzomboron a fennsíki csatorna okozott jelentős elöntéseket, azok veszélyeztetik a vasúti töltést, a Miskolc-Sátoraljaújhely, Miskolc-Nyíregyháza közötti vasúti forgalmat.

Nagymarosnál és Budapestnél egyaránt apad ugyan a folyó, ám a veszély még nem múlt el. 1965 óta ugyanis nem esett annyi hó a télen a vízgyűjtő területén, mint az idén, s most már az időjárás függvénye, hogy milyen ütemben olvad el a roppant hótömeg. Amennyiben az Alpokban gyors lesz a felmelegedés, a hirtelen olvadás bajokat okozhat, a Duna kiléphet medréből.
Az igazgatóság az árhullámra való felkészülés részeként most gyakrabban ellenőrzi a gátakat, vizsgálja, nincs-e a vízzel telített talajokban szivárgás. A mintegy 200 zsilipnél rendszeresen próbaüzemet tartanak, s megvizsgálják, működnek-e a berendezések. A tapasztalat szerint ugyanis sok helyen ismeretlen tettesek rendszeresen lopkodják a zsilipek felhúzó szerkezetét, ezért pótlásukról is gondoskodni kell.
A vízügyi igazgatóság húsz szivattyúját most a tiszai ár elleni küzdelemhez adták segítségül, s a berendezések egy esetleges dunai áradásnál hiányozhatnak majd.
A napi feladatok közé tartozik a homokzsákkészletek feltöltése is. Tízezer zsák pótlásáról kell gondoskodni, ugyanis az ősszel a tiszai ár elleni küzdelemhez 20 ezer darabot adtak át más vízügyi igazgatóságoknak.(MTI)