Az Alkotmánybíróság módosítja az előzetes letartóztatásról szóló törvény szövegét<br/>

Vágólapra másolva!
Alkotmányellenes a büntetőeljárásról szóló törvény előzetes letartóztatásról szóló rendelkezésének "újabb bűncselekményt követne el" szövegrésze, ezért azt az Alkotmánybíróság 2000. március 31-ével megsemmisíti.
Vágólapra másolva!

A megváltoztatott törvény hatályban maradó szövege a következő: Szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény miatt a terhelt előzetes letartóztatásának akkor lehet helye, ha "az eljárás alatt szabadságvesztéssel büntetendő újabb bűncselekményt követett el, illetőleg alaposan feltehető, hogy szabadlábon hagyása esetén a megkísérelt vagy előkészített bűncselekményt véghezvinné."

A testület álláspontja szerint az előzetes letartóztatás mint büntetőeljárási kényszerintézkedés nem ellentétes az alaptörvényben az alkotmányos alapjogok között szereplő ártatlanság vélelmével, és nem sérti az alkotmányban normatív tartalommal meghatározott jogállamiság elvét sem.

Ugyanakkor az Alkotmánybíróság megítélése szerint a megsemmisített szövegrészben megfogalmazott különös feltétel (alaposan feltehető, hogy a terhelt szabadlábon hagyása esetén újabb bűncselekményt követne el) szükségtelenül és aránytalanul korlátozza a szabadsághoz való jogot.

Az előzetes letartóztatásnak az alkotmányosság szempontjából elfogadható célja lehet az, hogy a bűncselekmény alapos gyanúja miatt büntetőeljárás alatt álló személyt megakadályozza az előkészített vagy megkísérelt vagy más, szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekmény elkövetésében.

- A törvényhely harmadik fordulata azonban nem csupán szabadságvesztéssel fenyegetett, hanem bármely újabb bűncselekmény megakadályozására lehetővé teszi a személyes szabadságtól megfosztást, ami már aránytalan eszköznek minősül, így alkotmányellenes - mondta ki az Alkotmánybíróság.

(MTI)