Felépítené a főváros az új Nemzeti Színházat<br/>

Vágólapra másolva!
Eddig nem készített hatástanulmányokat a kormányzat a városligeti helyszínről Demszky Gábor főpolgármester tegnap három új javaslattal állt elő a Nemzeti Színház építésével kapcsolatban. Eszerint a főváros kész egyedül megépíteni a színház új épületét, megérti azt is, ha a kormány a természeti katasztrófákra való tekintettel két évvel elhalasztja az építést, ha viszont mégis ragaszkodik a jelenlegi elképzeléseihez, akkor Budapest ragaszkodik a szükséges bankgaranciákhoz és a törvények betartásához.
Vágólapra másolva!

"Szeretném felajánlani, hogy Budapest egyedül is felépíti az új Nemzeti Színházat, amennyiben a kormány biztosítja hozzá a megfelelő és már meglévő anyagi hátteret. Ha a kormány átadja a beruházáshoz rendelt forrásokat, akkor a főváros határidőre felépít egy olyan Nemzeti Színházat, amire az egész ország büszke lehet" - mondta tegnap Demszky Gábor. Érdeklődésünkre a főpolgármester kifejtette, hogy ebben az esetben az épület természetesen az Erzsébet téren áll majd, s így nincs szükség az Új Nemzeti Kht.-ra, vagyis Schwajda György, az új Nemzeti Színház felépítésével megbízott kormánybiztos irodájára sem.

Demszky Gábor elmondta továbbá, hogy Budapest vezetése tisztában van azzal a súlyos helyzettel, amit az elmúlt hetek esőzései okoztak, hiszen az ország több mint egyharmada jelenleg is víz alatt áll. A főváros megérti tehát, ha a kormány úgy döntene, hogy két esztendőre elhalasztja az új színház építését.

Ha viszont ez nem történik meg, abban az esetben a főpolgármester azt kérte a kormánytól, hogy a lehető legkörültekintőbben készítsék elő a beruházást, hiszen a lakosságnak már elege van az e körüli örökös vitákból. A főváros továbbra is ragaszkodik a nemzetközi bankgaranciához és ahhoz, hogy az eljárást kizárólag a törvényes keretek között lehessen lebonyolítani. "Bár a kormánydöntés ismét a véleményünk kikérése nélkül született, hajlandóak vagyunk az új helyszínről is tárgyalni. Az ultimátumszerű határidő ellenére ezért hívtam össze a közgyűlés rendkívüli ülését. Akár a jövő héten készen állunk a kormánnyal való szakértői tárgyalásokra, annak ellenére, hogy legutóbb a kormányzat felrúgta az aláírás előtt álló megállapodást. A főváros tehát ismételten tudomásul veszi a megváltozott kormányzati szándékot. A magam részéről úgy gondolom, hogy a Városliget közepe minden eddig felmerült helyszínnél rosszabb, de ha a kormány javaslatát közlekedési és környezetvédelmi szakértői anyagok alátámasztják, akkor kész vagyok elfogadni azt. A városligeti helyszínnel kapcsolatban csak egy dolog biztos: 2002 márciusára nem fejezhető be" - hangsúlyozta Demszky Gábor.

Örömmel veszem tudomásul, hogy a főváros vezetése komoly és megfontolt döntés meghozatalára készül a Nemzeti Színház ügyében - áll Hámori József kultuszminiszternek a főpolgármester bejelentésére kiadott válaszközleményében. Hámori József közölte azt is, hogy a kormány július 27-i ülésén előterjesztést nyújt be arról, hogy a júniusi kabinetülésen elfogadott határozatban szereplő, a zuglói és a fővárosi önkormányzat számára megjelölt döntési határidőt augusztus 3-ig hosszabbítsák meg. A kormány szükségesnek tartja, hogy kulturális, közlekedési és egyéb szakmai kérdésekben egyeztessen a főváros szakértőivel, miután birtokában lesz az építési területre vonatkozó tulajdonosi hozzájárulásnak - derül ki a miniszter tájékoztatásából. A miniszter mindennek azonban csak akkor látja értelmét, ha a főváros vezetése, követve a XIV. kerületi önkormányzat példáját, állást foglal abban: kívánja-e, hogy a Nemzeti Színház felépüljön.

Az MTI arra a kérdésre, hogy a tárca rendelkezik-e a városligeti Hungexpo-telekre tervezett színház építéséhez szükséges előtanulmányokkal, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának kabinetirodájától azt a választ kapta: nem készültek szakértői vizsgálatok a helyszínről, mert a kormányzat nem akarja felesleges költségekbe verni magát, hiszen még nem ismerik a főváros "akaratát". Demszky Gábor főpolgármester ugyanakkor szerdán a városvezetőkkel folytatott rendkívüli ülést követő sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: az előtanulmányok nélkül az augusztus 3-ra összehívott rendkívüli közgyűlés "nincs döntési helyzetben".

*

A főváros által fenntartott 13 színházban tavaly 3500 előadást tartottak 1,4 millió néző előtt. A színházak 800 millió forint jegybevételt hoztak kasszáikba, miközben 218 darabot tartottak műsoron. Éppen ezek a magas számok támasztják alá azt az igényt, hogy a főváros ne csupán üzemeltessen, de fel is újítsa ezeket a jobbára elöregedett és korszerűtlen színházakat. Budapesten eddig öt teátrum - az Új Színház, a Vígszínház, a Tivoli Színház, a Thália Színház és a Madách Színház - megifjítását fejezték be. Már elindult a Nagymező utcai Fővárosi Operett Színház felújítása és június óta folyik a Pesti Színház rekonstrukciós munkálatainak előkészítése is. Erre a munkára 2,2 milliárd forintot szánnak, s az átépítést szó szerint kell érteni, hiszen "megfordítják" a jelenlegi színpad-nézőtér elrendezést, így a színpad az épület Aranykéz utcai oldalára kerül.

A főváros a Pesti Színház után a Bábszínház, azt követően pedig a Radnóti Miklós Színház felújítását végezteti el. A Radnóti megújulása után a pesti Broadwayn már csupán egyetlen színház, a Mikroszkóp vár majd arra, hogy azt is újjávarázsolják.

Bóka B. László

(Népszava)