Hazai technikát kapnak a titkosszolgálatok

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!


Hazai fejlesztésű berendezésekkel látják el a titkosszolgálatok eszközparkját, s ebben a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat munkatársai vállalnak döntő részt - értesült a Magyar Hírlap. A fejlesztés összes részlete titkos - reagált lapunknak Szabó Gábor, a titokminiszter kabinetfőnöke.


Szabó Gábor kabinetfőnök szerint a nemzetbiztonsági szervek technikai fejlesztésének módja is titkot képez. A Nádor-ügy szerinte azért is kockázatos, mert a lebonyolításnál feltehetőleg több személy illetéktelenül juthatott bizalmas információkhoz. Ezért ismeretlen tettes vagy tettesek ellen büntetőeljárást kezdeményeztek. Garamvölgyi László ORFK-szóvivő úgy informálta lapunkat, hogy államtitoksértés miatt folyik a büntetőeljárás. A feljelentés néhány hete érkezett az Országos Rendőr-főkapitánysághoz, és azóta titokvédelmi szakértők dolgoznak az ügyön - tette hozzá. "Bármikor hajlandó vagyok a Nádor-albizottság kérdéseire válaszolni" - nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Nikolits István (MSZP) egykori titokminiszter, aki maga is tagja a Nádor-ügy körülményeit vizsgáló albizottságnak. "Erről már meg is állapodtunk, s amikor kell, átlényegülök tagból meghallgatottá" - fogalmazott.
Mikes Éva, az albizottság fideszes elnöke korábban többször kijelentette: az előző miniszternek előbb-utóbb válaszolnia kell a bizottság kérdéseire.
Nikolits elmondta, hogy az albizottság legutóbbi ülésen erre nem került sor, mivel több személyt hallgattak meg a nemzetbiztonsági szakszolgálat jelenlegi és egykori vezetői közül.

A Horn-kormány még 1996-ban kötött szerződést a Nádor '95 Rt.-vel, hogy a francia Thomson cég által gyártott titkosszolgálati rendszereket - többek között lehallgatóberendezéseket - vásárol a magyar polgári nemzetbiztonsági szerveknek. A konstrukció lényege az volt, hogy a költségvetés tartósan bérbe veszi a berendezéseket, négy év alatt 50 millió dollárt - mai árfolyamon 11,5 milliárd forintot - fizet, miközben a tulajdonjog a Nádoré marad.

Az Orbán-kabinet felfüggesztette a cégnek járó pénz kifizetését, majd a Kormányzati Ellenőrzési Iroda (KEI) vizsgálata megkérdőjelezte a Thomson kiválasztását és a Nádor Rt. közvetítői szerepét.

Ajánló: