Tizenegy év alatt rendezik az egyházi tulajdonviszonyokat<br/>

Vágólapra másolva!
Mai áron hatvankétmilliárd forintot költ tizenegy év alatt a költségvetés az egyházak által visszaigényelt ingatlanok tulajdonrendezésére - közölte tegnap Semjén Zsolt, a kulturális tárca helyettes államtitkára. A kormány hamarosan hatvanhárom ingatlan sorsáról dönt.
Vágólapra másolva!

A kormány elfogadta a teljes egyházi tulajdonrendezésre vonatkozó előterjesztést, 2011-ig lezárul a folyamat, amely mai áron 62 milliárd forintnyi kiadást jelent tizenegy év alatt - közölte Semjén Zsolt, a kulturális tárca egyházügyi helyettes államtitkára.

A tulajdonrendezésben érintett tizenkét egyház 1991 óta hétezerkétszáz ingatlanra nyújtott be igényt. Ezek közül ezerhatszázat elutasítottak, illetve az egyházak visszavontak, mivel nem tartoztak az 1948-ban ellenszolgáltatás nélkül államosított egyházi ingatlanok közé. A helyettes államtitkár tájékoztatása szerint közvetlen kártalanítással 35 milliárd forint, míg járadékkal 67 milliárd forint értékben rendezték az egyházi ingatlanokat. A fennmaradó 62 milliárd forintnyi ingatlanvagyont 2011-ig, aktualizált értékben rendezik majd, melynek éves fedezetét a költségvetés biztosítja.

Semjén Zsolt elmondta, az előző kormány 2001-ig évi négymilliárd forint értéku egyházi ingatlanrendezésre vállalt kötelezettséget, ezért az Orbán-kabinet '99-re hat-, 2000-re hét-, 2001-re nyolcmilliárd forintot különít el a költségvetésből az egyházi tulajdonrendezési folyamat meggyorsítása érdekében. Erre azért van szükség, mert a pénz legnagyobb része az önkormányzatoknak jár átadott ingatlanjaik után. 2002-től évi 6 milliárddal a folyamat már szinten tartható - fogalmazott a helyettes államtitkár.

Fedor Tibor, a kulturális tárca egyházi ingatlanrendezési főosztályvezetője elmondta, hatvanhárom egyházi ingatlan ügyében ebben a hónapban egyedi kormányhatározattal döntenek: visszakerül egyházi tulajdonba többek között a Szabó Ilonka úti katolikus, a kisújszállási református, a nyíregyházi evangélikus gimnázium és a nagykállói zsidó iskola.

Semjén Zsolt a jövőben új feladatkört is betölt: a miniszterelnök döntése alapján a helyettes államtitkár tartja a kapcsolatot a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségével, és folyamatosan konzultál a hazai zsidóságot érintő nem vallási természetu problémákról is, például a társadalmi és politikai antiszemitizmus megnyilvánulásairól.

Tordai Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke lapunknak korábban elmondta, Semjén Zsolttal kifogástalan a kapcsolatuk, kijelölésével egyetértenek. Azonban kívánatosabbnak tartanák, ha a miniszterelnök ígéretének megfelelően funkcióját államtitkári rangban töltené be. Ugyanakkor - hangsúlyozta Tordai - a szövetségtől távol áll, hogy a kormány kinevezési politikájába beleszóljon.

Semjén Zsolt nem kívánt nyilatkozni a felvetéséről.

Szarka Ágota

(Magyar Hirlap)