Kaszinótender: fő a biztonság<br/>

Vágólapra másolva!
Ellenőrizték a pályázók külföldi pénzmozgásait A Népszava információja szerint nem szakmai okok, nem is a koncessziós díj nagysága, hanem a biztonsági szempontok voltak meghatározók a fővárosi kaszinótender elbírálásánál. A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) megvizsgálta a pályázaton indulók anyagi hátterét. Az ellenőrzés kiterjedt a cégek külföldi pénzmozgásaira, tevékenységére is.
Vágólapra másolva!

A múlt héten ismertté vált tendereredmény értelmében a Szerencsejáték Rt. és a Las Vegas Casino tulajdonosi köre kapta meg a tíz évre szóló koncessziós jogokat a fővárosi kaszinópályázaton. A döntés háttere azonban annak ellenére sem világos, hogy a tendert elbíráló tárca vezetője, Járai Zsigmond szerdán megpróbálta megmagyarázni: miért nem a legmagasabb koncessziós díjat kínáló francia CECM nevű cég nyert a pályázaton.
A miniszter szerint a pénznél erősebb szempont volt a kormány családpolitikai szempontjainak érvényesítése, vagyis az, hogy a kormány nem a magyar polgárokat szeretné a zöld asztalok mellett látni. Járai szerint a franciák "népkaszinó"-tervezete jelentősen alapozott volna a hazai közönségre is.

A lap több forrásból is megerősített információi szerint a bírálóbizottság - amely a PM azóta lemondott szakértőiből, a titkosszolgálati miniszter munkatársából, az APEH, a VPOP és a BM képviselőjéből állt - végül biztonsági okokra hivatkozva a pénzügyi szempontból rosszabb feltételeket kínáló pályázatokat hirdette ki győztesnek.

A Népszava megtudta, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) megvizsgálta a pályázaton indulók anyagi hátterét. Az NBH ellenőrzése a cégek külföldi pénzmozgásaira s eddigi tevékenységére is kiterjedt, mert állítólag csak így lehet elkerülni, hogy ne pénzmosásra használják a kaszinót a győztesek.

Balatonfüredi Sándor, a CECM magyarországi képviselője úgy vélekedett, hogy a biztonsági vagy nemzetbiztonsági érdekekre való hivatkozás szándékos ködösítés. Olyan dolgokra hivatkozni, amely jellegéből fakadóan titkos, nem felel meg az üzleti világ elvárásainak.

''Nincs elfogadható indoka a jól működő, piaci alapon szerveződő és szigorúan ellenőrzött szerencsejáték-üzletág felforgatásának a jogi szabályozás megváltoztatásával - olvasható az SZDSZ közleményében. Világosi Gábor képviselő szerint a kormány által beterjesztett törvénymódosításra egyetlen magyarázat képzelhető el: "A szerencsejáték-monopóliumokat a kormánypártokhoz közel álló vállalkozóknak adják. Így a kormánypártok klientúrája milliárdos nagyságrendű jövedelmekre tehet szert."

A szerencsejáték-törvényjavaslattal kapcsolatban nemcsak az ellenzék tiltakozik. A koalíció két kisebb pártja, az FKGP és az MDF is ellenzi a tervezetet. Szerintük a piac átrendezése jelentős költségvetési bevételkiesést, és a feketegazdaság megerősödését eredményezi. A Fidesz-MPP, a kisgazda és az MDF-es frakcióban is elterjedt az a vélemény, hogy a módosítás Orbán Viktor miniszterelnök "szívügye".

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(1999.10.30.)