Fideszes képviselők már az új amerikai nagykövetért lobbiznak<br/>

Vágólapra másolva!
A diplomáciai életben szokatlan módját választotta a lobbizásnak a Magyar Köztársaság három fideszes politikai államtitkára, Gyuricza Béla, Balsay István, Selmeczi Gabriella, valamint 31 fideszes képviselő.
Vágólapra másolva!

A Jesse Helms szenátornak, az Egyesült Államok külügyi bizottsága elnökének és Joseph R. Biden szenátornak, a testület tagjának címzett levelükben azt kérik, hivatalosan is fontolja meg a testület, hogy Steven M. Jonest nevezzék ki az Amerikai Egyesült Államok következő magyarországi nagykövetének. A kérés már csak azért is furcsa, mert Peter F. Tufo jelenlegi nagykövet még csak egy éve tölti be tisztét, s a gyakorlat szerint még két-három évét Budapesten kellene töltenie.

A Fidesz-MPP három vezető politikusa Gyuricza Béla, Balsay István, Selmeczi Gabriella, valamint 31 fideszes képviselő, közöttük Bánki Erik, Kosztolányi Dénes, Mádi László, valamint Szalai Annamária, aki a külügyi bizottság tagja, s valamennyien szenátornak nevezik magukat, a diplomáciai berkekben ajánló levélként ismert dokumentumot április 30-án küldték el Washingtonba. Ebben felhívják az amerikai politikusok figyelmét arra, hogy Magyarország számára létfontosságú a befektetéseket és technológiai fejlesztéseket elősegítő egyesült államokbeli iparhoz fűződő új kapcsolatok kialakítása. Ez volt a Clinton elnök és Orbán Viktor miniszterelnök közötti megbeszélés egyik fő pontja is. A fideszes "szenátorok" kifejtik, Steven M. Jones, az Amerikai Kereskedelmi Kamara magyarországi tagozatának tagja elmúlt három évben itt kifejtett munkája bebizonyította, hogy mint következő nagykövet, alkalmas lenne a magyar-amerikai kapcsolatok fejlesztésére.

A fideszes politikusok által elküldött levélről, mint megtudtuk, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének nem volt tudomása. Peter F. Tufo, a jelenlegi nagykövet alig egy éve foglalta el állomáshelyét, mandátuma a diplomáciai szokás szerint csupán 2001-ben jár le, de ezt követően még további egy évig betöltheti posztját. A nagykövetségen tőlünk értesülve az ajánlásról annyit mondtak: nincs tudomásuk új jelölésről.

Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, Szent-Iványi István szintén arról tájékoztatta lapunkat, hogy a magyar- amerikai kapcsolatokat befolyásoló dokumentumról a testület nem kapott értesítését.

Steven M. Jonesről úgy tudjuk, hogy az amerikai repülőgépgyártó óriáscég, a Lockheed Martin egyik pénzügyi vezetője, és jelenleg a Texas állambeli Fort Worth-ban él. (A Lockheed Martin indulni kívánt a magyar légierő fejlesztésére kiírt többmilliárd dolláros tenderen.) Jones információink szerint két-három havonta látogat el Budapestre, legközelebb június végén várható.

Diplomáciai szakértőink szerint furcsa, a hazai és nemzetközi diplomáciai gyakorlatban szokatlan, hogy a fideszes képviselők egy teljesen új jelölt személyére tegyenek ajánlatot. A nagykövetek jelöléséről ugyanis a küldő és nem a fogadó ország dönt. Az USA-ban az elnök tiszte, hogy kijelölje a különböző országokba küldendő diplomatákat. A fogadó fél a diplomácia szabályai szerint legfeljebb a már megnevezett jelöltekről mondhat véleményt.

A diplomáciai szokásoknak pedig különösen nem felel meg, hogy a levél aláírói egy Magyarországon nem létező címet, szenátorit adományoztak maguknak. A szenátorok ugyanis az Egyesült Államokban a felsőház tagjai. A magyar képviselők angol nyelvű névjegyeiken nem véletlenül az MP - Member of Parliament - megjelölést használják.

(Népszava)