Hétfőtől kivonták a forgalomból a régi ötezreseket<br/>

Vágólapra másolva!
Az új pénzeket már a korábbiaknál több védelmi elemmel látják el, így a Magyar Nemzeti Bank szakemberei szerint könnyebben kiszűrhetjük majd a hamis bankókat. Továbbra is akadnak azonban olyanok, akik megpróbálják a lehetetlent: szerkesztőségünk birtokába jutott egy új típusú hamis ezres, amelyet valószínűleg színes fénymásolóval készítettek.
Vágólapra másolva!

Ön mit tenne a hamis pénzzel?

Leadnám a rendőrségen
Rettegve megpróbálnám elsózni a közértben.
Leküldeném vele a gyereket, hogy vegyen egy liter tejet.
Ezzel próbálnám megvesztegetni a rendőrt, ha gyorshajtásért meg akar büntetni.
Könyvjelzőnek használnám.
Kockáztatnék: postán tesztelném az alkalmazottak éberségét.
Bajuszt rajzolnék Mátyás királynak


A pénteki pénzkivonásról szóló hír meglepetésszerűen ért mindenkit, mivel a Magyar Nemzeti Bank július elején még azt jelentette be, hogy a régi típusú 500, 1000 és 5000 forintos bankjegyek bevonási határideje egységesen 1999. augusztus 31-e lesz. A gyors döntést éppen amiatt hozták, mert ugrásszerűen nőtt a nagyon jó minőségű hamisítványok száma, és a lakosság anyagi veszteségeit próbálták meg így elkerülni. Információnk szerint a korábbi néhány tíz darab hamis pénzzel szemben az utóbbi hetekben napi több száz régi ötezres érkezett az MNB-hez.

Radó Ákos, a Magyar Nemzeti Bank emissziós főosztályának vezetője az [*****] kérdésére elmondta: a gyors kivonás nem jár többletköltséggel, ellenben megszűnik a hamis ötezresek elszaporodása miatt kialakult bizonytalan helyzet. A jegybank adatai szerint mintegy 10 millió darab régi ötezres van forgalomban, amelyet az MNB november végéig vált be. Az új ötezres címletű bankjegyekből az elmúlt négy hónap során 20 millió darabot bocsátottak ki.

Eközben negyvenkét darab régi kiadású hamis ötezer forintos bankjegyre bukkantak a füzesabonyi rendőrkapitányság járőrei egy gépkocsiban Poroszló külterületén. Az autót állampolgári bejelentés alapján állították meg és ellenőrizték - közölte Pelyhéné Kóta Erzsébet, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletetese.
A "lelet" alapján pénzhamisítás alapos gyanúja miatt indítottak eljárást a gépkocsi három utasa, a debreceni V. B., valamint V. L. és V. T. vámospércsi lakosok ellen. A gyanúsítottakat őrizetbe vették, majd az Egri Városi Bíróság elrendelte előzetes letartóztatásukat.
A rendőrség információi szerint a bűnözők a hamis pénzt és vendéglőkben, üzletekben akarták forgalomba hozni.

Az [*****] birtokába került ezresről könnyen megállapítható, hogy hamis. Radó Ákos szerint a hamisítványok arról ismerhetők fel, hogy a védelmi elemek többnyire hiányoznak róluk. A védelmi elemek lehetnek szemmel láthatók - átnézeti kép a jobb felső sarokban, rejtett kép a baloldali rozettában, MNB-vízjel, a nagyobb címleteken hologram -, illetve eszközvizsgálattal kimutatathatók - UV-fényben látható jelzőrostok, vízjel, illetve ábrák, mint például az esztergomi Bazilika a tízezres címleten. A hamis bankjegyet általában tapintás útján is fel lehet ismerni, ugyanis azokat az eredeti pénzjegyekkel ellentétben többnyire nem metszett mélynyomással készítik.

Az új címletek hamisítására eddig csak halvány kísérleteket tettek - közölte Szomor Sándor, az Országos Rendőr-főkapitányság nyomozó osztályának vezetője. Ennek ellenére általában mérlegelés nélkül eljárást szoktak indítani a hozzájuk érkezett bejelentések alapján - tette hozzá. Azt, hogy a hamis pénz megtévesztésre alkalmas lehet-e, a kirendelt MNB-szakértők állapítják meg.

Szomor Sándor nem tudott pontos számot mondani, hogy az elmúlt időszakban hány esetben indítottak eljárást pénzhamisítás miatt; ugyanakkor kijelentette, hogy tovább folytatják a nyomozást a régi típusú ötezresek hamisításával kapcsolatban. A régi bankjegyekhez használt pénzpapír mindenesetre nem alkalmas az új címletek nyomtatásához.

M. T.