Az Élet és Irodalom ügyvédje szerint az újságírók legfeljebb pénzbüntetést kaphatnak<br/>

Vágólapra másolva!
A rendőrség kihallgatta az Élet és Irodalom főszerkesztőjét, Kovács Zoltánt, valamint a Postabankkal kapcsolatos cikkek két szerzőjét: Ószabó Attilát és Vajda Évát. A VIP-listán szereplő nevek nyilvánosságra hozása miatt banktitoksértéssel vádolják őket, az újságírók szerint azonban közérdekű adatokat közöltek. Bárándy Péter, az Élet és Irodalom ügyvédje az [*****]-nak azt mondta: az ő jogértelmezése szerint az újságírókat a törvény nem kötelezi banktitok megőrzésére.
Vágólapra másolva!

A rendőrség a postabankos VIP-listán szereplő nevek közlése miatt banktitoksértéssel vádolja az Élet és Irodalom főszerkesztőjét, Kovács Zoltánt, valamint a Postabankkal kapcsolatos cikkek két szerzőjét: Ószabó Attilát és Vajda Évát.
Az úgynevezett VIP-lista azoknak a személyeknek a nevét tartalmazza, akik kedvezményes kamatra vettek fel hitelt a Postabanktól.

A múlt héten már gyanúsítottként kihallgatták a Világgazdaságtól Bánki András főszerkesztőt, Illisz L. László rovatszerkesztőt és Kamasz Melinda főszerkesztő-helyettest. A Világgazdaság két hete tette közzé cikkét a VIP-listán állítólag szereplő nevekkel.

"A rendőrök a kihallgatás során korrektek és jól felkészültek voltak" - mondta az [*****]-nak Vajda Éva, az Élet és Irodalom (ÉS) postabankos cikksorozatának egyik szerzője.
Délelőtt 11 órától egyenként körülbelül egy órán át hallgatták ki őket, ez alatt az idő alatt 4-5 kérdést tettek fel nekik. A rendőrök elsősorban azt akarták megtudni, milyen forrásból jutott hozzá a lap a VIP-listán szereplő nevekhez. A további kérdések az ÉS információszerzési gyakorlatára vonatkoztak.

Az ÉS négy cikket közölt, Bank bán címmel, a cikksorozat negyedik része szólt a VIP-hitelekről.

"Mindannyian azt mondtuk, hogy nem sértettünk banktitkot" - mondta Ószabó Attila, a kérdéses cikkek társszerzője. Vajda hozzátette: mindvégig azzal védekeztek, hogy közérdekű adatokat közöltek, mivel az általuk közölt nevek közül mindegyik közszereplő volt.
Az Élet és Irodalom korábban megjelentetett cikkében a következő nevek szerepeltek: Nagy Sándor (MSZP), Csiha Judit (MSZP), Herényi Károly (MDF), Bártfai Béla, a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára, Tömpe István (korábban ő volt az ÁVÜ, majd a MÁV Rt. elnöke), Németh Péter (a Magyar Hírlap korábbi fôszerkesztôje, majd a Postabank sajtóholdingjának vezetôje), Rubicsek Sándor (a Kormányzati Ellenőrzési Iroda korábbi elnöke), Krupanics Sándor (a Hírközlési Fôfelügyelet volt vezetôje, jelenleg a Magyar Posta elnöke és a Postabank igazgatóságának tagja) és Sándor László (az MSZOSZ elnöke).

Az ÉS jogi képviselője a Bárándy és társai ügyvédi iroda, ebben az ügyben Bárándy Péter az újságírók ügyvédje.
Bárándy Péter az [*****]-nak azt mondta: az ő jogértelmezése szerint az újságírókat a törvény nem kötelezi banktitok megőrzésére. Ezt a véleményét arra alapozza, hogy a törvény csak a banktitok megőrzésére kötelezett személyekről beszél, amely körbe az újságírók nem tartoznak bele, csak azok, akik jogosan jutnak ilyen adatok birtokába.
Bárándy azzal egyetért, hogy a VIP-listán szereplő nevek banktitkot képeznek, de szerinte az újságírókat a törvény nem kötelezte annak titokban tartására.
Hozzátette: ha a rendőrség vagy később esetleg a bíróság másképp értelmezné a törvényt, és elmarasztalná az újságírókat, akkor is valószínűleg csak pénzbüntetést kapnának.

A Büntető Törvénykönyv szerint banktitoksértésért alapesetben maximum két év börtönbüntetés, míg ha a pénzintézetnek a dologból kára származik, akkor maximum három év börtönbüntetés szabható ki.
Szabadságvesztés helyett a bíróság elrendelheti közérdekű munka végzését, vagy pénzbüntetést is kiszabhat.

A rendőrség szintén gyanúsítottként hallgatta ki D. Horváth Gábort, a Napi Magyarország főszerkesztőjét és Huth Gergelyt, a lap munkatársát a VIP-listával foglalkozó írásuk kapcsán.
A Napi Magyarország ugyanis szintén közölt egy cikket a VIP-listáról, amelyben azt állították, hogy Nagy Sándor és Keleti György szocialista politikusok is kaptak kedvezményes hitelt a Postabanktól. Keleti később tagadta, hogy kapott volna VIP-hitelt.

Kapcsándi Dóra

Ajánló:

Korábban:

1999. 09. 16., csütörtök