A kétharmados törvények módosítására készül a parlament<br/>

Vágólapra másolva!
Júniusban a parlament elé kétharmados törvények kerülnek. Ezek elfogadásához szükség van az ellenzék támogatására is. Az Igazságügyi Minisztérium javasolja a kétharmados törvények alaprendelkezéseinek az alkotmányba foglalását és egyes részeinek egyszerű többséggel történő elfogadásást.
Vágólapra másolva!

Az Igazságügyi Minisztérium június 30-ig nyújtja be a kabinetnek a jogalkotási törvény, az Alkotmánybíróságról szóló törvény, valamint a nemzetközi szerződések megkötésének rendjéről szóló törvény szabályozási koncepcióját tartalmazó előterjesztés-csomagot.
Az elmúlt hónapokban folytatott hatpárti egyeztetésen az ellenzéki képviselők jelezték, hogy azoknak a kétharmados törvényeknek a módosítását tudják támogatni, amelyek által nem bővülnek a kormány hatalmi eszközei – közölte Dávid Ibolya igazságügy-miniszter.
Dávid elmondta, hogy bízik abban, hogy nem lesz akadálya a kétharmados parlamenti többséggel elfogadható javaslatok ellenzéki támogatásának.
A jogalkotásról szóló törvény módosításának szándéka kapcsán kifejtette: céljuk, hogy számos kétharmados törvény alaprendelkezéseit az alkotmányba foglalják.
A koncepció másik része az, hogy ezeknek a jogszabályoknak a technikai jellegű részeit, amelyek nem érintenek fokozott védelmet igénylő jogviszonyokat, egyszerű többséggel fogadhassa el a törvényhozás.
A kétharmados törvények számának csökkentését illetően jelenleg nincs egyetértés, de az ügyben még nem zárult le a hatpárti egyeztetés - fogalmazott az igazságügy-miniszter.

A kormány várhatóan ez év őszén dönt arról, hogy a 2000. évre tekintettel előkészítsen-e egy részleges közkegyelemről szóló törvényjavaslatot. A miniszter kijelentette, hogy legfeljebb egy szűk körű amnesztiáról lehet szó, amely a kisebb súlyú, esetleg a gondatlan bűncselekmények elkövetőit érintheti. Hiú ábránd lenne arra számítani, hogy a súlyos bűncselekmények elkövetői, a személyükben társadalomra veszélyes bűnözők közkegyelemben részesülhetnek – jelentette ki, az igazságügyi tárca vezetője. Álláspontja szerint a széles körű amnesztia ellentétes lenne a kormány eddigi büntetőpolitikájával, a következetes bűnüldözés elvével.

(MTI)

Ajánló:

A Dávid Ibolya vezette minisztérium elektronikus oldala.