Orbán: Koszovó a magyar diplomácia sikere is<br/>

Vágólapra másolva!
Orbán Viktor kormányfő a Magyar Televízió csütörtök esti Híradójában a jugoszláviai békéről beszélt. A miniszterelnök szerint a kormány nem engedte, hogy magyaroknak bántódásuk essen, és megmutathatta a világnak, hogy Magyarország képes a nemzetközi szervezetekkel együtt harcolni az általa elítélt eszmékkel szemben. A kormányfő reméli, hogy a saját korábbi álláspontjának is ellentmondó háborúellenes indítványok oka fogytán az MSZP immár az ország érdekében fog politizálni.
Vágólapra másolva!

A kormányfő a történteket sikernek értékelte abban az értelemben, hogy a nemzetközi közösség sikeresen lépett fel az emberek származása miatt alkalmazott erőszak letörése érdekében és arra kényszerítette a jugoszláv kormányt, hogy végül megállapodást kössön.
A miniszterelnök szerint Jugoszlávia ugyanitt tartana, ha aláírta volna a rambouillet-i megállapodást. Az abban foglaltak szerint pontosan ugyanazok a feltételek következtek volna be, teljesültek volna, amit most kellett elfogadniuk, s országukat nem kellett volna lebombázni.
A miniszterelnök bizakodik abban, hogy a jugoszláv vezetés által aláírt megállapodás tartósabb lesz, mint az elmúlt két-három év során megkötött más szerződések. A kormányfő szerint a nemzetközi közösség egyértelműen megmutatta mindenkinek, különösképpen a szerb kormánynak, hogy az a politika, amit folytattak, idegen Európától és nem is engedhetik, hogy annak tere nyíljék.
A miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy nemcsak az vált világossá Szerbia és minden más ország számára, hogy az albánokkal szemben nem lehet így fellépni, hanem az is, hogy semmilyen nemzeti kisebbséggel szemben nem lehet ezeket az eszközöket alkalmazni.

Orbán bizakodását fejezte ki, hogy Szerbiában a fejlődés demokratikus irányt vesz, amihez az újjáépítés is hozzásegíthet. Az újjáépítésről szólva megemlítette azt a nemzetközi közösség által többször megfogalmazott nézetet, hogy a segítség nemcsak gazdasági természetű, mivel egyértelműen azt a célt is szolgálja, hogy a demokratikus erőket a Balkánon megerősítse.

A miniszterelnök elmondta: a magyar kormánynak és a magyar kormány fejének három feladatot kellett egyszerre teljesíteni. Meg kellett akadályozni, hogy Magyarország kétoldalú konfliktusba sodródjon Jugoszláviával. A második feladat az volt, hogy világossá tegyék Szerbia számára: nagyon súlyos következményekkel jár, ha egyetlen magyarnak is baja esik Szerbiában. A harmadik cél az volt, hogy a magyar kormány világossá tegye: a világban tapasztalható, az értékeinktől idegen és középkori brutalitásokat eredményező eszmékkel és gyakorlattal szemben készek vagyunk fellépni, együttműködve a nemzetközi szervezetekkel és közösségekkel. A kormányfő szerint ezeket a feladatokat a kormány sikeresen oldotta meg.
A kormányfő szerint az, ami most történt, "egy olyan lecke, amit most minden, nem demokratikus rezsim kapott, amiből illendő tanulni". Véleménye szerint, ha még néhány hétig vagy hónapig a jugoszláv vezetés kitartott volna nemzetvesztő politikája mellett, Jugoszlávia léte kérdőjeleződött volna meg.

"Azt gondolom, hogy a magyar diplomáciának nagyon régen volt része ilyen konkrét és ilyen, remélem hosszantartó bizalmat is hozó sikerben" - fogalmazott a kormányfő, aki szerint "a következő lépés mindenképpen a béke megőrzése lesz".
A miniszterelnök szerint Magyarországról furcsa kép alakulna ki, ha azután, hogy a nehéz pillanatokban sikeresen részt vett a nemzetközi együttműködésben, képtelen lenne vállalni a rá eső feladatokat a békefenntartásból.

Megemlítette, hogy a hosszú időn keresztül fenálló teljes parlamenti egyetértés az ügyben éppen a legkínosabb és legnagyobb felelősséget igénylő helyzetben szakadt meg. Véleménye szerint a legnagyobb ellenzéki párt hátbatámadta az összes parlamenti pártot, pedig a részvétel parlament által meghatározott formáját az MSZP is támogatta. Orbán kijelentette, hogy ezzel a lépéssel személy szerint őt, a kormányt és egész Magyarországot is nagyon nehéz helyzetbe hozta az MSZP. "Nagyon szeretném, hogy ha most, amikor már túl vagyunk a nehezén, a magyar parlamenti pártok mindegyike képes lenne az ország érdekében politizálni" - mondta.

(MTI)

Ajánló: