A Budapest Sportcsarnok története<br/>

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Magyarország legnagyobb fedett sportlétesítménye, a Budapest Sportcsarnok, 1982-ben készült el, február 12-én avatták fel. Tervezője Kiss István építész volt. Az épület mintájául a 93 méteres fesztávú leningrádi Jubileumi Sportpalota szolgált.

Az akkori áron számítva több mint 1,8 milliárd forintos költséggel elkészült létesítmény összesen 12 500 néző befogadására alkalmas, a küzdőtere 45x90 méteres.

A csarnok legnagyobb sporteseménye volt már a megnyitás évében a női kézilabda vb, az asztalitenisz és a női kosárlabda EB, majd az 1983-as és 1988-as fedettpályás atlétika EB, birkózó EB-k és vb, műkorcsolya EB, valamint - méreteit tekintve - az 1988-as műkorcsolya-, az 1989-es atlétikai és a C-csoportos jégkorong-világbajnokságok. Ezenkívül számos más sportág világversenyét is itt rendezték, sok magyar sikerrel.

A sporteseményeken kívül nagyszabású politikai és kulturális rendezvényeknek, rock-koncerteknek és különféle vásároknak adott helyet. Színpadán olyan világsztárok is felléptek, mint Amanda Lear, Tina Turner, Dave Brubeck, Santana, Elton John, Chuck Berry, a Dire Straits és a Deep Purple.

(MTI)