Pártnyilatkozatok

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!


Fidesz-MPP

A NATO-tagság a katonai biztonságon túl azt is jelenti, hogy Magyarország elfoglalhatja helyét a fejlett demokráciák sorában - nyilatkozta Szájer József, a Fidesz frakcióvezetője Magyarország NATO-csatlakozásával kapcsolatban. A politikus szerint a csatlakozás ünnepélyes pillanata Magyarország, a fiatal magyar demokrácia számára a hosszú távú biztonságot, a kiszámítható jövőt, a nyugodt építkezés lehetőségét jelenti. - Azt, hogy gyermekeinket félelem nélkül nevelhetjük, tervezhetjük jövőnket és nem kell attól félnünk, hogy a régióban vagy határainkhoz közel etnikai vagy gazdasági konfliktusok veszélyeztethetik biztonságunkat - tette hozzá. A Fidesz frakcióvezetője arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarország már az előző években bebizonyította, hogy mind politikai, mind katonai téren felkészült az együttműködésre a NATO-val. - Ebben az együttműködésben Magyarország egyenrangú partnere a többi országnak, ugyanolyan jogokkal rendelkezik, mint a szervezet többi tagja.

FKGP

Magyarország zivataros történelme során 1999. március 12. azért fontos dátum, mert megszűnt az ország veszélyeztetettsége, és tagjai lettünk a világ legerősebb katonai szervezetének - jelentette ki Torgyán József, az FKGP elnöke, földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, Magyarország NATO-csatlakozása kapcsán. Torgyán József emlékeztetett arra, hogy Magyarország 896 óta mindvégig a Keletről érkező támadásokat igyekezett feltartóztatni, és megvédte a nyugati világ értékeit. Magyarország NATO-tagsága azt jelenti, hogy végre elindulhat egy békés építőmunka, amely megnyugvással töltheti el a nemzetet - közölte az FKGP elnöke

MIÉP

A mai napon végleg elvesztettük az ország semlegességének és függetlenségének 1956 óta dédelgetett álmát - kommentálta a NATO-csatlakozást Csurka István, a Magyar Igazság és Élet Párt elnök-frakcióvezetője, hozzátéve: szomorúan vette tudomásul a történteket. Kifejtette, hogy csatlakozás-ellenességük fenntartása mellett tudomásul veszik és magukra nézve is kötelezőnek tekintik a parlamenti többség akaratát, ugyanakkor síkraszállnak azért, hogy a NATO-tagság a legkevesebb áldozatot és a legkisebb költséget rója az országra. - Ha az Országgyűlésben ez szóba kerül, kiállunk azért, hogy a legkevesebb magyar katonát vezényeljék külföldre, és az országban is minél kisebb létszámú NATO-kontingens legyen - mondta. Szerinte a biztonság ígérete ellenére "a NATO nem nyújt védelmet a Kárpát-medencében ránk leselkedő veszélyek ellen".

MSZP

Meggyőződésem, hogy a pénteki nap sorsfordulót jelent Magyarország immár ezeréves történelmében - mondta Magyarország NATO-csatlakozása kapcsán Kovács László, a Magyar Szocialista Párt elnök-frakcióvezetője. Elmondta, hogy Magyarország nem csupán másként meg nem szerezhető biztonsági garanciákhoz jut az integrációval, de egyben egy értékrendszerhez is csatlakozik. Megteszi az első nagy lépést ahhoz, hogy végérvényesen tagjává váljon a fejlett demokratikus jogállamok közösségének. A bővítés stabilabb nemzetközi környezetet jelent számunkra, és NATO-taggá válásunk kedvezően hat majd országunk nemzetközi megítélésére - fogalmazott Kovács László

SZDSZ

Magyar Bálint, az SZDSZ elnöke nehezen alábecsülhető történelmi pillanatnak tartja Magyarország belépését a NATO-ba. A politikus kifejtette, hogy csatlakozásunk példa nélküli atekintetben, hogy a választók - népszavazás keretében - maguk dönthettek a szövetséghez való tartozásról. A pártelnök úgy látja: a Magyar Köztársaságnak ezután erkölcsi kötelessége a kötelező katonai szolgálat megszüntetése.- Az alapszerződések megkötése és a NATO-csatlakozás után sem biztonság-, sem külpolitikai, sem gazdasági, sem haditechnikai okok nem indokolják a kényszersorozás intézményének fenntartását - hangsúlyozta Magyar Bálint.

MDF

Meggyőződésem, hogy Magyarország NATO-csatlakozása a közép- és kelet-európai térség biztonságát szolgálja, és az euroatlanti szövetséghez való tartozás rendkívül fontos lesz a jövőnk szempontjából - nyilatkozta Dávid Ibolya pénteken. A Magyar Demokrata Fórum elnöke kifejtette: egy olyan szövetséghez csatlakozik az ország, amely az elmúlt ötven évben bebizonyította, hogy meg tudja őrizni Nyugat-Európában a biztonságot. - Ez a biztonsági zóna a három csatlakozó országgal kiterjed Közép- és Kelet-Európára is - tette hozzá. Dávid Ibolya elmondta: a szövetséghez való tartozás azt is jelenti, hogy megnő az esélye az Európai Unióhoz történő magyar csatlakozásnak is.