Vita a bűnügyi nyilvántartásról<br/>

Vágólapra másolva!
Az OEP volt vezetőinek büntetőjogi felelősségre vonását kérte Frajna Imre a T. Házban A Tisztelt Ház tegnapi ülésén megkezdte a bűnügyi nyilvántartásról és a hatósági erkölcsi bizonyítványról szóló törvényjavaslat általános vitáját. Kontrát Károly, a belügyi tárca államtitkára elmondta, hogy az előterjesztés egy jogszabályban kívánja szabályozni a két területet. Kiemelte, hogy az európai követelmények szükségessé teszik a nyilvántartás egységes és korszerű szabályozását. Ugyancsak a javaslat benyújtását indokolja, hogy a személyes adatok és jogok védelmével összefüggő kérdésekről, a jogalkotási törvény szerint, jogszabályi szinten kell rendelkezni.
Vágólapra másolva!

A szocialista Avarkeszi Dezső fontosnak nevezete a törvényjavaslatot, amely szerinte kiemelt célt szolgál és érzékeny területeket érint. Kifogásként említette, hogy az előterjesztés túl szigorú szabályokat javasol a külföldi állampolgárok ellenőrzésével kapcsolatban. Úgy ítélte meg, hogy az előterjesztőnek jobban figyelembe kellett volna vennie az adatvédelmi biztos aggályait.

A képviselők megkezdték a közúti közlekedési nyilvántartásáról szóló törvényjavaslat általános vitáját is. Kontrát Károly expozéjában az előterjesztés céljaként említette a közúti közlekedés biztonságának növelését, illetve a tulajdon fokozottabb védelmét.

Balogh László (MSZP) szerint a törvényi szintű szabályozás indokoltsága nem vitatható, ugyanakkor az önkormányzatok joggal tarthatnak attól, hogy az újonnan hozzájuk telepítendő feladataik kiadásait nem fogja teljes egészében fedezni a költségvetési támogatás.

A szabad demokrata Kovács Kálmán úgy vélte: a megváltozott számítástechnikai feltételek között lépéshátrányt jelent az a gondolkodásmód, hogy bizonyos kereskedelmi és gazdasági célokra akkor szolgáltathatók ki adatok, ha azt az állampolgár nem tiltja meg. Indokolatlannak nevezte a vezetői engedélyek kiadásának új szervezethez való telepítését, mert a jelenleg eljáró hatóság panaszmentesen folytatja ezt a tevékenységet.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár egykori vezetésének büntetőjogi felelősségre vonását kérte a kormánytól Frajna Imre. A Fidesz frakcióvezető-helyettese szerint az OEP 5 milliárd 500 millió forintot "herdált" el az előző két ciklus folyamán informatikai rendszerének kiépítésére minden eredmény nélkül. Bogár László, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára válaszában kijelentette, hogy a vizsgálatoknak a személyi felelősségek megállapítására is ki kell terjednie.

A parlament megkezdte a kisebbségi önkormányzatok választási szabályainak módosításáról szóló vitáját is. Az őszi választások során országos önkormányzat nélkül maradt román és a meghiúsult fővárosi cigány és örmény önkormányzatok választásának tapasztalatai alapján a javaslat leszállítja a kisebbségi testületek megválasztását végző elektori gyűlések érvényességének létszámhatárát. A jövőben 75 százalék helyett az elektorok felének részvétele is elegendő lesz az önkormányzatok létrehozásához.

A társadalmi szervezetek költségvetési támogatásáról szóló parlamenti határozat tárgyalása előtt tegnap a Magyarországi Gyermekbarátok mozgalmának elnöke nyilatkozatot juttatott el Szájer Józsefhez, a Fidesz-MPP frakcióvezetőjéhez. Szerintük a koalíció saját "klientúráját" kívánja támogatni a civilkeretből. A 317 millió forint elosztását végző parlamenti bizottság fideszes alelnöke, Halász János a beadványra reagálva elmondta, testületük szakmai szempontok alapján döntött. Béki Gabriella, a társadalmi szervezetek parlamenti bizottságának szabad demokrata tagja, aki egyedül szavazott a testület pénzelosztási javaslata ellen, elmondta, kétséges, hogy pártpolitikusok elfogultság nélkül tudnak-e dönteni a társadalmi szervezeteknek juttatandó összegekről.

*

***

(Népszava)