Felére csökentették a vastüdősök állami támogatását<br/>

Vágólapra másolva!
Tizennégy magatehetetlen ember halálát sürgeti a kormány - állítja a gyermekbénulás áldozatait segítő alapítvány elnöke, Tajmel Ildikó. Az Egészségügyi Minisztérium felére csökkenti a támogatást, amiből a lélegeztetőgépbe kényszerült betegek létfenntartását biztosítják. A betegek december 22-én tüntetnek a Parlament előtt. Szeretnék, ha Gógl Árpád egészségügyi miniszter kijelölné, melyiküknek kell meghalni a takarékosság miatt.
Vágólapra másolva!

- A tizennégy évtizedek óta vastüdőbe kényszerített ember felét taszítja halálba a kormány azzal, hogy felére csökkenti a nekik járó tármogatást - állítja a Húszan még vagyunk nevű alapítvány elnöke, Tajmel Ildikó (43). Ildikó maga is egyike azoknak, akiket 1956-ban utolért a világméretű gyermekbénulás-járvány.
- Eddig évente 20 millió forintot kaptunk lélegeztetőgépekre és oxigénre. A minisztérium szerint azonban jövőre tízmillió forint is elég nekünk.
Egy lélegeztetőgép 3,5 millió forintba kerül. Akinek nincs tartalék gépe, az egyszerűen megfullad. Jelenleg 14-en élnek így, közülük egy már haldoklik.
- December 22-én a Parlament elé vonulunk, hogy Gógl Árpád népjóléti miniszter kiválaszthassa, ki haljon meg közülünk - mondta az elnök.
- A vastüdőben élőket az alapjogokon kívül a betegjogok is megilletik - jelentette ki az ombudsmani hivatal főosztályvezető-helyettese, dr. Almási Eszter. - Az életükhöz nélkülözhetetlen eszközök - lélegeztetőgép, gyógyszerek - járnak nekik.
A Blikk megkereste Gógl Árpád minisztert, aki azonban elfoglaltságaira hivatkozva három napon át egyszer sem talált időt arra, hogy válaszoljon kérdéseinkre.
Dr. Sasadi Judit, a minisztérium sajtóosztályának vezetője elmondta: jövőre húsz- helyett tízmilliót szán a minisztérium a vastüdőben élők létfenntartásának biztosítására.
- Azért csökkentjük az összeget, mert már csupán 14 beteg él, így nincs szükség a húsz embernek járó összegre - mondta.
Az alapítvány elnöke, Tajmel Ildikó hároméves korában bénult le, és húsz évig kórházban élt. Ildikó hét éve hozta létre az érdekvédelmi szervezetet, hogy segíthesse sorstársait.
- Örököltem egy telket Csepelen. Most szeretnék ott egy otthont építeni sorstársaim részére, ahol emberi körülmények között tölthetnék utolsó éveiket. Sokan segítenének, magánemberek, cégek, de a jelenlegi kormányzat tudomást sem vesz rólunk.

(Blikk)