Káosz várható a gyógyszerellátásban<br/>

Vágólapra másolva!
Elképzelhető, hogy a tervekkel ellentétben mégsem lépnek hatályba július elsején az új gyógyszerárak.
Vágólapra másolva!

A gyártók, a nagykereskedők és a patikusok eddig csak az orvosságok tb-támogatásának mértékéről kaptak tájékoztatást, ám abban is oly sok a hiba, hogy attól tartanak: káosz alakul ki a gyógyszerellátásban. A Pénzügyminisztérium ennek ellenére ragaszkodik ahhoz, hogy a jövő hónaptól már az új árakat érvényesítsék a patikákban - értesült lapunk.
Az egészségügyi miniszter ugyan már e hétre megígérte, hogy az orvoskamara lapjában közzéteszik a július 1-jétől érvényes új gyógyszerárakat, ám ez nem történt meg. A listát egyelőre sem a gyártók, sem a nagykereskedők, sem a patikusok nem ismerik. Tájékoztatást eddig csak az egyes orvosságok támogatásának mértékéről kaptak, ám az erről kiadott minisztériumi anyagban rendkívül sok a hiba.
Az érdekképviseletek ezért azt javasolják, ne vezessék be a jövő hónap elsején az új gyógyszerárakat. Az Egészségügyi Minisztériumban tartott tegnapi egyeztetésen információink szerint a tárcák többsége egyetértett azzal, hogy helyesebb lenne július 15-ére vagy augusztus 1-jére halasztani a rendelet kihirdetését. A Pénzügyminisztérium azonban ragaszkodott a július 1-jei bevezetéshez. A Gazdasági Minisztérium képviselője értesüléseink szerint egyetértett ugyan a kihirdetés elhalasztásával, ugyanakkor annak a véleményének adott hangot, hogy az árváltozás nyomán nem teljesül a kormány határozata, vagyis várhatóan mégsem lesz tartható a 123 milliárd forintos gyógyszer-támogatási előirányzat.
A Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (Magyosz) igazgató-helyettese az MH-nak úgy nyilatkozott: a számszaki hibák mellett elvi problémáik is vannak a rendelkezésre bocsátott listával. Számos orvosság támogatási mértéke ugyanis eltér attól, mint amiről az ártárgyalásokon megállapodtak. Molnár Károlyné elmondta: ezt semmiképpen sem tekintik szándékosnak, ugyanakkor óva intik a tárcát attól, hogy hibásan jelentesse meg az új gyógyszerárakat tartalmazó rendeletet csak azért, hogy azok július 1-jétől hatályba léphessenek. Az igazgató-helyettes szerint mindenképpen el kellene kerülni, hogy - ahogyan az a márciusi árváltozások alkalmával történt - több oldalas hibajegyzéket kelljen néhány héttel később a rendelethez kiadni. Ez ugyanis azt eredményezné, hogy más áron jutnának gyógyszereikhez azok, akik július elején, illetve akik később váltják ki orvosságaikat.
A külföldi gyógyszergyártók ugyancsak számtalan pontatlanságot találtak a kiadott listában.
Részletes hibajegyzéket készítettek a tárca számára. Szutrély Katalin, a Nemzetközi Gyógyszergyártók Egyesületének képviselője is úgy vélekedett: a megismert információk alapján a készülő rendelet nem alkalmas arra, hogy július elején hatályba léptessék.
A Magyar Gyógyszerész Kamara szerint káoszt okozhat az ellátásban, ha a tárca ragaszkodik az új gyógyszerárak július elsejei bevezetéséhez. Kubinyi András, a kamara budapesti elnöke közölte: a patikusoknak legalább két-három héttel korábban ismerniük kell az új árakat ahhoz, hogy elegendő orvosság legyen a patikákban. Az átárazás miatt, de azért is, mert készleteiket a várható kereslethez kell igazítaniuk, ezt pedig nem tudják megtenni, ha nem tudják, mi lesz drágább vagy olcsóbb.
Kritikusnak tartja a helyzetet a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetsége is. Az Egészségügyi Minisztériumnak tegnap írt levelükben felháborítónak tartják, hogy mindössze néhány óra állt rendelkezésükre a hónapokig tartó ártárgyalást lezáró dokumentum véleményezésére. Ebben ráadásul - érvelnek - nincsenek feltüntetve a gyógyszerárak, így kiszámíthatatlan, milyen hatással lesz az árváltozás a forgalomra. Ily módon nemcsak a patikák, de a nagykereskedők sem tudnak megfelelő készletről gondoskodni, mert a nagykereskedők ugyan akár naponta képesek szállítani a patikáknak, a gyártóktól azonban nem rendelhetnek naponta.

Haiman Éva

(Magyar Hirlap)