Van esély a maffiatörvény szigorú rendelkezéseinek elfogadására

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!


A jövő héten hatpárti egyeztetést tartanak a maffiaellenes törvény azon részeinek elfogadásáról, amelyeket az Alkotmánybíróság korábban megsemmisített. Az egyeztetésre elkészített munkaanyag nagyban hasonlít az eredetileg parlament elé került, szigorú tervezethez. A törvénycsomagnak az alkotmányos szűrőn átment rendelkezései megegyezés hiányában is hatályba léphetnek a közeljövőben.

Értesüléseink szerint a jövő héten hatpárti egyeztetésre kerülő, a szervezett bűnözés elleni átdolgozott törvénycsomag valamivel szigorúbb annál a jogszabálynál, amely az Alkotmánybíróság elé került. A munkaanyag tartalmaz néhány új rendelkezést is, ám nagy mértékben hasonlít ahhoz a szabályozáshoz, amely a törvényjavaslat parlamenti zárószavazása előtt alakult ki. Az átdolgozásra azért volt szükség, mert az Alkotmánybíróság nemrég megsemmisítette a törvénytervezetet. A taláros testület formai okokból találta az alaptörvénnyel ellentétesnek a szabályozást, mivel azokat a parlament nem a szükséges kétharmados többséggel fogadta el. A koalíciós és az ellenzéki pártok képviselői a kialakult helyzet miatt a múlt héten már lefolytattak egy megbeszélést. Ennek eredményeként a BM-ben elkészült egy munkaanyag, amely az egyeztetés alapjául szolgál majd.

Az új szabályok finomításokat, engedményeket tartalmaznak. Így például csak azokra terjesztenék ki a bűnmegelőzési ellenőrzést, akik legalább hároméves szabadságvesztés után szabadulnak. (Korábban ez az időtartam két év lett volna.) Változás, hogy a visszaesőkkel szemben sem alkalmaznák automatikusan az ellenőrzést.

Ha a pártok megegyeznek, a fentiek alapján bűnmegelőzési ellenőrzés alá vonhatóvá válik majd a szabaduló elítéltek jó része. Ennek következtében lakhelyüket, munkahelyüket s kapcsolataikat is folyamatosan ellenőrizheti a rendőrség. Jelentősen szigorodnának az idegenrendészeti előírások. Sokkal keményebben lehetne fellépni a jogszabályokat megszegő külföldiekkel szemben. Ugyancsak a pártok megegyezési hajlandóságán múlik, hogy a határőrség alkalmazhat-e majd titkosszolgálati eszközöket.

A maffiaellenes törvénycsomag számos rendelkezése átment az alkotmányos szűrőn. Ezek eredetileg április 1-én léptek volna hatályba, ám a pártok egyezkedése miatt ezt az időpontot eltolhatják, hiszen az a cél, hogy egy egységes törvény szülessen.

Mindenesetre egyes rendelkezések akkor is hatályba léphetnek majd a közeljövőben, ha a koalíciós pártok mégsem jutnak egyezségre az ellenzékkel. Így a vám- és pénzügyőrségnek s az adónyomozó hatóságnak mindenképpen lehetősége lesz arra, hogy úgynevezett fedővállalkozásokat hozzanak létre, s titkosszolgálati eszközöket is alkalmazhatnak majd.

Az ellenzék egyetértésétől függetlenül hatályba léphet a törvény egyik legvitatottabb rendelkezése is. Ez az úgynevezett közveszélyes üzletek bezárását teszi lehetővé anélkül, hogy bebizonyosodna, az üzlet vezetői bármilyen bűncselekményt elkövettek volna. A rendőrség kezdeményezésére az illetékes jegyzők akár egy évre is felfüggeszthetik azoknak az üzleteknek a működési engedélyét, amelyek területén bűncselekményt követetek el, s alaposan feltehető, hogy az üzlet tulajdonosai, üzemeltetői valamilyen formában ezt elősegítették, vagy hozzájárultak a bűncselekmény bekövetkezéséhez. Ilyen helyek az úgynevezett drogbarlangok vagy drogdiszkók.

A prostitúció részleges legalizálására vonatkozó szabályozás szintén hatályba léphet. Ezzel kapcsolatban korábban sem vetődött fel semmiféle vita a parlamentben. Az önkormányzatok által meghatározott területeken, az úgynevezett türelmi zónákban, a prostitúció legálissá válik. Ezzel az új szabályozással a jogalkotó az utcalányokon élősködő szervezett bűnözői csoportokat igyekszik leválasztani a prostituáltakról. Azáltal, hogy a lányok legálisan űzhetik mesterségüket, nem lesz szükségük futtatóik
"védelmére".

Amennyiben a pártok megegyeznek, könnyen elképzelhető, hogy egy újabb alkotmánybírósági vizsgálat követi majd a törvény hatályba lépését, ezúttal már nem a formai, hanem a tartalmi kérdéseket vizsgálva. A szakértők szerint például a közveszélyes üzletek bezárásának szabályozása könnyen fennakadhat ezen az alkotmányos szűrőn.

Nagy Gergely