Ebben az évben már 10 ezren kértek politikai menedékjogot Magyarországon<br/>

Vágólapra másolva!
Több mint hetven ország mintegy tízezer állampolgára kért valamilyen okból politikai menedékjogot Magyarországtól az idén. A politikai menedék elbírálásának kérdése azért került előtérbe, mert a hazánkban letartóztatott krasznojarszki ''alumíniumbáróként'' emlegetett Anatolij Bikov is erre a státusra pályázik.
Vágólapra másolva!

Az Eho moszkvai rádió bejelentése szerint politikai menedékjogot kér Magyarországtól egy orosz üzletember. Anatolij Bikovot jelenleg Magyarországon tartják fogva, hazájában pedig nyomozás folyik ellene, ügyvédje állítása szerint politikai indíttatásból. Az alumíniumbáróként emlegetett Bikovot gyilkosságra való felbujtással és pénzmosással vádolják. A férfit október 29-én Interpol-körözés alapján vették őrizetbe a röszkei határátkelőhelynél, az Oroszországból érkezett kiadatási kérelmét a Legfőbb Ügyészség még a múlt héten továbbította az Igazságügyi Minisztériumhoz.

Anatolij Bikov ügyével kapcsolatban a Belügyminisztérium Menekültügyi és Migrációs Hivatalának (MMH) helyettes vezetője, Erdélyi István nem kívánt az MTI-nek információval szolgálni.

A helyettes vezető ugyanakkor elmondta: az idei kérelmezők közül a legtöbben jugoszláv állampolgárságúak, létszámban őket követik az afgán nemzetiségű kérelmezők.

Az 1998. március 1-jén a magyar menekültügyi politikában feloldott földrajzi korlátozás óta erőteljesen megnőtt a menekültstátusért folyamodók száma. Így amíg 1997-ben mindössze 177 külföldi állampolgár kért politikai menedékjogot Magyarországtól, addig 1998-ban már 7118-an, míg 1999. január 1. és október 31. között 10 137-en nyújtottak be kérelmet.

Az egy évvel ezelőtti kérelmezők közül 362-en menekültstátust, míg 232-en befogadott státust kaptak. Az idei több mint 10 ezer kérelmezőből 276-an menedékjogot, 1499-en pedig befogadott státust nyertek. A menekültstátust határozatlan időre, míg a befogadott státust egyéves időtartamra adják.

Erdélyi István emlékeztetett arra, hogy Magyarország 1989-ben csatlakozott az 1951-es Genfi Egyezményhez, de csaknem tíz éven át csak földrajzi korlátozással, európai országból érkező menekülteket fogadott.

Hozzátette: a menekültstátus elnyerésének feltétele egyebek között, hogy a kérelmező Magyarország területén tartózkodjon. Valószínűsítenie kell továbbá, hogy vallási, nemzeti, faji hovatartozása, meghatározott társadalmi csoporthoz való tartozása, illetőleg politikai nézetei miatt hazájában üldöztetés érheti.

(MTI)

Ajánló:

Ha ide látogat, többek között megismerheti a hazánkba érkző menekültek számának alakulását.

Korábban:

(1999.11.22.)