Az MSZP és az SZDSZ tiltakozása ellenére elfogadták a megfigyelési bizottság jelentés-tervezetét<br/

Vágólapra másolva!
A megfigyelési bizottság tagjai hosszas és eredménytelen vita után elfogadták a jelentés-tervezetet, amely szerint bebizonyosodott, hogy titkos és törvénytelen módszerekkel megfigyeltek több politikust is. A szocialista és a szabaddemokrata képviselők valamennyien nemmel szavaztak a tervezetre, mivel az szerintük elferdíti az igazságot, és valótlan állításokat tartalmaz.
Vágólapra másolva!

A megfigyelési bizottság pénteki ülésén megvitatta a jelentés-tervezetet. A bizottság - mint mindig - két pártra szakadt: kormánypártiakra és ellenzékiekre; és több órás eredménytelen, sértő megjegyzésekkel tarkított vitát folytatott.

Orbán Viktor tavaly augusztus 25-én azt mondta: 27 embert - fideszes politikusokat és családtagjaika - titkos és törvénytelen módszerekkel, közpénzekből megfigyeltették a Horn-kormány idején. Azt állította, hogy ezt dokumentumokkal alá is tudja támasztani.

A jelentés-tervezet szerint a bizottság bizonyítottnak látja, hogy Pokorni Zoltánt (Fidesz) közéleti személyként titkos és törvénytelen módszerekkel, közpénzekből megfigyelték. Ezen kívül a jelentés azt sejteti, hogy másokat is megfigyeltek, mivel Faragó Lajos magánnyomozó megbízójától egy olyan listát kapott, amelyen több fideszes politikus lakcíme is szerepelt. A jelentésben az áll: "…a vizsgálóbizottság a megfigyeltek kibővített körét behatárolni nem tudta, de azt más eljárási eszközök igénybevételével lehetségesnek látja".
A bizottság arra kéri a legfőbb ügyészt, hogy folytasson le vizsgálatot az ügyben.

A szocialisták és a szabaddemokraták szerint a tervezet elferdíti az igazságot és több valótlan állítást is tartalmaz. Ezért azt javasolták, hogy a bizottság elnöke, Kosztolányi Dénes (Fidesz) és alelnöke, Keleti György (MSZP) készítsen új jelentést.

Kifogásolták azt, hogy tényként szerepel Pokorni Zoltán törvénytelen megfigyelése, amikor szerintük a vizsgálat azt bizonyította, hogy Pokornit magánemberként figyelték meg, a megbízó kapcsolataira, esetleges gazdasági tevékenységére volt kíváncsi.

Szerintük nem igaz az sem, hogy közpénzekből történt a megfigyelés. A jelentés-tervezetben ez áll: "A vizsgálóbizottság megállapítja, hogy a megbízók egyike közvetlen módon használt fel tevékenysége során közpénzt és a Xénia Láz - miután mind közvetlenül, mind közvetett módon költségvetési támogatásban részesült - közpénz ráfordítása vélelmezhető".
Kóródy Mária (SZDSZ), Vancsik Zoltán (SZDSZ) és Keleti György alelnök (MSZP) is többször elmondta: a jelentésben csak tények szerepelhetnek, azt pedig nem tudták bebizonyítani, hogy valóban közpénzek felhasználásával történt a megfigyelés. Szerintük "vélelmezésnek" a jelentésben nincs helye, mert az az igazság elferdítésének minősül.

Keleti György szerint Orbán Viktor valótlan tényt állított, mert nem volt bizonyítéka arra, hogy valóban megfigyeltek 27 embert. A bizottság összesen Pokorni Zoltán megfigyelését tudta bebizonyítani, de szeritne ott sem közpénzek felhasználásával, törvénytelenül folyt a megfigyelés.

A bizottság a baloldali képviselők szerint nem töltötte be feladatát, mert a jelentésben is az szerepel: A vizsgálóbizottság rendelkezésére álló parlamentális eszközök nem tették lehetővé, hogy a tényállást a megbízást adó személyek és szervezetek kilétének megállapításáig eljutva feltárja". Vagyis nem tudták megállapítani, hogy adott-e valaki bármilyen megbízást politikusok megfigyelésére.

A kormánypárti képviselők és a MIÉP képviselője szerint a jelentés korrekt, valós tényeket állít. Kosztolányi szerint az ellenzék "időhúzás céljából" tett végig alaptalan javaslatokat. Simicskó István (Fidesz) szerint a titkos és törvénytelen adatgyűjtést az is alátámasztja, hogy a Pinpoint Kft. számítógépén nem voltak adatok, azokat szerinte valaki letörölte. Ha pedig egy számítógépről adatokat letörölnek, akkor az csakis azért történhet meg, mert a gépen törvénytelen úton szerzett, titkos adatok voltak.

Kosztolányi szerint az ellenzéknek azért nincs joga további javaslatokat a jelentés-tervezethez fűzni, mert azt korábban kellett volna megtenniük. Ő reggel fél 9-ig várta a javaslatokat írásban, de egy sem érkezett. Ezért nem érti az ellenzék tiltakozását, hogy miért egyedül készítette el a jelentést és nem az alelnökkel közösen, ahogy az a Házszabályban szerepel.
A bizottság elvetette azt a javaslatot is, hogy írjanak új jelentés-tervezetet. Szerinte "a Házszabály csak pozitív tartalmú javaslatok benyújtását engedi meg. Vagyis az nem javaslat, hogy ne fogadjuk el a jelentés-tervezetet. Az a javaslat, hogy fogadjuk el a jelentés-tervezetet, és akkor majd lehet igennel vagy nemmel szavazni".
Kosztolányi Vancsik Zoltán egyik javaslatára pedig úgy reagált: "maflaságokat is lehet javasolni, de csak érdemi javaslatokról szavaztatok".

A négyórás eredménytelen, sértő megjegyzésekkel tarkított vita után végül 7 igen és 5 baloldali nem döntötte el a jelentés-tervezet sorsát: a kormánypártiak szavazatával elfogadták azt.
Kóródy Mária, a megfigyelési bizottság szabaddemokrata tagja szerint "annyiszor megsértette a bizottság a Házszabályt, hogy az már kortörténeti dokumentumnak minősíthető".
Keleti György pedig távoztában azt mondta: "az Országgyűlés szégyenfoltja ez a jelentés, amelynek az a célja, hogy politikai erőfölénnyel igazolja a miniszterelnök állítását".

Kapcsándi Dóra

Ajánló:

Itt lekérdezheti az egyes bizottsági tagok adatait is.

Korábban:

(1999. november 24.)