Kisebb, olcsóbb és hatékonyabb parlamentet terveznek a pártok <br/>

Vágólapra másolva!
Ülésezett a választási rendszer reformját előkészítő parlamenti bizottság. A találkozón kiderült, hogy a parlamenti frakciók a választói akaratot a jelenleginél hangsúlyosabban megjelenítő, arányosabb és költségmegtakarító választási rendszer létrejöttét támogatják.
Vágólapra másolva!

Az MSZP 304-re, a MIÉP 320-ra, az FKGP pedig 350-re csökkentené a parlament létszámát. A Fidesz a bizottság ülésére nem készítette el javaslatát a reformról. A párt elnöksége a kérdésről csütörtöki ülésén tárgyal. Az SZDSZ nem jelölt meg konkrét számokat, az MDF pedig – Balsai István frakcióvezető szavai szerint - "kisebb arányú csökkentésnek nem látja értelmét, nagyarányú csökkentésnek viszont nem híve".
A szocialista frakció szerint a választói akarat érvényesülését és a jelentősebb költségmegtakarítást az egyfordulós választási rendszer eredményezné. Az MSZP azt javasolja, hogy a parlamenti képviselők felét, 152 főt, egyéni körzetekben, a másik felét pedig területi listán válasszák meg.
Az FKGP indítványában ugyancsak az egyfordulós választási rendszer mellett érvelt. A területi pártlisták helyett országos pártlistára adhatnák le szavazataikat a polgárok. A kisgazdák 13 kisebbségi képviselő megválasztását is javasolják. Az FKGP 100-ra csökkentené az egyéni mandátumok számát, a kampányidőszakot pedig 30 napra korlátozná.
A MIÉP számára az egy- és a kétfordulós választási rendszer is elfogadható. Az egyéni választókerületekben megszerezhető mandátumok számát 130-ban határoznák meg.
Az SZDSZ a kétfordulós szisztéma mellett voksolt, az egyéni képviselők számát pedig 120 és 150 között jelölték meg.
Balsai István (MDF) közölte, hogy az egyéni képviselők számát az MDF nem csökkentené.
Tóth Zoltán, az Országos Választási Iroda vezetője azt mondta, hogy az elhangzott számok alapján modellezni fogják az egyéni választási körzeteket.

(MTI)

Ajánló:

A magyar Demokrata Fórum elektronikus oldala.

Korábban:

Az [origo] 1999. március 13-i cikke.