Könnyítenek a kisebbségi önkormányzati választások szabályain<br/>

Vágólapra másolva!
A kormány javasla szerint csökkenne a kisebbségi önkormányzatok megválasztásához szükséges részvételi arány, mert a jelenlegi magas küszöb miatt egyes kisebbségek nem tudtak önkormányzatot alapítani.
Vágólapra másolva!

A kormány javaslata értelmében 75-ről 50 százalékra csökkenne a szavazók határozatképességhez szükséges kötelező részvételi aránya a kisebbségi önkormányzatok megválasztásánál.
Borókai Gábor kormányszóvivő elmondta: ezt a lépést az teszi szükségessé, hogy a magas küszöb miatt nem alakulhatott meg az országos román, valamint a fővárosi örmény és cigány kisebbségi önkormányzat.
Az elképzelések szerint megszűnik a pótválasztás intézménye és helyette időközi választást lehetne tartani, ha a kisebbségi önkormányzatot feloszlatják, feloszlatja magát vagy a működőképességhez szükséges létszámot nem éri el a testület. További feltétel lenne, hogy a pótválasztást legalább öt azonos nemzetiségű állampolgár kezdeményezze.
A kormányszóvivő azt is elmondta, hogy az igazságügy-miniszter vezetése alatt álló cigányügyi tárcaközi bizottság létrehozása mellett döntött a kormány. A testület alelnöke a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke lett.
A kormány elképzelései szerint módosítani kell a cigányság felzárkóztatására irányuló, 1997-ben elfogadott programot, mivel az csak felerészben valósult meg. A közép távú intézkedéscsomagban meghatározott feladatok végrehajtásának célja a társadalmi egyenlőtlenségek mérséklése, az előítéletek és a hátrányos megkülönböztetések megelőzése, illetve csökkentése, valamint a cigány közösségek identitásának, kultúrájának erősítése.
A közép távú intézkedési csomag olyan cselekvési program, amely oktatási, kulturális, foglalkoztatási, agrárgazdasági, térségi, szociális, egészségügyi, lakásügyi, diszkriminációellenes, valamint tömegkommunikációs feladatokból áll.

(MTI)

Ajánló: