Ellentmondásos Nádor-jelentés<br/>

Vágólapra másolva!
Polgári perek a szerződésbontás miatt Jogi és politikai felelősséget is megállapít a parlament úgynevezett Nádor-albizottsága által a napokban elkészült jelentés. A Népszava úgy tudja, hogy a dokumentumnak csak egy részét fogadták el konszenzussal. Ennek oka az, hogy a kormánypártok és az ellenzék ellentétesen ítélték meg a Nádor '95 Rt. és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat közötti szerződés jogi és politikai következtetéseit. Emiatt az ellenzék kisebbségi véleményt fogalmaz meg. Az előzmények feltárásában azonban egyező álláspontot tudtak kialakítani a képviselők. Az ügy érdekessége, hogy két kormánypárti politikus, Mikes Éva és Szabó Attila időközben távozott az albizottságból, és két olyan személy írta meg a jelentést, akik nem vettek részt a testület munkájában.
Vágólapra másolva!

Jogi és politikai felelősséget is megállapít a parlament úgynevezett Nádor-albizottsága által a napokban elkészült jelentés. Úgy tudjuk, hogy a dokumentumnak csak egy részét fogadták el konszenzussal. Ennek oka az, hogy a kormánypártok és az ellenzék ellentétesen ítélték meg a Nádor '95 Rt. és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat közötti szerződés jogi és politikai következtetéseit. Emiatt az ellenzék kisebbségi véleményt fogalmaz meg. Az előzmények feltárásában azonban egyező álláspontot tudtak kialakítani a képviselők. Az ügy érdekessége, hogy két kormánypárti politikus, Mikes Éva és Szabó Attila időközben távozott az albizottságból, és két olyan személy írta meg a jelentést, akik nem vettek részt a testület munkájában.

Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának Nádor-albizottsága által elkészült jelentésben a kormánypárti képviselők az előző ciklus vezetőinek felelősségére mutattak rá. Ezzel ellentétben az ellenzéki politikusok rendben találták a részvénytársaság és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat által kötött megállapodást és annak következményeit. A dokumentumot a jövő év elején tárgyalja az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága, és valószínűleg két, egymásnak részben ellentmondó jelentés készül.

Mint ismert, a kormány és a Pénzügyminisztérium jóváhagyásával, felhatalmazásával 1996-tól a Nádor '95 Rt. szerezte be azokat a technikai eszközöket, amelyek szakértői vizsgálatok szerint szükségesek és elengedhetetlenek voltak a szakszolgálat fejlesztéséhez. Ezek egy részét képezték a mobiltelefonok lehallgatásához szükséges berendezések is. A részvénytársaság több nagy nyugat-európai és izraeli cég segítségével fejlesztette volna a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat már elavult, speciális technikai berendezéseit. A szerződés értéke 30 millió dollár volt. Mivel az előző ciklus idején az akkori kabinetnek nem állt rendelkezésére a fent említett összeg, abban állapodott meg a Nádorral, hogy a költségvetés négy év alatt az orosz államadósságból törleszt a társaságnak. Erre a kormány titkos határozattal hatalmazta fel a polgári titkosszolgálatokat irányító tárca nélküli minisztert.

A kormányváltás után, tavaly augusztusban azonban Orbán Viktor miniszterelnök - arra hivatkozva, hogy a Nádor '95 Rt. nem a szerződés szerint szállította a titkosszolgálati eszközöket, amelyek ráadásul elavultak -, egyoldalúan felfüggesztette a megállapodást, majd később fel is mondta a szerződést.

A felmondás indokainak ellentmond az az 1999 januárjában elvégzett elszámolás a Nádor '95 Rt. és a Szakszolgálat között, amely egyik oldalon sem mutatott ki tartozást. A Nádor '95 Rt. vezetője az elmúlt időszakban többször is hangsúlyozta, hogy ha a kormány nem mondja fel a szerződést, akkor Európa legfejlettebb technikai berendezését használhatná a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat. Az ügyben várhatóan mind a két oldalról több polgári per is indul.

(Népszava)