A tábornok üzlettársa volt a megfigyelés célpontja<br/>

Vágólapra másolva!
A Népszava információi szerint a titkosszolgálat hallgatta le Kiss Kálmán vezérőrnagy és Darko Canadics horvát állampolgár azon telefonbeszélgetéseit, amelyeket bizonyítékként használtak a határőr tábornok elleni büntetőperben. A megfigyelés célpontja nem a tábornok volt, hanem üzlettársa. Canadics azzal hívta fel magára a titkosszolgálatok figyelmét, hogy 1993-ban üzleti kapcsolatban állt a hadban álló Horvátországgal.
Vágólapra másolva!

A belügyminiszter november 15-i hatállyal visszavonta Kiss Kálmán határőr vezérőrnagy, országos parancsnok megbízását, miután a Legfelsőbb Bíróság hivatali hatalommal való visszaélés bűntettében bűnösnek találta a tábornokot. Az ítéletet követően Kiss Kálmán nyilatkozatban közölte, hogy peres eljárást kezdeményez a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata ellen, mert a szolgálat szabálytalanul hallgatta le telefonbeszélgetéseit.
Indoklása szerint ugyanis a megfigyelés ezen módja bírói engedélyhez kötött, és csak akkor alkalmazható, ha öt évnél magasabb büntetési tétellel fenyegetett bűncselekmény alapos gyanúja áll fenn.

A Népszava azonban úgy tudja, hogy a titkosszolgálatok nem Kiss Kálmán jogosulatlan előnyszerzési ügyei miatt kezdeményezték a lehallgatást. Érdeklődésük középpontja az Allied Investment Rt. egyik társtulajdonosa, Darko Canadics horvát állampolgár volt. Canadics cégnek egyébként felügyelő bizottsági tagja volt Kiss tábornok.

Darko Canadics azzal vívta ki a titkosszolgálat megkülönböztetett figyelmét, hogy 1993-ban szoros üzleti kapcsolatokat tartott fenn a hadban álló Horvátországgal. Az akkor hadban álló országban az idő tájt a fegyverek jelentették a legkurrensebb árucikket.

A Legfelsőbb Bíróság tegnap nyilatkozatban utasította vissza Kiss Kálmán vádaskodását, miszerint ellene politikai koncepciós eljárás folyt. ''Kiss Kálmán áttörte az igazságszolgáltatást illető kritika határait véleményével'' - jelentette ki Solt Pál, a Legfelsőbb Bíróság elnöke. Hozzáfűzte: a bíróság tekintélyének ilyen megsértése számos országban bűncselekményként értékelendő.

(Népszava)

Korábban:

(1999.11.02.)