Az utasok jogait sérti a rendőri drogteszt<br/>

Vágólapra másolva!
Tiltakoznak a jogászok, hallgat a BM Jogszerűtlen és alkotmányellenes gyakorlatot folytat a rendőrség, amikor a közúti ellenőrzések során drogtesztet, illetve drogos befolyásoltság megállapítására szolgáló vizsgálatokat végez a gépjárművek utasainál - vélik személyiségi jogvédő szervezetek, jogászok. A fegyveres testület ez irányú jogosultságát az igazságügyi tárca is vitatja, a BM nem nyilatkozik.
Vágólapra másolva!

Teljességgel jogsértő közúti igazoltatás során alapos gyanú hiányában az utasokat alkohol- vagy drogvizsgálatnak alávetni - vélik jogi szakértők.

Mint arról korábban többször beszámoltunk, a rendőrség az elmúlt hetekben több razzia alkalmával különböző típusú gyorstesztek segítségével próbálta vizsgálni a gyanús autósok kábítószer általi befolyásoltságát. A fokozott szűrések közvetlen előzménye az a március elsején életbe lépett jogszabályváltozás, amely bódult állapotban megtiltja a gépkocsivezetést. Mivel a bódultságot nemcsak alkohol, hanem kábítószer is okozhatja, a rendőrök jogosan használják a sofőrökkel szemben a drogtesztet.

Az elmúlt egy hónap razziái során több utasnál is végeztek vizeletből kimutatható kábítószertesztet, ennél azonban általánosabb a pupillareflexet ellenőrző és a tűszúrásnyomok keresésére irányuló vizsgálatok. Ilyenkor a gépkocsi vezetőjén kívül annak utasait is kiszállítják az autóból, majd a rendőrök szemrevételezik őket.

"Erre csak akkor van lehetőség, ha a rendőrségnek büntetőeljárás megindításához elegendő, alapos gyanúja van az adott személyek ellen" - tájékoztatott Halmai Gábor alkotmányjogász. Ezek után akár a járókelőket is megállíthatják az utcán, hogy ellenőrizzék, nem drogosok-e. Mivel a rendőrségnek semmiféle jogalapja nincs erre az eljárásra, az állampolgárokat személyes szabadságukban korlátozzák - vélte az alkotmányjogász.

Az Igazságügyi Minisztérium büntetőjogi főosztályának osztályvezetője Soós László sem lát jogi lehetőséget az autók utasainak drogellenőrzésére. Mint kérdésünkre elmondta, erre csak akkor volna lehetőség, ha a célszemélyek a közrendet veszélyeztetnék vagy jogellenes cselekmény elkövetését terveznék, esetleg az eljárás hiányában bűncselekmény bizonyítékait tüntetnék el. Ebbe a kategóriába igen ritkán tartoznak a közutakon autózó személyek - vélte Soós. Véleménye szerint a Belügyminisztériumot kellene megkérdezni, szolgálati törvényük melyik pontja alapján járnak el a fent említett esetekben.

A belügyi tárcától nem kívántak válaszolni kérdésünkre, ugyanakkor a jogszabályi környezetet hiányosnak minősítették, mivel a kifogásolt intézkedésre egyelőre tényleg nincs lehetősége a rendvédelmi szervnek.

Megfélemlítő hadjárat folyik elsősorban a fiatalok ellen - hangoztatta tiltakozásában Pelle Andrea jogász, a Társaság a Szabadságjogokért elnevezésű szervezet ügyvivője. Közúti ellenőrzés során a vezetőn kívül a rendőröknek nincs joga drogtesztelni az embereket, kivéve, ha erre utaló bizonyítékot találnak vagy terhelő vallomás szól az illető(k) ellen. "Ahhoz képest, hogy a kormány egy évvel ezelőtt, a drogtörvény szigorításakor a kábítószer-forgalmazók, illetve -gyártók fokozott felderítését és tevékenységük szankcionálását tűzte ki célul maga elé, most a feltételezett kisfogyasztókat rémítgetik az önkényes rendőri fellépéssel" - tette hozzá Pelle Andrea.

Topolánszky Ákos, az Ifjúsági és Sportminisztérium drogpolitikáért felelős államtitkára nem tudott a jogellenesnek tartott gyakorlatról, de mint mondta, ilyen részletkérdésekre a drogstratégiának nem kell kiterjednie. Véleménye szerint azonban a drogprobléma kezelésekor elsősorban a prevencióra kéne koncentrálni.

Fadgyas Gábor

(Népszava)