Megkezdődött az '56-os mosonmagyaróvári sortűz pere<br/>

Vágólapra másolva!
A több mint 50 halálos áldozatot követelő 1956-os mosonmagyaróvári sortűz büntetőperében soha el nem évülő, emberiség elleni bűntett miatt állították bíróság elé Dudás István nyugállományú határőr ezredest, a kiskunhalasi laktanya egykori parancsnokát és további három volt határőrt. A vádiratot ma ismertették a Fővárosi Bíróságon. Dudás nem kíván újabb vallomást tenni, társai azonban igen.
Vágólapra másolva!

Dudás István nyugállományú határőr ezredes, a kiskunhalasi laktanya egykori parancsnoka eddigi vallomásait fenntartotta, és a tárgyaláson újabbat már nem kívánt tenni a több mint 50 halálos áldozatot követelő 1956-os mosonmagyaróvári sortűzben való szerepéről. Három vádlott-társa ugyanakkor nem zárkózott el a vallomástételtől.

A bíróság szerint az első fokú eljárás előreláthatóan több hónapot vesz igénybe, miután csaknem 200 tanút, illetve sértettet hallgatnak meg.
A bíróság, tekintettel az ügy jelentőségére, a harmadrendű vádlott kérésére sem korlátozta a tárgyaláson kép- és hangfelvételek készítését, az elektronikus sajtó munkáját.

A tárgyaláson ismertetett vádirat szerint Dudás István 1956. október 26-án, a forradalom addigi eseményeivel kapcsolatban tudomására jutott információk hatására, elrendelte a parancsnoksága alatt álló laktanya fokozott védelmét. Ennek részeként két géppuskát és egy golyószórót ástak be a laktanya előtt, illetve az épület ablakaiba géppisztollyal és kézigránáttal felszerelt katonákat állítottak.

Amikor az október 26-án délelőtt a laktanya előtt összegyűlt békés tömegből valaki a vörös csillag eltávolítását követelte, Dudás István "egyértelmű karjelzéssel" tüzet vezényelt - áll a vádiratban. A fegyverekből több száz lövést adtak le, és kézigránátokat is hajítottak a tömegre. A vérengzés körülbelül két percig tartott.

A vádiratból kiderült az is, hogy Dudás és több tiszttársa még október 26-án Rajkánál elhagyta az országot, és csak novemberben tértek vissza.

A sortüzet követő napokban három határőrtisztet is meglincseltek a városban. Ezeknek a bűncselekményeknek az ügyében még 1957-ben megszületett a Legfelsőbb Bíróság jogerős ítélete.

(MTI)

Ajánló:

Az őskortól az 1956-os sortűzig.