A VDSZSZ beperli a másik két vasutas-szakszervezetet<br/>

Vágólapra másolva!
Várhatóan még augusztusban sztrájkolni fognak a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetének (VDSZSZ) tagjai.
Vágólapra másolva!

A munkabeszüntetés várható időpontjáról a szakszervezet országos választmánya dönt majd. Tegnap a MÁV Rt, a Mozdonyvezetők Szakszervezete (MOSZ) és a Vasutasok Szakszervezete (VSZ) képviselői elutasították, hogy a Vasúti Érdekegyeztető Tanács (VÉT) napirendre vegye a VDSZSZ kollektív bérmegállapodás megkötéséről szóló javaslatát. Hétfőn a VDSZSZ a munkaügyi bíróságon keresetet nyújt be a másik két reprezentatív szakszervezet ellen, mondván: elvesztették függetlenségüket, s a kollektív szerződés aláírásához való jogukat. A megvádolt szakszervezetek vezetői visszautasítják ezt az állítást.

Nemcsak a MÁV Rt., hanem a MOSZ és a VSZ képviselői sem járultak hozzá, hogy tegnap a VÉT napirendre vegye a VDSZSZ kollektív bérmegállapodás megtárgyalására irányuló javaslatát. Gaskó István, a VDSZSZ elnöke az ülésen úgy vélekedett, hogy a két szakszervezet előre egyeztetett a MÁV Rt. vezetőivel. Leszögezte: egy szakvélemény szerint elveszíti kollektív szerződéshez való jogát az a szakszervezet, mely nem független a munkáltatójától. Gaskó lapunk kérdésére elmondta: hétfőn a munkaügyi bíróságon keresetet nyújt be a két szakszervezet ellen. Arra kérik majd a testületet, hogy mondja ki: a két szakszervezet elvesztette szerződéskötéshez való jogát. Borsik János (MOSZ) és Márkus Imre (VSZ) elmondták: nem egyeztettek a munkáltatóval, csak tartották magukat korábbi álláspontjukhoz. Szerintük érvényben van az a bérmegállapodás melyet januárban írtak alá. Mint fogalmaztak: "állnak a per elé, ők nem veszítették el a függetlenségüket".

Benczédi Mihályné, MÁV Rt. vezérigazgató-helyettese egyebek mellett arról beszélt, hogy "a realitásokat figyelmen kívül hagyó követelések még az eddig elért eredményeket is veszélyeztetik". Rámutatott: a béremelésről szóló személyenkénti értesítéseket több mint 56 ezer vasutas elfogadta, s a MÁV Rt.-nél az év első felében a bruttó keresetek 18,6 százalékkal, a reálbérek pedig öt százalékkal nőttek. A MÁV Rt. szerint az idén a természeti csapások, illetve a jugoszláv háború következményei 5,5 milliárd forint kárt okoztak. Benczédi Mihályné szerint a MÁV a bérről nem, de más kérdésekről hajlandó tárgyalni. A VDSZSZ egyébként korábbi bérkövetelését csökkentette: 21 százalék helyett januárig visszamenőleg 17,96 százalékos illetménynövelést akar, valamint július 1-jétől négy százalékos teljesítmény- és balesetmentességi jutalmat kér a dolgozóknak.

A VDSZSZ elnöke elmondta: záhonyi, debreceni, budapesti és szegedi tagszervezetük már jelezte, ha a MÁV-val a tárgyalások nem vezetnek eredményre augusztusban sztrájkolni kell. Gaskó szerint szakszervezetük országos választmánya augusztus 2-án dönt majd a sztrájk pontos időpontjáról. Elhangzott: a sztrájk idejére nemzetközi megfigyelőket hívnak.


Rendőrök vigyázzák az utasokat



(Népszava)