Üdvözletek

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!


Németország

Ez a nap fontos lépés Európa megosztottságának megszüntetése érdekében, s örömmel tekintek az együttműködés új korszakára - írta Joschka Fischer német külügyminiszter abban a levélben, melyet pénteken küldött Magyarország NATO-csatlakozása alkalmából Martonyi János külügyminiszternek.

Az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Németország diplomáciai vezetője a levélben emlékeztetett arra: az európai megosztottságtól országa maga is szenvedett. Nagyon örülök, hogy Magyarország a mai napon csatlakozik a NATO-hoz, és országaink ettől a naptól fogva szövetségesek lesznek - szögezte le Joschka Fischer. A német külügyminiszter kiemelte: Magyarország, Lengyelország és a Cseh Köztársaság részévé válik az euroatlanti értékközösségnek. A szövetségi kormány egész Európa békéje és biztonsága érdekében mindig nyomatékosan támogatta Magyarország NATO-csatlakozását, és a német Bundestag 1998-ban elsöprő többséggel szavazta meg csatlakozásukat - tartalmazza a levél. A bonni diplomácia vezetője szerint Magyarország NATO-csatlakozása mindenekelőtt annak az elkötelezett reformpolitikának köszönhető, amely a kelet- és közép-európai országokban bekövetkezett békés változásokat az elmúlt években az emberek javára vitte előre.

Románia, Bulgária, Törökország

A román, a bolgár és a török államfő üdvözlő táviratot küldött a cseh, a lengyel és a magyar elnöknek abból az alkalomból, hogy Csehország, Lengyelország és Magyarország péntektől a NATO teljes jogú tagja.

A romániai Sinaia üdülőhelyen tartott román-bolgár-török csúcstalálkozón részt vevő államfők azt a közös meggyőződésüket hangoztatták, hogy a három említett ország belépése a NATO-ba a térség biztonságát növeli majd. A találkozón Emil Constantinescu román, Petar Sztojanov bolgár és Süleyman Demirel török elnök közös nyilatkozatban is állást foglalt a NATO bővítésével kapcsolatban. A három államfő azt a határozott meggyőződését fejezte ki, hogy a NATO további bővítése, mindenekelőtt Délkelet-Európa irányába, kulcsfontosságú mind a térség, mind egész Európa stabilitása szempontjából. - Románia és Bulgária csatlakozása mind a nyilatkozatot aláíró három ország, mind az északatlanti szövetség közös érdekeit szolgálja - hangoztatták. Annak a reményüknek adtak hangot, hogy a NATO washingtoni csúcstalálkozója felgyorsítja majd a bővítés folyamatát

Anglia

Tony Blair brit miniszterelnök és Robin Cook külügyminiszter pénteken üdvözölte Orbán Viktor magyar kormányfőt és Martonyi János külügyminisztert abból az alkalomból, hogy Magyarország a nap folyamán az észak-atlanti szövetség tagjává válik.

"Bizonyos vagyok abban, hogy Magyarország jelentősen hozzá fog járulni a szövetség tevékenységéhez, Közép-Európa biztonságához. Együtt kell dolgozunk annak érdekében, hogy biztosítsuk, a NATO kibővítése nem hoz létre új választóvonalakat, és a szövetség folytatja a béke és a stabilitás kivetítését a határain kívül eső sokkal nyugtalanabb területekre" - írta Tony Blair Orbán Viktorhoz intézett üzenetében. "Magyarországnak fontos szerepet kell játszania a biztonság és a stabilitás elterjesztésében szerte a kontinensen. Az ország felvételével végleg lezárul Európa második világháború utáni hosszas megosztottsága. Minannyiunknak arra kell törekedni, hogy magunk mögött hagyjuk az ellenségeskedéseket, a megosztottságot, amely megmételyezte Európa történelmét. A feladat nem lesz könnyű, de örömmel dolgozunk együtt önökkel a szövetségben azért, hogy ezek a remények valósággá váljanak" - írta Robin Cook külügyminiszter magyar kollégájának, Martonyi Jánosnak, akit üzenetében már egy NATO-tagállam külügyminisztereként üdvözölt.