Ma kezdődik az egri nővérek pere<br/>

Vágólapra másolva!
Tíz év óta késik a magyarázat: mitől kapnak rákot a kórház dolgozói Ma kezdődik a Miskolci Munkaügyi Bíróságon az egri Markhot Ferenc Kórház 36 dolgozójának pere. Az érintettek azért perelték be munkáltatójukat, mert véleményük szerint az elmúlt évtizedek alatt munkavégzésük során egészségkárosodást szenvedtek. Az elmúlt tíz év alatt 30 nővér halt meg daganatos megbetegedésben az egri kórházban, közülük nyolcan a csecsemő- és újszülöttosztályról. Az osztálynak három új betege is van. A dolgozók bizonyosak benne, hogy az etilén-oxidos gázsterilizátor szabálytalan használata okozta a bajt, s rettegnek: ki lesz a következő áldozat?
Vágólapra másolva!

A GST-21-es gázsterilizátor. Az Egri Markhot Ferenc Kórház nővérei szerint ez a gép felelős a rákos megbetegedésekért. Az intézmény cáfol, dönt a bíróság.

Szakértők szerint hazánkban mindenki veszélybe kerül, aki az egészségügyben dogozik. Azok, akik a Markhot Ferenc Kórházban munkájuk végzése során betegedtek meg, nem akarják tudomásul venni ezt a kinyilatkoztatást. A GST-21-es etilén-oxidos gázsterilizátort 1976-ban helyezték el az osztály szűk légterű nővérpihenőjében. Ma már tudott: az üzembe helyezéskor megsértették a munkaügyi előírásokat.

A kórház vezetésének figyelmét nem kerülték el a halmozottan jelentkező megbetegedések. Az elmúlt évtized során számos vizsgálatot végeztettek, azonban egyik sem vezetett eredményre. Az Országos Munka- és Üzem-egészségügyi Intézet a kórház kérdésére olyan információt adott, hogy az etilén-oxid nem okoz emlőrákot, de a gáz hozzájárulhatott a megbetegedésekhez. Hét éve, 1992-93-ban a kórház területéről száműzték az ominózus gépeket, a betegség azonban ekkor már megkezdte rombolását.

A kórház vezetői elhárítják a felelősséget. Érveik között szerepel, hogy az etilén-oxidot hazánkban csupán 1989-től sorolják a rákkeltők közé. Ugyanakkor az Országos Munka- és Üzem-egészségügyi Intézet egykori igazgatóhelyettese már 1980-ban leírta, hogy etilén-oxidos expozícióban ne dolgozzék fiatalkorú, alkoholista, terhes nő, valamint azok, akik bőr-, máj-, vese-, hematológiai, idegrendszeri betegségben szenvednek. Az állandó expozícióban lévők immunrendszere és kromoszómái is károsodhatnak. Ma már tudott: a légtérbe kiáramló etilén-oxidot folyamatosan mérni kellett volna, ilyen mérésre azonban Egerben először 1992-ben került sor.

A GST-21-es sterilizátort gyártó cég jogutódja, a Demed Kft. képviselője szerint a gépet az egész világon alkalmazzák, és csak akkor okozhat károsodást, ha nem megfelelő légtérben, szabálytalanul használják. A nővérek emlékeznek rá, hogy a szoba, ahová a gépet rakták, parányi helyiség volt kis bukóablakkal.

Az események tavaly nyáron felgyorsultak. Újabb halálesetek történtek, kitört a pánik. Az érintettek bizonyosságot és kártérítést követelnek a kórház vezetésétől. Harminchatan úgy döntöttek, hogy perre mennek a kórház ellen. "Mondják ki végre, mi pusztít bennünket!" - hangoztatták korábbi riportjainkban.

Az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezete elvállalta az érintettek jogi képviseletét. A nyolcadik haláleset után parlamenti interpelláció is elhangzott az ügyben. Azóta az Egészségügyi Tudományos Tanács már megállapította: a volt újszülött- és csecsemőosztály (ma gyermekosztály) épületében nincs káros háttérsugárzás. A dolgozók szűrése azonban máig nem fejeződött be. Több száz vizsgálat eredményének elemzése után lehet eldönteni, van-e okozati összefüggés a kórházi munka és a megbetegedések között

Ezt kell megállapítania a munkaügyi bíróságnak is. Az EDDSZ által megbízott ügyvéd és a kórháztulajdonos megyei önkormányzat peren kívüli egyezségre szeretett volna jutni, a kórház vezetői azonban elzárkóztak ettől. A szaporodó egri sírok és az életben lévők rettegése viszont a helyzet tarthatatlan voltát jelzik.

Az egészségügyben ma használatos 15 000-féle berendezés nagy része veszélyes. Eddig egyetlen rendelet sem szól arról, hogy a veszélyes műszereket kezelő dolgozóknak milyen jogaik vannak. Egyedül a Munka törvénykönyve mondja ki: ha a dolgozónak bizonyíthatóan egészségkárosodása származik egy műszer nem rendeltetésszerű használatától, azért a munkáltató felelős.

Ennek kimondására várnak az egriek Miskolcon.

Horváth Ildikó

(Népszava)