Csatlakozási tárgyalást kezdeményez a PDSZ a közszolgálati sztrájkbizottsággal<br/>

Vágólapra másolva!
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) tárgyalásokat kezdeményez a pénteken alakult sztrájkbizottsághoz való csatlakozásról, illetve az abban való részvétel feltételeiről. Az érdekvédelmi szervezet nem tartja kizártnak, hogy akár még az idei évben demonstrációkra kerüljön sor. A PDSZ ugyanakkor támogathatónak tartja az oktatási tárca minőségi bérpótlékra vonatkozó tervét.
Vágólapra másolva!

A PDSZ nehezményezi, hogy nem kapott lehetőséget a sztrájkbizottság megalakításában való részvételre, és létrejöttéről csak annak felállása után értesült - közölte Szakács Péter, a szervezet szóvivője.

A PDSZ V. országos kongresszusán – melyet szombaton tartottak - az idei demonstrációkról nem döntöttek, egyelőre várakozó állásponton vannak.

Szemben a mostani bizottsággal, amelyben nem kifejezetten oktatási szakszervezetek is helyet kaptak, a PDSZ eddig a köz- és felsőoktatásban érintett érdekvédelmi szervezetek tömörítő oktatási sztrájkbizottság felállításán gondolkodott.

A szóvivő helyzetértékelése hasonló a többi szakszervezetéhez, ugyanakkor nehezen értelmezhetőnek, tényleges követelésként nem értékelhetőnek nevezte a sztrájkbizottság által megfogalmazott 3 százalékos reálkereset-növekedés fogalmát.

Szakács Péter a pedagógusbérek kapcsán elmondta azt is, hogy a kongresszuson született határozat értelmében a PDSZ támogathatónak tartja Pokorni Zoltán oktatási miniszter minőségi bérpótlékra, illetve a nem pedagógus dolgozókra vonatkozó kezdeményezését.
Eszerint a minőségi bérpótlék havi összege 2000. szeptember 1-jével a jelenleg 1500 forintról 3000 forintra emelkedne, a technikai dolgozók esetében pedig 1,12 százalékos bérszorzót alkalmaznának.

A közgyűlésen arról is határoztak, hogy a szervezet javasolja a jövőben valamennyi pedagógus munkakör, illetve a speciális feladatok ellátását lehetővé tevő végzettség kötelező elszámolását. A közalkalmazotti törvény jelenleg ugyanis nem a diplomák számát, hanem csak az önállóan használható végzettségek számát jeleníti meg a bérekben.

A küldöttgyűlés határozatot hozott arról, hogy alapjaiban kell átgondolni szakképzés egész rendszerét, illetve az abban résztvevők egymáshoz viszonyított helyzetét. Úgy vélekedett a közoktatáson belül ez az a terület, amelyet az ország jövőbeni uniós csatlakozása a legmélyebben érinthet.

Pénteken hat érdekvédelmi szervezet - a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete, az Agrároktatási és Kutatási Dolgozók Szakszervezete, a Magyar Közalkalmazottak és Köztisztviselők Szakszervezete (MKKSZ) és a Tudományos Dolgozók Szakszervezete - sztrájkbizottságot hozott létre. Valamennyien a közszolgálati érdekérvényesítés működtetését követelik.

(MTI)

Ajánló:

Hírek a köz- illetve a felsőoktatásról, a szakképzésről és a pályázatokról.

Korábban:

(1999.11.05.)