Másodfokon pert nyert az Élet és Irodalom a Fidesz ellen<br/>

Vágólapra másolva!
Kedden hirdette ki a Fővárosi Bíróság az ítéletét a Fidesz tíz vezetője által az ÉS ellen indított perben. A pert a "Fiúk a bányában" című írás egy mondata miatt indították a Fidesz-vezetők. Első fokon a Pesti Központi Kerületi Bíróság helyreigazításra kötelezte az ÉS-t, az ítélet ellen a hetilap fellebbezett. A másodfokú ítéletben a bíróság elutasította a Fidesz tíz vezetőjének helyreigazítási kérelmét. A Fővárosi Bíróság ítélete ellen fellebbezésnek helye nincs.
Vágólapra másolva!

A bíróság indoklása szerint a vitatott mondat nyelvtani értelmezése azt igazolja, hogy az csupán egy kialakult vélemény közlése.

"Ez a frakció-hétvége mindenesetre később szakadást okozott a párton belül, és alapjául szolgált annak a ma is élő vélekedésnek, hogy a Fidesz jelenlegi vezetőinek anyagi jólétét a székházakból származó pénzek alapozták meg" - írta az ÉS a "Fiúk a bányában" című cikkében. A bíróság az egész bekezdés, illetve a szöveg tartalmából levonható következtetésnek tekinti ezt a mondatot, tehát az nem tényállítás, hanem véleménynyilvánítás. Ugyanis az ÉS nem tényként közölte, hogy "a Fidesz jelenlegi vezetőinek anyagi jólétét a székházakból származó pénzek alapozták meg", hanem csak azt írta, hogy sokan vélekednek így. A bíróság tehát elutasította a felperes kérését, hogy a hetilap bizonyítsa állítását.

A Fidesz elnöksége felülvizsgálati kérelmet nyújt be a Legfelsőbb Bírósághoz az Élet és Irodalom ellen elvesztett sajtóper ügyében. Az elnökség nyilatkozata leszögezi: a Fidesz - Magyar Polgári Párt Országos Elnöksége tiszteletben tartja a másodfokú bíróság döntését a Fidesz kontra ÉS perben, ugyanakkor a testület megítélése szerint az ítélet ténybelileg megalapozatlan. A testület álláspontja alapján az indoklás számos belső
ellentmondást tartalmaz, és több ponton ellentétes a Legfelsőbb Bíróság ítélkezési gyakorlatával.

A sérelmezett írás 1999. augusztus 20-án jelent meg "Fiúk a bányában" címmel. A hosszú riport első bekezdése arról szól, hogy 1993 nyarán a Fidesz parlamenti frakciójának tagjai megbeszélést tartottak, ahol a frakció tagjai arra vártak magyarázatot a vezetőktől, hogy mi lett a Tiszti Kaszinó eladásából származó pénz sorsa.

Mint ismeretes, a Fidesz az MDF-fel közösen mintegy másfél milliárd forintra tett szert az államtól ingyen kapott Tiszti Kaszinó eladásakor. Az ÉS cikke szerint Orbán Viktor és Kövér László "zavaros beszámolót adott a pénzügyekről", és arról is írtak a hetilap szerzői, hogy a pénzt a Fideszhez közel álló cégek között osztották szét. Majd a bekezdés a fent idézett mondattal zárult. A helyreigazítást e miatt az utolsó mondat miatt kérték a Fidesz-vezetők. Szerintük ebből az derül ki, hogy a párt vezetői jogellenesen gazdagodtak meg, és később a cikk ezt nem támasztja alá bizonyítékokkal. Az ÉS szerint: szerzőik itt annyit állítottak, hogy vannak ilyen vélekedések, és a továbbiakban a cikkben nem vizsgálták a vélekedés igazságát.

[origo]

Ajánló:

Ószabó Attila és Vajda Éva riportja az ÉS-ben

Korábban:

(1999. december 7.)