Kosztolányi szerint jelentős fordulat állt be a megfigyelési ügyben<br/>

Vágólapra másolva!
Kosztolányi Dénes, a megfigyelési bizottság fideszes elnöke az ügy koronatanújának tartja a pénteki ülésen meghallgatott Lakatos Miklóst. Ezzel szemben Keleti György, a bizottság szocialista alelnöke szerint Lakatos annyiban hozott fordulatot az ügyben, hogy kiderült: a Pinpoint Kft.-vel kapcsolatos bejelentése nincs összefüggésben fideszes politikusok és családtagjaik megfigyelésével.
Vágólapra másolva!

Zárt ajtók mögötti meghallgatásokat folytatott pénteki ülésén az úgynevezett megfigyelési ügyet vizsgáló parlamenti bizottság.

A testület meghallgatta Lakatos Miklóst, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat volt tisztjét, aki tavaly - még Nikolits István minisztersége idején - a fedőcégként működő Pinpoint Kft.-vel kapcsolatos szabálytalanságokról tett bejelentést.
Ő volt az, aki - ugyancsak közérdekű bejelentés formájában - a közelmúltban azt állította, hogy felettesei kérésére önmerényletet követett el, hogy a gyanú a Pinpointra terelődjön.

A bizottság meghallgatta azt a szakértőt is, aki az ügyben szereplő hangkazettáról készített elsődleges szakértői véleményt.
A rendőr ezredes beosztása miatt kérte a nyilvánosság kizárását.
A kazettán - amelyet szerinte Faragó Lajos magánnyomozó készített - azok a beszélgetések hallhatóak, amelyet a Pokorni Zoltán akkori fideszes frakcióvezető megfigyelésére vonatkozó megbízásról folytatott Faragó Bédi Csabával, a megbízás közvetítőjével.

A kazettát - Kövér László nemzetbiztonsági miniszter kérésére - Földi László, a Defend Kft. vezetője vásárolta meg a magánnyomozótól egy magánszemély pénzéből.

Czégé Zsuzsa, a Félix Film tulajdonosa - aki az eddigi adatok alapján a Xénia Láz Egyesületet és a szervezettel összefüggő, általa készített televíziós műsort ért politikai támadások miatt adta a megbízást Pokorni Zoltán megfigyelésére - negyedik alkalommal sem jelent meg a bizottság előtt.

A meghallgatások után Kosztolányi Dénes, a megfigyelési bizottság elnöke úgy értékelte az ülést, hogy a most elhangzott vallomások jelentős fordulatot hoztak az ügyben.
Elmondta: a következő feladat az lesz, hogy összevessék Lakatos Miklós két vallomását, a volt nemzetbiztonsági tisztet ugyanis a héten a nemzetbiztonsági bizottság is meghallgatta.
A szakértői vélemény kapcsán azt mondta: a felvétel rossz minősége miatt az még pontosításra szorul, a következő, október 15-i ülésre reményei szerint elkészül a legkorszerűbb technikával lefolytatott vizsgálat, amely hangazonosításra is alkalmas.

Kosztolányi Dénes szerint a jövő héten már el lehet kezdeni a bizottság jelentésének megszövegezését.
Úgy vélekedett: a jelentést a bizottság ellenszavazat nélkül, legfeljebb néhány tartózkodással fogja elfogadni.

Arra a kérdésre, hogy továbbra is a megfigyelési ügy koronatanújának tartja-e Lakatos Miklóst, az elnök azt válaszolta: Lakatos Miklós két illegális adatgyűjtő szervezetet buktatott le, így vallomása mindenképpen fontos az ügy szempontjából.

Keleti György, a bizottság szocialista alelnöke szerint Lakatos Miklós meghallgatásával az ügy abból a szempontból vett fordulatot, hogy az érintett közölte: a Pinpoint Kft.-vel kapcsolatos bejelentése nincs összefüggésben fideszes politikusok és családtagjaik megfigyelésével.
Úgy látja: mind a Pinpoint Kft. ügyeivel, mind pedig Lakatos Miklós állítólagos önmerényletével nem a vizsgálóbizottságnak, hanem - a törvény előírásai szerint is - az általa vezetett nemzetbiztonsági bizottságnak kell foglalkoznia.

A bizottság - a kormánypárti képviselők szavazatával - úgy döntött, hogy az október 15-i ülésen a Pinpoint Kft. képviselőit, valamint Somogyi Tamást, Nikolits István egykori kabinetfőnökét hallgatják meg.
A többség elutasította azt az ellenzéki javaslatot, hogy idézzék be Schillinger Erzsébetet, a miniszterelnöki sajtóiroda vezetőjét is, mivel úgy tudják, hogy az említett hangkazetta szövegét ő juttatta el a Népszabadsághoz és a Napi Magyarországhoz.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

1999. 09. 23.