Egzisztenciájukat féltik a gyógyszerészek<br/>

Vágólapra másolva!
Több tucat patikus egzisztenciája kerülhet veszélybe, sokan akár csődbe is mehetnek, miután a szakminisztérium számos, a már működő gyógyszertárak jövedelmezőségét veszélyeztető patikaalapítási engedélyt adott ki. Megközelítőleg 400 patikus indított már emiatt pert a tárca ellen, az eddig lezárult ügyek döntő többségét azonban elvesztették a gyógyszerészek.
Vágólapra másolva!

Egy óbudai patikus a múlt héten másodfokon is elveszítette az Egészségügyi Minisztérium ellen indított perét. A gyógyszerész azért fordult a bírósághoz, mert a tárca egy olyan új gyógyszertár létesítésére adott engedélyt, amely miatt a régi patika működése veszélybe, a patikus pedig csődhelyzetbe kerülhet - tájékoztatta az MH-t a felperes ügyvédje.
Martini Jenő elmondta: a jogvita amiatt alakult ki, hogy a patikusok és a minisztérium eltérő módon értelmezi a patikaengedélyezéssel kapcsolatos jogszabályt. A patikák létesítéséről szóló törvény szerint patikák egymástól legalább 250 méterre létesülhetnek, úgy, hogy az egy gyógyszertárra jutó lakosságszám átlagosan legalább 5000 fő legyen. Csakhogy amíg a gyógyszerészek szerint az engedélyek kiadásánál az abban megjelölt ellátási körzeten belüli lakosságszámot kellene figyelembe venni, addig a tárca és a bíróság is úgy értelmezi a törvényt, hogy az adott településen lakók összessége az irányadó szám.
Ez utóbbi megközelítés azonban nemcsak az ügyvéd, de a Magyar Gyógyszerész Kamara szerint is ellentétes a törvény szellemével. Mint Hávelné Szatmári Katalin kamarai elnök elmondta: a jogszabály indoklása szerint az engedélyezésnél figyelemmel kell lenni egyebek mellett a közforgalmú gyógyszertárak életképességére, működésük stabilitására. A törvény ennek érdekében 5000 főben határozza meg azt a minimális lakosságszámot, amely szükséges a gyógyszertár fenntartásához és nélkülözhetetlen a forgalom biztosításához.
Ráadásul - mint Hávelné elmondta - az új patikák a települések, kerületek frekventált, forgalmas részein nyílnak, miközben a peremterületeken alig van gyógyszertár.
Ha Óbudán, a már működőtől nem messze, megnyílik az új patika, a régire már kevesebb mint kétezer lakos jut csupán, így egzisztenciálisan veszélybe, sőt csődközelbe is kerülhet - állította Martini Jenő. Hasonló okok miatt eddig már megközelítőleg 400 gyógyszerész indított pert. Az esetek 90 százalékában azonban, ahogyan legutóbb az óbudai ügyben, a gyógyszerészek elveszítették a pereket - tudtuk meg az Egészségügyi Minisztériumtól.
Csapó Anna, a minisztérium gyógyszerészeti főosztályának munkatársa szerint az országban mindenütt megfelelő számban található patika, nem igaz, hogy mindenki a jó forgalmú belső területeken akar gyógyszertárat nyitni.
A perekkel kapcsolatban úgy nyilatkozott: a tárca a törvényalkotói szándékot nem, csak az írott jogszabályt tudja értelmezni. Ugyanakkor a tárcánál is úgy látják, hogy a törvény betűje és szelleme e tekintetben nincs teljes összhangban, ezért - mint fogalmazott - távlati céljaik között szerepel a törvényhely módosítása. A jogszabályhoz azonban már most benyújtották azt a korrigáló javaslatot, amely szerint a jövőben az alapítási engedélyeket a tisztiorvosi szolgálat, az ehhez szükséges úgynevezett személyi jogot pedig a gyógyszerész- kamara adná ki.

Haiman Éva

(Magyar Hirlap)

Korábban:

1999.04.07