Az ellenzék és a kormány élesen vitatkozott a közoktatási törvény módosításáról<br/>

Vágólapra másolva!
A kormánypártok a Parlamentben ma erősen bírálták az előző kormány oktatáspolitikáját, de az ellenzék szónokai sem maradtak adósak kemény hangvételű válaszokkal. Úgy tűnik, az álláspontok ma sem közeledtek a közoktatási törvény módosításával kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

A közoktatási törvény módosításának keddi általános vitájában Pánczél Károly (Fidesz) azt hangsúlyozta, hogy a nemzeti alaptanterv (nat) nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Ugyanakkor azt is leszögezte, hogy a módosítás - az ellenzéki kritikákkal szemben - nem jelenti a nat eltörlését. Közölte: az alaptanterv megmarad, de új elemként megjelenik a kerettanterevek rendszere, amely biztosítja az átjárhatóságot az iskolarendszeren belül.

Jánosi György (MSZP) hangsúlyozta: a módosítással Pokorni Zoltán oktatási miniszter megsérti a korábban saját maga által támasztott követelményket a közokatással szemben, és a módosítás gyengíti az oktatási rendr egészét. A kerettantervek bevezetésével Jánosi György szerint visszahozzák a tantervutasításos kort. 2001-től a magyar oktatás súlyos ellentmondásba fog keveredni, ebben az időszakban ugyanis már három tanterv alapján működnek majd az egyes iskolák - szögezte le, hozzátéve: az MSZP számára a terezett módosítás elfogadhatatlan. Szentgyörgyvölgyi Péter (FKGP) kijelentette: a közoktatási törvény előző ciklusban történt módosítása felforgató jellegű volt. A kisgazda képviselő üdvözölte a 8+4 osztályos iskolarendszer visszaállítását.

Magyar Bálint (SZDSZ) az előterjesztést konzervatív fordulatnak és az oktatási reform felszámolásának minősítette, amely szerinte egyérteleműen az 1970-es években jellemző iskolarendszerhez közelíti az okatást. A képviselő beszélt arról is, hogy a most megváltoztatásra szánt
iskolarendszerben több idő jutott a kisdiákoknak az alapozó időszakra. Közölte: az SZDSZ a módosítást nem fogadja el. Lezsák Sándor (MDF) hangsúlyozta, hogy a törvény korábbi módosítása és a nat bevezetése bizonytalanította el a közoktatás jövőjét. Szerinte a 6+4-es iskolarendszer fenyegette a kisiskolákat, a 8 osztályos gimnáziumok pedig elitizáltak. Balczó Zoltán (MIÉP) üdvözölte a 8+4 osztályos iskolarendszer bevezetésést és a kollégiumok szerepének megerősítését

(MTI)

Ajánló:

Az Országgyűlésről mindent

Korábban:

1999.április 8.