Az Országgyűlés elnökéhez fordult az SZDSZ és az MSZP is

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!


Az SZDSZ-frakció levélben szólította fel Áder János házelnököt, hogy április 6-ára hívja össze az Országgyűlés plenáris ülését, majd ezt követően a törvényhozás térjen vissza a hetenkénti ülésezésre. A szocialista frakció ugyancsak a házelnökhöz fordult, hogy a házbizottság csütörtökön vitassa meg a parlamenti munkarend ügyét.

Hack Péter (SZDSZ) közölte: megdöbbentette Áder János első nyilatkozata. Úgy látja, hogy a házelnök ki akarja kerülni a rá háruló feladatokat, és úgy tesz, mintha a taláros testület az ő álláspontját legitimálta volna. A parlament működésének biztosítása és a Ház tekintélyének megőrzése az elnök dolga, így Áder Jánosnak felül kell emelkednie a presztízskérdéseken és a pártszempontokon - hangsúlyozta.
Az SZDSZ véleménye szerint csütörtökön már össze kell ülnie a Házbizottságnak, a működési rend esetleges megváltoztatásáról pedig csak a heti ülésezés visszaállítása után lehet tárgyalni. Ezt ugyanakkor az SZDSZ nem tartja indokoltnak, mivel az új szisztémát az eddigi tapasztalatok tükrében szakmai szempontból is elhibázottnak látja.

Kovács László tájékoztatása szerint az MSZP akkor él a rendkívüli ülésnapok kezdeményezésének lehetőségével, ha a frakcióknak nem sikerül megállapodásra jutniuk az eredeti munkarend visszaállításáról. Ragaszkodunk ahhoz, hogy olyan munkarendje legyen a parlamentnek, amely lehetővé teszi, hogy a Ház maradéktalanul el tudja látni az alkotmányban rögzített feladatait - szögezte le a pártelnök-frakcióvezető, hozzátéve: a Fidesz-frakció nem bírálhatja felül az Alkotmánybíróság döntését.
A pártelnök örömét fejezte ki, hogy Orbán Viktor miniszterelnök gyorsan és kedvezően reagált kezdeményezésükre, és keddre összehívta a hatpárti konzultációt a jugoszláviai helyzetről. Szerinte ezeket az egyeztetéseket rendszeressé kellene tenni, mivel a konfliktus láthatóan elhúzódik, és érintheti Magyarország stabilitását, gazdasági helyzetét.
Kovács László beszámolt arról is, hogy ésszerűsítéseket hajtanak végre a pártközpont apparátusának
munkájában. A karcsúsítás legfeljebb 8-10 ember elbocsátásával jár majd, de elsősorban átszervezésekről van szó.
(MTI)