Eörsi Mátyás újabb állítólagos bizonyítékokat mutatott be a Fidesz és a Postabank összefonódásáról<b

Vágólapra másolva!
Eörsi Mátyás szabaddemokrata politikus sajtótájékoztatóján újabb fénymásolatokat mutatott be olyan szerződésekről, amelyekkel azt kívánta bizonyítani, hogy közvetett módon a Postabankból származó pénzeket használtak fel a Fidesz 1994-es választási kampánya során.
Vágólapra másolva!

Eörsi Mátyás SZDSZ-es országgyűlési képviselő szerint az általa Fidesz-közelinek nevezett A-Reklám Kft. 1993-ban 190 millió forintos hitelt kapott a Postabanktól, "amely soha nem került kiegyenlítésre".
A sajtótájékoztatóján számos dokumentum-másolatot bemutató politikus azzal is megvádolta a Fideszt, hogy 1992-ben a Mahir Rt.-be forgatott egy 50 millió forintos állami kölcsönt, illetve - Tóth Béla üzletember, kampánymenedzser közreműködésével - részben az akkor állami tulajdonban lévő Magyar Hitel Bankkal finanszíroztatta meg 1994-es választási kampányát.
Eörsi Mátyás "fideszes Família kft.-nek" nevezte az A-Reklámot, amelyet elmondása szerint "Fidesz-közeli feleségek", például Simicska Lajos korábbi fideszes gazdasági igazgató, jelenlegi APEH-elnöknek, Kövér Szilárdnak, a nemzetbiztonsági miniszter testvérének és Gansperger Gyulának, az ÁPV Rt. vezetőjének felesége alapítottak 1993. márciusában.
A kft. ügyvezetője először Tóth Béla volt, akit Stumpf János, a jelenlegi kancellária-miniszter testvére követett. Őt Schlecht Csaba váltotta fel. Eörsi Mátyás elmondta: végül az A-Reklám is a "fantom Josip Tothoz került".
A tranzakcióról szólva elmondta: az egymillió forint alaptőkével rendelkező A-Reklám 1993. augusztus 17-én kötött kölcsönszerződést a Postabankkal 190 millió forint értékben. A hitel visszafizetését egy zálogszerződés garantálta, a zálogul lekötött tárgyak felsorolására szolgáló melléklet azonban üresen maradt. A továbbiakban a pénzintézet – hirdetési megbízás címén 60 millió forintot azonnal elengedett a tartozásból.
A képviselő elmondta: az A-Reklám nem kezdte meg a hitel törlesztését, amiért a Postabank annak felmondását helyezte kilátásba. Stumpf János válaszában arra hívta fel a pénzintézet figyelmét, hogy a kft.-t időközben 88 százalékában a Simicska Lajos vezette Mahirnak, 12 százalékban pedig a B-Reklám Kft.-nek adták el. A B-Reklám korábbi és jelenlegi tulajdonosai közül Stumpf Jánost, Simicska Lajost, Gansperger Gyulát, Tóth Bélát, Kollár K. Attilát - az MDF volt gazdasági igazgatóját - Győri Tibort és Pusztai Zsuzsannát nevezte meg Eörsi Mátyás.
Elmondása szerint Simicska Lajos 25 millió forintra kezességet vállalt, majd a törlesztést átütemezték. Ezután a Postabank a hitelt befektetéssé alakította át, ami a szabaddemokrata politikus szerint arra szolgált, hogy a cégnek ne kelljen kifizetnie az eredeti szerződésben foglalt több mint 86,5 millió forintos kamatot.
A Postabank behajthatatlan követelése 110 millió forint volt, ami a Reorg Rt.-hez került.

Egy másik ügyre rátérve Eörsi Mátyás elmondta: a Fidesz 1992. április 3-án vidéki irodahálózatának és infrastruktúrájának bővítésére 50 millió forintos állami kölcsönt vett fel, amit még aznap átutaltak a Szájer József vezetése alatt álló Demokratikus Politikai Kultúráért Alapítványnak.
Állítása szerint az alapítvány néhány nappal később a Draft Kft.-nek utalta át a pénzt, amelynek ügyvezetője Schlecht Csaba volt. A képviselő közlése szerint a Draft számlájáról hárman összesen 34,7 millió forintot vettek fel készpénzben, amelyből 23 milliót egy újonnan alapítandó kft., az Arzenál törzstőkéjére fizettek be.
Eörsi elmondása szerint az Arzenál ügyvezetője Kövér Szilárd volt, a felügyelő bizottságban pedig Simicska Lajos és Schlecht Csaba is helyet foglalt.
Az Arzenál a Mahir Nyomda Rt.-hez tartozik, tulajdonosai pedig Pusztai Zsuzsanna és Győri Tibor.

„A Fidesz közpénzeket használt fel a magánkézbe juttatott Mahir-birodalom kiépítéséhez", mondta Eörsi Mátyás. A képviselő kijelentette: az 1994-es választások előtt a Fidesz azt a célt tűzte ki, hogy felvásárolja a fővárosi plakáthelyeket, amelyeket jelentős felárral kívánt továbbadni a többi pártnak.
Eörsi szerint Tóth Béla elérte, hogy a Magyar Hitel Bank Invest Rt. az ügyletre megvásárolja a Széria XIII Kft.-t, aminek a pénzintézet 232 millió forintos hitelt is adott. A képviselő állítása szerint a Tóth Béla tulajdonában lévő Synergy Kft. közvetített az ugyancsak az üzletember vezetése alatt álló Széria XIII és a médiavállalkozások között.
Elmondása szerint a Széria XIII Kft. a Fidesz egyszemélyes tulajdonában lévő Fich Kft.-től is kapott egy 58 millió forintos kölcsönt. Tóth Béla az 1994-es kampány kezdetén a bank pénzéből 100 milliót utaltatott vissza a pártvállalatnak, "kezelési költségnek" nevezve a 42 millió forintos különbözetet.
Amíg a Fidesz nyeresége 42 millió forint, Tóth Béla magánvállalkozásának nyeresége 28 millió forint, a bank cége, a Széria XIII 120 millió forintos veszteséget gyűjtött össze - következtetett a képviselő.
Elmondta: a pénzintézet vizsgálatot indított a veszteség ügyében, és azt a következtetést vonta le 1995-ben, hogy az MHB Invest Rt. "tudtán és akaratán kívül részt vett a Fidesz választási kampányának
finanszírozásában".

A Mahir Magyar Hirdető Részvénytársaság vezérigazgatója közleményben tiltakozott a sajtótájékoztatón elhangzottak ellen.

(MTI)